Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 147951 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1530 на: 16 Февруари 2024, 12:53:28 pm »
Денес центриран и предниот трап заради поправката вчера.
1200 денари во Мотоцентар - Штип.

Не дека има wow разлика (последен пат беше центрирана во ноември лани), ама ајде.



--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Со планирани поправки и зафати веќе сум при крај.
Останува хемиско на седиштата на пролет кај @Diesel и Андроид мултимедија - за која сум запнат одамна, ама никако да најдам таква како што сакам, со спецификации како што сакам.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1531 на: 16 Февруари 2024, 13:14:16 pm »
Каква мултимедија бараш?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1532 на: 16 Февруари 2024, 13:25:42 pm »
Каква мултимедија бараш?



Ваква отприлика (со тркалца) и да има 4/64GB минимум.

Имаат во Audio Video Garage, ама место Menu пишува Meu.
Фала, јок.
Kaj Maрио нема 4/64.


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1533 на: 16 Февруари 2024, 13:31:57 pm »

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1534 на: 16 Февруари 2024, 13:33:06 pm »
Ти фаќа око?

Нешто слично (поевтино и подобро) одамна ми стои во wish list:

https://www.aliexpress.com/item/1005005349546587.html

Само сакав да го земам од тука, за да имам „техничка поддршка“...

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1535 на: 16 Февруари 2024, 13:37:57 pm »
Тешко кај нас да имаш техничка поддршка. Можеби глобализирам...
Со Контиго во Прилеп еден член имаше проблем, но брзо му го решија и му пратија замена, сѐ што сум зел од таму било во ред. Исто Audio Video Garage е од Марио и имам купувано радија од кај него и поправа електроники и си го знае занаетот. А и во Дог не би требало да имаш проблем, само што кај нас нема модели кскви што бараш.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11714
 • Архитект
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1536 на: 17 Февруари 2024, 22:43:28 pm »
@nestor04 да не знајш некој во околина да носи Joying мултимедии?
Ваков модел од прилика.

https://www.joyingauto.com/joying-10-25-single-din-android-auto-head-unit-4gb-64gb-with-optical-output.html

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1537 на: 17 Февруари 2024, 23:31:53 pm »
Не. :)

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3530
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1538 на: 18 Февруари 2024, 08:54:13 am »
Ја

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1539 на: 18 Февруари 2024, 12:00:21 pm »
Ама 2/32  :(

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1540 на: 02 Март 2024, 17:40:58 pm »
Денес прегоре третото стоп-светло, изгледа време му дошло после 14 години, гледам дека е оригиналното (Valeo е црвената пластика, како и самите светла).
Прилично лесно се вади, ми изгледаше дека е многу покомплицирано (фала YouTube-ри).
Побарав од @Prcot да види цени за заменски. Ако ми се прескапи - ќе барам по отпади, јбг.





https://www.b-parts.com/auto-parts/lights/third-brake-light-seat-ibiza-iv-6j5-6p1-6j4-945-097-2008-2009-2010-2011-2012-2013-2014-2015-2016-2017-1217603
https://www.ebay.co.uk/itm/256026155918

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1541 на: 02 Март 2024, 19:11:52 pm »
А бе смени му ги ледоите, не биди мрзлив :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1542 на: 02 Март 2024, 19:13:03 pm »
А бе смени му ги ледоите, не биди мрзлив :)

Не се разбирам во електроника и лемење/прелемување, треба да побарам некој ако се нафати или во Штип или во Скопје...


Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1543 на: 02 Март 2024, 19:18:58 pm »
Ново заменско ти е околу 5500 ден што е голема сума. Најдобро најди некој електроничар нека прелеми нови диоди. :)

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4440
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1544 на: 02 Март 2024, 19:19:44 pm »
https://www.karoserija.mk/treti-shtop-271024/po/seat-ibiza-2008-359259
Повели.
40€ на Аутодок го има.