Автор Тема: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија  (Прочитано 4083 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1910
Клабери, да не ја спамам темата за Леон-от, па да прашам тукa.
Дали да го променам фабричкото RCD310:во Андроид head-unit, гледав 9", 2/32GB да е минимално.

Во фабричкото ми фали екран голем во боја, ми фали bluetooth стриминг, ми фали навигација (имам купено Sygic на мобилниов, со сите екстри), ми фали брзо бирање на песните и фолдерите (пребарување МП3 преку фабричково е pain in the ass), ми фали да продолжи од каде застанала MP3-ката кога ќе ја изгаснам и запалам колата (на фабричково се враќа на првата песна во хиерархијата и е МИЗЕРНО, ме нервира страшно), ми фали Android Auto, ми фали слободата на Андроид генерално, затоа не ни гледам Pioneer или слични. Барам совети стриктно за Андроид мултимедија.

Ваши pros/cons за ставање Андроид?
Нешто наслушнав дека на ладно не работел тачот, морало малку да се стопли во колата, има вистина во ова?

Ви благодарам.
« Последно менување: Февруари 04, 2021, 20:37:57 pm balanar »

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5671
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #1 на: Февруари 04, 2021, 22:11:58 pm »

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 402
  • ibiz.mk
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #2 на: Февруари 04, 2021, 22:43:54 pm »
само избегнувај ги тие кај нас што се за 3-5000ден, крш невиден, за да ти го продаде тебе за таа цена мора да има заработкаааа дебела,

инаку јас се исто мислев, кај нас не најдов нешто саглам,  се е со голем лаг, лош тач, или при палење да чекаш 80-120секунди да се пушти, без fastboot/sleep,  без antishok,...

па си се одлучив за 2din kenwood ddx 4028, презадоволен, иако не е андроид,

ако ти се чека најубаво е од ebay, како што предложи членот погоре,

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7497
 • Плинаш!!!
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #3 на: Февруари 04, 2021, 23:07:52 pm »
Јас нарачав мултимедија од али за меривата лани пред нова година и одлично си ја врши работата. Тачот секогаш си функционирал без проблем. Подобар звук вади од фабричкото радио. Еве некоја слика. Одлично си се вклопи.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3603
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #4 на: Февруари 04, 2021, 23:09:38 pm »
Podobro kupi polovno RNS510 otkolku kinezarija ili pak univerzalen android. Stavivme kaj drugar mi isto vo leon Pioneer android... Super sviri, ama ne mu raboti telefonot, ruzno izgleda, za da go vklopis treba dopolnitelna maska, pa naracuvavme nekoj canbus od anglija za da raboti ko sto treba...

Gore dole jas bi kazal NE na android.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1467
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #5 на: Февруари 05, 2021, 00:15:20 am »
На кинезаријава да знаеш немаш AndroidAuto, мора додатно модулче (20-30 евра мислам е на али).
Ја уште еднаш би ти препорачал RCD330/360
- ОЕМ интерфејс
- вграден AndroidAuto / CarPlay
- едно 10 пати подобар изглед (барем според мене)
- огромен комјунити (https://rcd330plus.com/index.php)

Негативност е што не може истовремено да ги покажува визуелно оптичките сензори и рикверц камера.
Исто така не сум сигурен дали на екранот ќе ги покажува промените од климата.

Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Присутен Vwlover

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 547
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #6 на: Февруари 05, 2021, 00:33:49 am »
На кинезаријава да знаеш немаш AndroidAuto, мора додатно модулче (20-30 евра мислам е на али).
Ја уште еднаш би ти препорачал RCD330/360
- ОЕМ интерфејс
- вграден AndroidAuto / CarPlay
- едно 10 пати подобар изглед (барем според мене)
- огромен комјунити (https://rcd330plus.com/index.php)

Негативност е што не може истовремено да ги покажува визуелно оптичките сензори и рикверц камера.
Исто така не сум сигурен дали на екранот ќе ги покажува промените од климата.
Колку кошта отп ова радио?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1910
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #7 на: Февруари 05, 2021, 01:12:35 am »
 Vox Audio пред некое време ми понудија 2/32ГБ за 12-13000, со Андроид Ауто, задна камера, CANBUS...
Вака нешто:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3722526577841429&id=182443968516392

Морам да отидам на лице место и да си поиграм со мултимедијата малку.
« Последно менување: Февруари 05, 2021, 01:22:00 am balanar »

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1467
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #8 на: Февруари 05, 2021, 10:14:15 am »
На кинезаријава да знаеш немаш AndroidAuto, мора додатно модулче (20-30 евра мислам е на али).
Ја уште еднаш би ти препорачал RCD330/360
- ОЕМ интерфејс
- вграден AndroidAuto / CarPlay
- едно 10 пати подобар изглед (барем според мене)
- огромен комјунити (https://rcd330plus.com/index.php)

Негативност е што не може истовремено да ги покажува визуелно оптичките сензори и рикверц камера.
Исто така не сум сигурен дали на екранот ќе ги покажува промените од климата.
Колку кошта отп ова радио?

Пребарај на Али, ги има од 170 евра (комплет со шипинг) па нагоре
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1809
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #9 на: Февруари 05, 2021, 11:51:17 am »
@balanar сигурен сум дека после купување, Демикс Авто Трејд ќе можат да ти го наместат, освен сам ако сакаш да чепкаш.

П.С. Идејата со задна камера не е воопшто лоша, има еден куп туторијали, има опција да се активира само кога ќе бидеш во рикверц, па да ти направи overwrite на се што ти е уклучено на екран, има опција ти да ја уклучиш кога ќе посакаш. Чисто како плус идеја. 

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10828
 • 430i
Одг: Промена на фабричко радио RCD310 во Android мултимедија
« Одговори #10 на: Февруари 05, 2021, 13:38:59 pm »
ако не зимаш ОЕМ, земи си посаглам радио без навигација
лошо поставено е, премногу доле за да можеш да го користиш како навигација