Автор Тема: Opel Astra G 1.4 16V TNG  (Прочитано 12948 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52880
 • Махер
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #180 на: Октомври 08, 2022, 20:19:29 pm »
Рециркулација ќе ти затреба само ако некој чури пред тебе, 5 пати у годината ако ти текне да ја употребиш.

Хахах, многу се навикнавте Скопје на шит воздух, смрди корни во сообраќај кај вас. Низ Битола нон стоп го користам, а Скопје уште на влез затнувам и дури се можи така терам.  ;D Мене ми е најбитното (шпорет)копче од климата.

Брат, ако е 5мин работа тој ербегот, потроши 15минути смени го сам. Шо чепкаш после мајстори, кога веќе знаеш смени го, ти ревизии му правиш.
Карбонски филтер пробај, кај може возење со рециркулација повеќе од 5 минути.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5388
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #181 на: Октомври 08, 2022, 20:22:37 pm »
Карбонски само поскап ми се чини од најмалку 2000ден, овие другите се гола вода, шо знам.  :-\ Двотактен пред мене да има, смрди корни, не знам карбонски колку ќе поможи.

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #182 на: Октомври 08, 2022, 20:27:05 pm »
Рециркулација ќе ти затреба само ако некој чури пред тебе, 5 пати у годината ако ти текне да ја употребиш.

Хахах, многу се навикнавте Скопје на шит воздух, смрди корни во сообраќај кај вас. Низ Битола нон стоп го користам, а Скопје уште на влез затнувам и дури се можи така терам.  ;D Мене ми е најбитното (шпорет)копче од климата.

Брат, ако е 5мин работа тој ербегот, потроши 15минути смени го сам. Шо чепкаш после мајстори, кога веќе знаеш смени го, ти ревизии му правиш.
Изгледа плаќам за ревизии да правам и сам да си средам на крај, понеделник ќе одам кај Лало и ќе му побарам да ми го врати конекторот од аирбагот, а после ќе мерам отпори и такви работи, па да пробам да средам сам, имам знаење од ниска струја, ама немам „живци“, а и не знам до кај оди тој кабел од аирбагот за да проверам дали е прекинат некаде, ако има некој на форумов да ми помогне ќе му бидам многу благодарен.

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #183 на: Октомври 09, 2022, 18:06:54 pm »
Едит:И страничниот шоферски аирбаг го откачил и ставил два отпорници редно поврзани, барем кабелот да не го кинел...
Утре наутро одам кај Лало пак, да ми ги врати конекторите >:(

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5789
 • French diamond
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #184 на: Октомври 09, 2022, 18:42:46 pm »
И парите, не само конекторите, тој е овчар, не е мајстор.

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #185 на: Октомври 10, 2022, 11:44:58 am »
Апдејт:Купив друг аирбаг со кабел и го однесов кај Лало, па чекам да кажи дали е до тоа проблемот.
Едит:Проблемот беше до аирбагот, даваше голем отпор, Лало намести друг аирбаг и сега е во ред.
Сите среќни и задоволни  :)
« Последно менување: Октомври 10, 2022, 14:20:14 pm nestorodario »

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9185
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #186 на: Октомври 11, 2022, 00:57:30 am »
Најмногу мислам треба да бидите среќни што не ви пукнал во фаца некој од толкуте аирбези. 😁

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6254
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #187 на: Октомври 11, 2022, 01:22:21 am »
Да спијам на тоа уво дека Лало (или било кој друг) го наместил како што треба и дека ќе работи ако не дај Боже затреба......

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #188 на: Октомври 11, 2022, 05:25:14 am »
Скроз го прегледав кабелот и нема никаде отпорник така да во ред е.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2181
 • Слобода или смрт
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #189 на: Октомври 11, 2022, 10:29:12 am »
Демек требало да се вади цела маска, а во Repair Manual пишува дека се само 4 штрафа за вадење, и нема потреба од вадење на маската, ама мајсторот вели дека треба вадење на маската и за тоа бара 4000 денари, искрено ми се одмили и кола и сѐ, а вложив околу 2000€ во незе откако е купена...

Koga vlozuvanjata vo polovna kola ke se doblizat do polovina od vrednosta na kolata ja prodavas i teras dalje. Nema poenta da opravas stara kola koja se rasipuva. Pricinata e ednostavna kolku poveke se cepka vo kolata tolku poveke novi raboti ke izlezat od cepkanjeto.

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #190 на: Октомври 11, 2022, 11:02:15 am »
Демек требало да се вади цела маска, а во Repair Manual пишува дека се само 4 штрафа за вадење, и нема потреба од вадење на маската, ама мајсторот вели дека треба вадење на маската и за тоа бара 4000 денари, искрено ми се одмили и кола и сѐ, а вложив околу 2000€ во незе откако е купена...

Koga vlozuvanjata vo polovna kola ke se doblizat do polovina od vrednosta na kolata ja prodavas i teras dalje. Nema poenta da opravas stara kola koja se rasipuva. Pricinata e ednostavna kolku poveke se cepka vo kolata tolku poveke novi raboti ke izlezat od cepkanjeto.
Требаше да ја продадам со неисправен мотор и да лажам како мене што ме излажаа?
Или пак требаше да ја продадам со „исправен“ аирбаг и да носам некого на душа?
Едноставно на мерак ми е колава уште од многу мали години, татко ми имаше астра г со високо ниво на опрема и цел ден не излегував од незе, роднина мој купи нова астра г класик и чекав да пораснам за да ја купам, ама за жал не ја начекав, замина Бугарија со сервисни книшки и оригинални 30к километри...

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #191 на: Октомври 11, 2022, 13:28:19 pm »
11.10.2022:
Car Show Prilep
Слики:

Отсутен nestor04

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 220
Одг: Opel Astra G 1.4 16V TNG
« Одговори #192 на: Октомври 14, 2022, 08:51:58 am »
14.10.2022:
Астрата беше на комплетна проверка.
-Компресија ок.
-Кочници ок.
-Глицерин ок.
-Антифриз ок.
-Амортизерите се нови.
-Предница ок.
-Свеќици ок.
-Бомбина ок.
-Каиши ок.
-Алтернатор ок.
Потоа беше на автоелектричар и проверена е цела инсталација од аирбагот, нема прекинат кабел и никаде нема отпорник.
Остана уште да извадам резервен клуч со далечинско бидејќи резервниот што ми го дадоа е обичен, односно може само да се отклучи колата со него и понатаму да ја средам клапната за рециркулација на воздух во кабина.
Може и да отиде на продажба, зависно од цената која би ја понудиле. :)