Автор Тема: Ф1 носталгија  (Прочитано 21367 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49546
 • Махер
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #60 на: Јануари 10, 2021, 16:32:59 pm »
Шумахер и Верстапен.


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49546
 • Махер
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #61 на: Март 28, 2021, 11:04:38 am »
Ф1 како што треба.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6519
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #62 на: Април 09, 2021, 23:12:16 pm »
Зарем поминаа 23 години, мајко мила каква трка беше ова.


Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2287
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #63 на: Април 10, 2021, 00:25:05 am »
Зарем поминаа 23 години, мајко мила каква трка беше ова.

Ауу,  детуле мало бев ама ја памтам, викенд одмор со моите во Парк хотел Охрид под тие боровите огромни, паузирана партијата бељот и со стариот и чичко ми пикнати внатре во ресторанот да се глеа трката, плус ми даваа да му голтнам од пивото дури му караа на телевизорот  :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6519
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #64 на: Април 10, 2021, 00:32:05 am »
Зарем поминаа 23 години, мајко мила каква трка беше ова.

Ауу,  детуле мало бев ама ја памтам, викенд одмор со моите во Парк хотел Охрид под тие боровите огромни, паузирана партијата бељот и со стариот и чичко ми пикнати внатре во ресторанот да се глеа трката, плус ми даваа да му голтнам од пивото дури му караа на телевизорот  :D
Е сега ме утепа, почнав да размислувам уште колку имам до пензија ;D

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7422
 • и сега?
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #65 на: Април 25, 2021, 23:25:18 pm »
Стара кола снимена со модерна онборд камера.

Жан Алези со колата на Ники Лауда, вчера.


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5728
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #66 на: Април 26, 2021, 08:00:08 am »
Интересно е да се види огромниот напредок на Ф1 низ годините, особено во аеродинамиката. Освен звукот што може да се доживее како емоција нормално и нешто што фали, формула 1 болидите од таа ера може да се класифицираат како машини кои што имаат одлична брзина на правци додека при кривини задача на возачот е да не се искрши некаде, цело време е борба со болидот да има каква таква тракција.

Модерниве имаат неверојатен downforce и возат како на шини, се гледа по g-force кои се многу поголеми во споредба со минатото. Ми се чини од кога заврши ерата на Шумахер и полека почнаа со хибридите тогаш се сменија многу работи во самата аеродинамика. Физичката спремност на модерниве возачи е многу поголема за да се справат со g-force.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2661
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #67 на: Април 26, 2021, 22:41:00 pm »
Баш во Монако аеродинамиката има минимална улога бидејќи  скоро сите кривини се бавни. Главна улога таму има механичкиот грип.

Ја гледав вчера трката и штета што Алези и болидот на ферари настрадаа на крајот.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6519
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #68 на: Мај 07, 2021, 23:13:00 pm »
Иди заспиј на звуков :)


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6519
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #69 на: Јуни 08, 2021, 23:13:42 pm »
« Последно менување: Јуни 08, 2021, 23:31:13 pm Mikius »

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49546
 • Махер
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #70 на: Јуни 11, 2021, 08:47:09 am »

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40148
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #71 на: Јуни 11, 2021, 08:55:46 am »

Ова видео сеа треба на Кими да му го пуштаат пред секој старт на трка. Забораил што стварно може!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6519
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #72 на: Јуни 12, 2021, 17:02:05 pm »
Уау ;)