Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 146071 пати)

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1633
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1515 на: 03 Февруари 2024, 18:33:54 pm »
Одлично сработено каде де наоѓа локациски Додо?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2069
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1516 на: 03 Февруари 2024, 18:43:28 pm »
Одлично сработено каде де наоѓа локациски Додо?

https://maps.app.goo.gl/aRQ5gLS98WAEMwzj6

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4083
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1517 на: 03 Февруари 2024, 22:29:44 pm »
Топ средено, браво за мајсторот. 1000 еур повеќе ти вреди аутото сега :)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17294
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1518 на: 03 Февруари 2024, 22:40:12 pm »
Стварно добро работат, прецизни и педантни се. Искрено да расклопи две седишта и да ги врати на as-new состојба - парите што ги побарал се многу океј.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2069
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1519 на: 14 Февруари 2024, 13:23:44 pm »
Денес (предвремено) пререгистрирано Леончето.

Технички преглед (АМСМ) - 6597 денари
Полиса - 4550 денари
Зелен картон - 5536 денари
------------------------------------------------------------

Утре ќе ја оставам за промена на предни и задни чаури на предната оска, како и промена на гумиците на балансштангла.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4083
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1520 на: 14 Февруари 2024, 13:59:10 pm »
Што така предвремено?

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2069
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1521 на: 14 Февруари 2024, 14:09:25 pm »
Што така предвремено?

До 23.02 ми беше, ама на одмор сум неделава.
Да потрошам некој час/два/четири за чекање...

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6090
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1522 на: 14 Февруари 2024, 14:31:48 pm »
Пак до 23.02 ти е вгодина за регистрација, ништо не е предвремено.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2069
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1523 на: 14 Февруари 2024, 14:48:05 pm »
Пак до 23.02 ти е вгодина за регистрација, ништо не е предвремено.

Да, ама пак е предвремено, како и да гледаш.
Навремено ќе беше на 23.02, закаснето - на 24.02.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2069
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1524 на: 15 Февруари 2024, 16:06:28 pm »
Денес (на 240625km) сменети предни и задни чаури на предните вилушки. Работна рака - 2000 денари.
Земени уште во ноември лани од @Prcot , меѓутоа цвичењето и кркцањето го снема откако ги удавив во силиконски спреј, па оставив малку период да се сменат.

Предни чаури:
Lemforder 29916 - 740 денариЗадни чаури:
Lemforder 34559 - 720 денариTребаше да се сменат и гумиците на балансштанглата (не дека имаа проблем), ама излезе дека на Леонов гумиците не се менуваат посебно (не знам зошто не), туку со целата балансштангла.
Eве ги постоечките:Ми останаа, ги давам подарок ако му се најдат на некој.Cautex 751601
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Утре да ја однесам до Мотоцентар на центрирање.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4083
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1525 на: 15 Февруари 2024, 16:11:21 pm »
На здравје сервисче. Чвичи ли сега или тивко е? :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2069
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1526 на: 15 Февруари 2024, 21:30:59 pm »
На здравје сервисче. Чвичи ли сега или тивко е? :)

Тивко е, мада не е ладно надвор  ;D

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54808
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1527 на: 15 Февруари 2024, 21:53:14 pm »
Ако не го утопиле у силиконче, насабајле:

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2152
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1528 на: 16 Февруари 2024, 08:05:25 am »
@balanar Зошто ги менуваше кога веќе го снемало звукот со силиконскиот спреј, на сликите ги гледам гумиците и не ми изгледаат скинато. Оригинал си е оригинал и ќе трае најмалку 3 пати повеќе од се што се зема после „афтер маркет“.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2069
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1529 на: 16 Февруари 2024, 11:10:47 am »
@balanar Зошто ги менуваше кога веќе го снемало звукот со силиконскиот спреј, на сликите ги гледам гумиците и не ми изгледаат скинато. Оригинал си е оригинал и ќе трае најмалку 3 пати повеќе од се што се зема после „афтер маркет“.

На сликата погоре - левата предна чаура (левата страна на чаурата) се гледа дека е тотално изедена т.е скоро се допира метал со метал. Привремено "решение" беше силиконот.

На десната вилушка (и предна и задна чаура) може и не требаше да се менуваат, ама одлучив да ставам нови кога веќе купувам за лево. Не се скапи и првично затоа.
А и пред некој месец се сменети јабучиците на двете страни (имам пишувано), па сакав се да е ново во пар.

Мислам дека ништо не е фабрички од тоа што е извадено.
Задната десна чаура се смени пред 4 години. Левата имаше Lemforder ознаки.
За предните - не знам, не ги видов извадените.