Автор Тема: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look  (Прочитано 15744 пати)

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3494
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #195 на: Мај 10, 2021, 00:12:30 am »

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15269
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #196 на: Мај 11, 2021, 09:11:54 am »
Иначе колата ќе стои во Гостивар следнава недела, во припреми за регистрација. Почнав поактивно да ја возам па приметив работи што не ми се допаѓаат и ќе биде пренесено на матичниот да ги адресира:

- од @Prcot пазарени сите променливи делови на предница, како и секогаш одлични цени, брза набавка и јаки хехешки при примопредаја на деловите. Вилушки, внатрешни и надворешни спони, стабилизатори и гумици на балансштангла.
- сензор на рачна кочница поради кој свети сијаличката (можам да ја извадам сијаличката и да не се замарам, ама не е тоа решение)
- рачката за рачна кочница е лабава и на нерамнини ми тропка, ме вади од памет, веројатно треба да се затегне
- како што затопли времето, забележав температури на вода од околу 100°. Чистење на хладњак, и внатрешно и надворешно, или ако излезе водна пумпа, јебига цел сет ќе се купува :)
- куплунгот е на сајла, ќе го замолам господин мајстор да погледне дали може да се наштелива да фаќа попрогресивно
- има дупчиња на издувот, да се подзатнат малку треба ;D
- и финално, да каже свое мислење за сецкањето што го спомнавме погоре.

Ај вака, претрпе сервис колата:

- Предница сменета, доста од работите развиле луфтичка. Двете внатрешни и надворешни спони и чаура и јабучицата на едната вилушка - капут. Стабилизатори одлични, другата вилушка одлична. Сменето се, сепак од оваа точка па натаму ако се јави тропкање ќе знам кај да го барам.
- сензор на рачна кочница - среден
- рачка за рачна кочница - средена
- кревање температура - го исправ хладњакот од надвор, максимум температура што видов до сега е 92°
- куплунгот чепнат малце, ама голем дел од тропкањето била вилушката при тргање
- издувот немал дупчиња, така си звучела колата ;D сменет и последниот држач на ауспух што беше на средина под кола додека колата беше таму
- сецкањето - "вози мајсторе, ако почне да сецка во возење ќе му ја мислиме" :)

И финално, центрирана колата сабајлево во Сервис БоМи Ауто, многу во ред луѓе и двајцата.

Прво провери и изедначи притисок на гуми, си ја одработи колата, ја провози, ја врати и направи корекција на позицијата на воланот. Како што видов разликата во Toe меѓу лево и десно тркало ја донесе на 0.02 степени, така да прилично прецизно ако ме прашаш мене :) Топла препорака!


Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 15269
 • ВМРО 206 1.4i
  • Follow @martinskiiiii and @206.rally
Одг: Peugeot 206 1.4i - Rally Tribute/Rally Look
« Одговори #197 на: Јуни 04, 2021, 14:36:02 pm »
Регистрирана по прв пат кај мене.

- 5780 осигурување во Триглав кај @zlatko.jovceski
- 4900 давачки за технички, патишта и све тоа што е реална кражба

Кочници добри, кочат еднакво, рачна добра, издувни гасови не знам што мереа, ама добри, подвозје добро. Ми кенкаа за магленките, не биле легални, немало да ме пуштат, ово оно, ама се спогодивме ;D

Непланиран трошок денес: тргнат на регистрација, последниот семафор во Сарај беше црвен, и кочам, стискам куплунг да спуштам од 4та во 3та, и пропадна педалата до доле.

Се тргнав одма после семафорот на страна, сфатив дека ако ептен полека ја стискам педалата, не пропаѓа. Извозив некако до Тетово на ревакцинација, потоа до Гостивар директно кај матичниот.

Дијагнозата беше скршен механизам за самоштелување на сајлата, купена цела комплет сајла за 1300 денари и 400 денари работна рака.

ЕДИТ: Ја развозив убаво колата после промената, оној грд осет на куплунгот опишан во претходните постови сега го нема, тргањето е мекичко, како што е доследно на француско возило.

Сеа се надевам на безгрижно лето кај што надежно ќе заокружиме 10000 километри од купување. :)
« Последно менување: Јуни 04, 2021, 20:17:55 pm MartinAlfista »