Автор Тема: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008  (Прочитано 15470 пати)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2132
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #60 на: 15 Ноември 2021, 15:10:07 pm »
Овие ќе да се горени летно време.
@Mikius  По што примети, по бојата на страничниот ѕид или зум зум па виде некои пукнатини?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #61 на: 15 Ноември 2021, 16:08:34 pm »
Овие ќе да се горени летно време.
@Mikius  По што примети, по бојата на страничниот ѕид или зум зум па виде некои пукнатини?
Нагазната површина ми се виде чудна, малку зголемив и видов :)

Такви станаа и на Меганот кога одлучив едно лето да ги дотепам пред да ги фрлам.

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #62 на: 18 Јануари 2022, 15:24:42 pm »
Мал апдејт. Парното дуваше многу слабо, кога ке го ставев на макс дуваше мн малце од отворите за вентилација безразлика према кој излез и да беше наместено да дува.Се слушаше дека дува бучно меѓутоа некаде се губеше воздухот. Мислев дека е некоја клапна, отворивме со стариот клапните си функционираат. Следно отворивме филтерот за полен и што да се види...уште змии да имаше во него. Го сменив филтерот и сега си дува одлично.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #63 на: 18 Јануари 2022, 15:27:38 pm »
Прва и наједноставна работа е проверка филтер.

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #64 на: 18 Јануари 2022, 16:54:58 pm »
Прва и наједноставна работа е проверка филтер.
Искрено првично помислив дека е некоја клапна бидејки каде и да свртев да дува дуваше исто од отворите..немаше никаква разлика. И искрено до сега сум немал сличен проблем со пежото ниту пак татко ми имал некаков сличен проблем со колите што ги имал. Филтерот не беше многу стар 8 месеци. За следен пат си знам :) Останува сега уште да залепам шал таблата бидејки во горниот дел веке почнува да пречи на отворите за вентилација...дуваат во неа :(

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #65 на: 18 Јануари 2022, 17:34:10 pm »
Откако си развив своја шема за менување филтри веќе немам проблеми во поглед на ладење/греење, а ми се случи со греење со Меганот (како тебе) и со ладење со i10, и секогаш беше виновник филтерот за полен (не постар од една година).

Ги менувам некаде во Јуни за кога ќе затреба ладење да бидат нови филтрите, потоа некаде во Ноември пред да фатат појаки студови, ги усисавам од прљавштините што се насобрале за да има подобрен проток на воздух кога ќе треба саглам загревање.
Наместо усисавање може да дојде во предвид и промена :)

Есен и Пролет се најпрљавите годишни времиња за филтрите, колку сакаш полени, лисја, влага...

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #66 на: 18 Јануари 2022, 17:55:01 pm »
Земете по две-три Nipparts филтри за полен, по 200 денари се...

И менувајте почесто. Бар на Кииве е прелесно за менување, 1 минута работа.

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #67 на: 18 Јануари 2022, 19:51:56 pm »
Откако си развив своја шема за менување филтри веќе немам проблеми во поглед на ладење/греење, а ми се случи со греење со Меганот (како тебе) и со ладење со i10, и секогаш беше виновник филтерот за полен (не постар од една година).

Ги менувам некаде во Јуни за кога ќе затреба ладење да бидат нови филтрите, потоа некаде во Ноември пред да фатат појаки студови, ги усисавам од прљавштините што се насобрале за да има подобрен проток на воздух кога ќе треба саглам загревање.
Наместо усисавање може да дојде во предвид и промена :)

Есен и Пролет се најпрљавите годишни времиња за филтрите, колку сакаш полени, лисја, влага...

Најверојатно ке морам и јас така со Киава :)

Земете по две-три Nipparts филтри за полен, по 200 денари се...

И менувајте почесто. Бар на Кииве е прелесно за менување, 1 минута работа.
Во ситацијава пошто го земав набрзина друагарот шо ми набавува зема некој си Sardes, Турски е, ме кошташе 300 денари. Така да не е страшно и 4 да треба да купам во годината, дали е добар филтерот или ке треба да се земе некој посаглам :)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #68 на: 18 Јануари 2022, 20:19:58 pm »
Било кој филтер да го земеш, ако менуваш на рецимо 3 месеци, е супер филтер.

Пример...


Отсутен Arjan

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #69 на: 09 Мај 2022, 14:38:14 pm »

Следно прашање, Дали познавае некој што би можел да ја залепи шалтаблата. Веќе скоро цела се одлепи и очи ми боде ептен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали го реши некако проблемов?
и кај мене е истиот случај киа сид 2010 караван

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1042
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #70 на: 09 Мај 2022, 18:01:29 pm »

Следно прашање, Дали познавае некој што би можел да ја залепи шалтаблата. Веќе скоро цела се одлепи и очи ми боде ептен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали го реши некако проблемов?
и кај мене е истиот случај киа сид 2010 караван
Грешка во нарачка. Во Македонија kia имаше повик, на возила произведени измеѓу 2008 до 2010 за бесплатен сервис. Ама до 7 години, дур е гаранцијата.

Присутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #71 на: 09 Мај 2022, 21:36:38 pm »

Следно прашање, Дали познавае некој што би можел да ја залепи шалтаблата. Веќе скоро цела се одлепи и очи ми боде ептен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали го реши некако проблемов?
и кај мене е истиот случај киа сид 2010 караван
Грешка во нарачка. Во Македонија kia имаше повик, на возила произведени измеѓу 2008 до 2010 за бесплатен сервис. Ама до 7 години, дур е гаранцијата.
Мене ми се одлепи шалтаблата на сидот кај радиото после 4-5 години откако го купив, и ми ја сменија со нова пошто уште беше во гарантен рок. Ама и таа после неколку години пак се одлепи на истото место
На друго место, како кај тебе, до ден денска сеуште не е одлепена

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #72 на: 10 Мај 2022, 13:31:27 pm »

Следно прашање, Дали познавае некој што би можел да ја залепи шалтаблата. Веќе скоро цела се одлепи и очи ми боде ептен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали го реши некако проблемов?
и кај мене е истиот случај киа сид 2010 караван
За жал сеуште не сум го решил проблемот :) Земен е монтажен кит, треба само еден викенд да се растури целата шал табла. Ке постирам тука штом ја средам обавезно.


Следно прашање, Дали познавае некој што би можел да ја залепи шалтаблата. Веќе скоро цела се одлепи и очи ми боде ептен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали го реши некако проблемов?
и кај мене е истиот случај киа сид 2010 караван
Грешка во нарачка. Во Македонија kia имаше повик, на возила произведени измеѓу 2008 до 2010 за бесплатен сервис. Ама до 7 години, дур е гаранцијата.

Зет ми имаше 2012 Сид, му се одлепи цела, не ке да е само тие што се од 2008 до 2010 :) Дефинитивно тежок fail e шалтаблата што цела се одлепува. Може да се види колку лепак имаат ставено на местата каде што се одлепува. Повеќе уфо лепак се троши на 1 час техинчко отколку Киа за цела шал табла што имаат искористено.


Следно прашање, Дали познавае некој што би можел да ја залепи шалтаблата. Веќе скоро цела се одлепи и очи ми боде ептен.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)



Дали го реши некако проблемов?
и кај мене е истиот случај киа сид 2010 караван
Грешка во нарачка. Во Македонија kia имаше повик, на возила произведени измеѓу 2008 до 2010 за бесплатен сервис. Ама до 7 години, дур е гаранцијата.
Мене ми се одлепи шалтаблата на сидот кај радиото после 4-5 години откако го купив, и ми ја сменија со нова пошто уште беше во гарантен рок. Ама и таа после неколку години пак се одлепи на истото место
На друго место, како кај тебе, до ден денска сеуште не е одлепена

Кај мене горе кај парното е одлепена, и околу радиото е одлепена ама не е толку страшно таму. Пријател ка лепеше со следниов кит пред 2 месеци, сега за сега нема никаков проблем. Истиот ке го користам и јас.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1042
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #73 на: 11 Мај 2022, 09:19:42 am »
Мене ми беше така кажано од екс вработен во kia. Така  да само пренесувам рекла казала  муабети. Во секој случај квалитетн заеб на kia. Требале да припазат. Jaс го имам онај модел од 2014, до сега  каросериски забелешки  немам, сем шо пред некој 6 месеци во рок од 2 месеци малце  ми се заеба display-от на радиото,па сега дел од екранот не свети. Прво помал дел сега поголем. Па закажан е сервис наредниов месец. Е сега маката е шо ова се случи после истек на гаранција, ама тоа е .  Не е ова VW, па да те испратат пред него. :P  Се шалам. Задоволен сум од количево и со плинот шо е стаен тамам е.

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 166
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #74 на: 11 Мај 2022, 12:10:03 pm »
Мене ми беше така кажано од екс вработен во kia. Така  да само пренесувам рекла казала  муабети. Во секој случај квалитетн заеб на kia. Требале да припазат. Jaс го имам онај модел од 2014, до сега  каросериски забелешки  немам, сем шо пред некој 6 месеци во рок од 2 месеци малце  ми се заеба display-от на радиото,па сега дел од екранот не свети. Прво помал дел сега поголем. Па закажан е сервис наредниов месец. Е сега маката е шо ова се случи после истек на гаранција, ама тоа е .  Не е ова VW, па да те испратат пред него. :P  Се шалам. Задоволен сум од количево и со плинот шо е стаен тамам е.
Имам возено таква и искрено мислам дека е класа над мојата, барем во звучната изолација :) Тоа што се одлепува цела табла им е ultimate fail и стварно незнам кој има смислено да се лепи на таков начин :) На твојата некој поработел на тоа како треба да се залепи шал табла :D