Автор Тема: T10 LED искусто и препорака  (Прочитано 6324 пати)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6012
 • 69
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #15 на: Септември 30, 2020, 14:13:37 pm »
Само Филипс. Се друго е тиња, и со јачина на светење и со боја...
Јас Филипсот ги нарачав преку Амазон, ми стигнаа од Литванија и цената беше одлична.


" Philips X-tremeVision 127996000KX2 Interior Lighting 6000 K Cold White Double Blister Pack "

Барај ги вака.

https://www.amazon.com/Philips-Xtreme-Vision-X-tremeUltinon-6000K/dp/B00OYT1322
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #16 на: Октомври 08, 2020, 13:53:54 pm »
@SaleSk
6000k - 16.75$
4000k - 35.05$Фала за инфо, мене повеќе ми требаат со потопла боја.
6000 келвини се бели доста.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6012
 • 69
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #17 на: Октомври 08, 2020, 17:15:05 pm »
Еве ја споредбата.
3000К ws 6000K
Па сега ти одлучи како би изгледало кога ке биде цело...А ако сакаш жолто, остави ги сијаличките, нема логика да ги менуваш.


Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51491
 • Махер
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #18 на: Октомври 08, 2020, 17:21:15 pm »
Убаво е 4000к од филипс зошто се слични со халогените средни и долги. Оригиналните т10 се помаранџести, ужас.

6000к (ако се стварно 6000к а не 8000к кинези) како филипсот, се добри за комбинација со ксенони.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #19 на: Октомври 08, 2020, 17:40:18 pm »
@SaleSk не 3000К туку 4000К.
Има разлика. Ептен не се приметуваат 3000К, а 4000К се дупло поскапи од 6000К.

@Deni планирам да разгледам и ЛЕД и ХИД. Она што ми се допаѓа кај регуларните е што во магла доста добро работат на Osram/Philips H7.
Со ХИД-от претходно имав мал проблем во магла пошто беа бели, накај 6000К. И тогаш е бело на бело и многу лошо се гледа.
Да нема магла, ХИД работи подобро од долгите светла на самата кола. Да ти е мерак да возиш со ХИД на автопат, само да нема магла.
ЛЕД немам пробано, тоа треба да го разгледам.

ОВа со т10 ќе видам. Старите што ги имав ЛЕД т10 трепкаа и вратив на старо. Сега ептен очи ми копаат, како да немам светла.  :-[
Сакам да ги сменам сега.  :)

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6012
 • 69
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #20 на: Октомври 08, 2020, 17:44:45 pm »
Okеј, јас сакав да ти покажам како изгледа разликата

Еве во комбинација FULL LED, позиција, средни, магленки и DRL во 6000К.
Во живо е идеално бела боја:« Последно менување: Октомври 08, 2020, 18:02:22 pm SaleSk »
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #21 на: Октомври 08, 2020, 17:52:28 pm »
СУпер изгледаат.
Како да гледаш ТВ во фул-хд.  ;)
Она што ми е проблем е само магла.
Да најдам некои на 4000К лед ќе биде добро. Ама кој знае и која цена ќе бидат.

Од каде ги зема твоите? Колку време ги возиш? Има доста за модификација внатре пластика кај тебе на Хјундаито?

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51491
 • Махер
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #22 на: Октомври 08, 2020, 18:03:20 pm »
Позиции за магла?

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6012
 • 69
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #23 на: Октомври 08, 2020, 18:11:16 pm »
Кај мене имаше само промена на капакот од фарот, кој требаше да биде 1цм поголем заради хладњакот и вентилаторот на ледот. Инаку ZDATT е брендот кој го монтирав.
Во самиот фар, има лежиште за Н7 класична сијаличка, на која што требаше да се направат мали држачи да го држат ледот.
За другите лед сијалички немаше никакви промени...
Светат одлично, дури и јас се изненадив. Само треба подесување на снопот затоа што фаровите не се со лупа и ако ги оставиш без да ги средиш, едно е дека ке свети растурно насекаде и ништо нема да гледаш, и плус најлошото, ќе пречиш во сообраќајот.
Овде тоа не е случај, проверено многу пати и на машина...

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #24 на: Октомври 08, 2020, 18:44:50 pm »
Zdatt користат Philips лед?

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6012
 • 69
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #25 на: Октомври 08, 2020, 18:47:10 pm »
Не сум сигурен, CREE можеби...

едит:

Баш сега проверив, значи користат CREE.

http://www.zdatt.com/productinfo/38391.html
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #26 на: Октомври 08, 2020, 19:15:24 pm »
CREE се познати во врвот на POWER LED.
А некаде сретнав дека користат Philips.
Како и да е, солидни имаш земено.

Долго да ги користиш.  ;)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3987
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #27 на: Октомври 09, 2020, 09:42:47 am »
Кај мене имаше само промена на капакот од фарот, кој требаше да биде 1цм поголем заради хладњакот и вентилаторот на ледот. Инаку ZDATT е брендот кој го монтирав.
Во самиот фар, има лежиште за Н7 класична сијаличка, на која што требаше да се направат мали држачи да го држат ледот.
За другите лед сијалички немаше никакви промени...
Светат одлично, дури и јас се изненадив. Само треба подесување на снопот затоа што фаровите не се со лупа и ако ги оставиш без да ги средиш, едно е дека ке свети растурно насекаде и ништо нема да гледаш, и плус најлошото, ќе пречиш во сообраќајот.
Овде тоа не е случај, проверено многу пати и на машина...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Како го реши тоа со капакот на фарот?
Нели е подобро неколку помали лед чипови за подобар сноп?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6012
 • 69
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #28 на: Октомври 09, 2020, 09:46:06 am »
Си порачав нови наменети за LED сијалици За милиметар се уклопуваат во просторот @nikola_bb

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: T10 LED искусто и препорака
« Одговори #29 на: Октомври 09, 2020, 10:02:49 am »
Што да правам јас со гумени капаци?
На сеник 2 капакот е гума.  Има и пластика ама тоа е за позиција, за средните се гума.

Ни рака не сака да влезе таму, како е настегано.  :-[