Автор Тема: Formula 1 - Season 2021  (Прочитано 47192 пати)

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7507
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #615 на: Август 01, 2021, 18:19:27 pm »
Kako start na luis i mercedes pa pa pa  :D

da, luis i maks startuvaa bes-pre-kor-no

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5876
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #616 на: Август 01, 2021, 18:26:41 pm »
Беше мерак да се гледа како алонсо се бранеше од хамилтон дооолго време. Интересна и возбудлива трка во секој случај.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50043
 • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #617 на: Август 01, 2021, 19:32:13 pm »
Наредна трка ако Перез не го одвали Хамилтон, не се луѓе.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7507
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #618 на: Август 01, 2021, 19:53:09 pm »
супер беше окон на прес конференција. збореше за возењето прв. цел насмеан го коментираше возењето прв во колоната „еее па вака и јас знам. ја сум имал и многу потешки трки во мидфилд, кога треба да гледаш и напред и позади“

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1300
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #619 на: Август 01, 2021, 22:17:39 pm »
...
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2715
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #620 на: Август 01, 2021, 22:21:51 pm »
Да видиме сега Окон каква казна ќе добие 😁
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1300
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #621 на: Август 01, 2021, 22:25:09 pm »
Кими бод зеде ни крив ни должен...
Сега 2 бода плус за Луис пред Макс.
Има среќа ѓуптино.
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50043
 • Махер
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #622 на: Август 01, 2021, 22:29:32 pm »
Фалус по фалус бунда, два-два кој ти ги дава. Окон е многу сумљив, треба да се дисквалификува и тој. Си се знае редот како е.

Отсутен tomaso

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1300
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #623 на: Август 01, 2021, 22:37:32 pm »
Гасли е крив шо му зеде бод денес.
И за него мора да има казна, не можи вака да е...
The world holds two classes of men - intelligent men without religion, and religious men without intelligence.

Присутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #624 на: Август 01, 2021, 22:40:46 pm »
Абе има една поговорка, кој губи има право да се лути. Фетел немал доволно гориво, Хамилтон е крив. Секој човек со тронка разум ќе се лупне по глава што збори, ама на форумов преовладуваат луѓе што не трпат порази па Хамилтон е фаворизиран, циган бил, црнец, негро, односно кога губиш емоциите преовладуваат и се и сешто ти паѓа на ум само не разумни мисли.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7041
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #625 на: Август 01, 2021, 22:47:01 pm »
Нешто не ми е јасно.
Нели пред трка се прават анализите?

Зарем треба да биде казнет некој што останал без гориво на 2 метра пред целта и го дотуркал болидот преку целната линија?

Или некој што вршел притисок за прво место во тек на цела трка и потрошил повеќе гориво?

Edit
https://www.formula1.com/en/latest/article.breaking-vettel-loses-second-place-finish-in-hungary-after-disqualification.1hHxDLG0ARyAw6q2TCDkiS.html

Не сум го знаел ова правило, но мислам дека поглупо нешто немам видено.
Боље ќе му било на Фетел да застане на сред стаза во моментот кога стигнал до 1 литро во резервоар за да не биде дисквалификуван :-X
« Последно менување: Август 01, 2021, 23:02:46 pm Mikius »

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4420
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #626 на: Август 01, 2021, 23:04:30 pm »
Одамна е правилото со горивото, мислам дури еднаш беше и да мора да го извози и последниот круг до боксот, и тогаш да остани литар.

Штета за Ветел, ама криви од боксот, можеше да заштеди човекот.

Алонсо беше најголемиот шамар за Хамилтон, преку 50 секунди падна по вториот бокс за Макс да го пресечи, и пак стигна во некоја секудна зад победникот. Алонсо не е Цунода па на првиот обид да попушти, тој ја направи трката да не излези лајно.
Мерцедесот немаше конкуренција колку и да се величи Хамилтон, +1с по круг побрз од најбрзиот, му остана само да ги нареди еден по еден зад него.

Ботас шампион, измава два ред була и Норис, подобар од Пике во Сингапур.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7041
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #627 на: Август 01, 2021, 23:25:40 pm »
Знам дека им ја ограничија количината на гориво во резервоар, Ферари имаше проблем пошто им трошеше повеќе па мораа да штедат :) (ова од поодамна).
Ама за лосле трка да мора да остане повеќе од 1 литро не знаев, а баш беше интересно кога на некој ќе му пресушеше на пола круг пред крај :)


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5876
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #628 на: Август 02, 2021, 08:01:56 am »
.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5876
Одг: Formula 1 - Season 2021
« Одговори #629 на: Август 02, 2021, 08:04:15 am »
Абе има една поговорка, кој губи има право да се лути. Фетел немал доволно гориво, Хамилтон е крив. Секој човек со тронка разум ќе се лупне по глава што збори, ама на форумов преовладуваат луѓе што не трпат порази па Хамилтон е фаворизиран, циган бил, црнец, негро, односно кога губиш емоциите преовладуваат и се и сешто ти паѓа на ум само не разумни мисли.
se igra nekoja igra ostajj ti taa rabota bratt   ;D

иначе стварно штета за ветел упм. јас да сум на негово место ќе идам пак ќе чистам ѓубре на хунгароринг чисто мислите да си ги средам. Како што читав му извадиле само 0.3 литри гориво а минимумот бил 1, додека кај окон иако застана на сред патека имало над литро. Тие од тимот на ветел треба да го јадат стапот, аматери.