Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148421 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1305 на: 28 Јули 2023, 09:08:17 am »
Како знаеш точно колку нафта ќе ставиш на Макпетрол а колку во Грција на Шел? Не се танкаш фул кај нас пред да влезеш во ГР?

Она што го пиша Док над мене.

Секогаш ставам фул во Штип (собира 45-46L, зависи колку има внатре од претходно). Не застанувам да допунувам во Гевгелија, ми нема поента.
Рачунам колку километри би поминал отприлика со тие 45 литри. Другите литри (од рачуницата погоре) сите се во Грција, не се сеќавам да сум ставал на Макпетрол кога ќе се вратам. Грчкото гориво го дотрошувам тука. Колку ќе остане - ќе видиме  :-X

Пример - од кај мене до Пиреа има 660 километри (Штип - Неготино - Гевгелија - Атина). Си планирав да доставам гориво некаде на 3/4 до таму.
Ги имам обележано сите поголеми попатни одмаралишта со бензински, не сум арен јас  ;D
« Последно менување: 28 Јули 2023, 09:19:47 am balanar »

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1485
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1306 на: 28 Јули 2023, 10:59:46 am »
Како знаеш точно колку нафта ќе ставиш на Макпетрол а колку во Грција на Шел? Не се танкаш фул кај нас пред да влезеш во ГР?

Она што го пиша Док над мене.

Секогаш ставам фул во Штип (собира 45-46L, зависи колку има внатре од претходно). Не застанувам да допунувам во Гевгелија, ми нема поента.
Рачунам колку километри би поминал отприлика со тие 45 литри. Другите литри (од рачуницата погоре) сите се во Грција, не се сеќавам да сум ставал на Макпетрол кога ќе се вратам. Грчкото гориво го дотрошувам тука. Колку ќе остане - ќе видиме  :-X

Пример - од кај мене до Пиреа има 660 километри (Штип - Неготино - Гевгелија - Атина). Си планирав да доставам гориво некаде на 3/4 до таму.
Ги имам обележано сите поголеми попатни одмаралишта со бензински, не сум арен јас  ;D
Арен си ти, ќе чекаме патопис традиционално после одморот ;)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен andrejnaumovski

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 560
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1307 на: 28 Јули 2023, 16:59:58 pm »
Како знаеш точно колку нафта ќе ставиш на Макпетрол а колку во Грција на Шел? Не се танкаш фул кај нас пред да влезеш во ГР?

Она што го пиша Док над мене.

Секогаш ставам фул во Штип (собира 45-46L, зависи колку има внатре од претходно). Не застанувам да допунувам во Гевгелија, ми нема поента.
Рачунам колку километри би поминал отприлика со тие 45 литри. Другите литри (од рачуницата погоре) сите се во Грција, не се сеќавам да сум ставал на Макпетрол кога ќе се вратам. Грчкото гориво го дотрошувам тука. Колку ќе остане - ќе видиме  :-X

Пример - од кај мене до Пиреа има 660 километри (Штип - Неготино - Гевгелија - Атина). Си планирав да доставам гориво некаде на 3/4 до таму.
Ги имам обележано сите поголеми попатни одмаралишта со бензински, не сум арен јас  ;D

Арен си, секое одење за Грција планирам на која бензинска таму ќе застанувам по пат. Многу ретки се бензинските што излагаат директ на пат во споредба со Македонија.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8824
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1308 на: 29 Јули 2023, 14:22:47 pm »
Coek fati si avion do Krit i rentaj si kola

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1309 на: 29 Јули 2023, 15:01:00 pm »
Coek fati si avion do Krit i rentaj si kola

Јок.
Авион за други дестинации :)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6120
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1310 на: 31 Јули 2023, 07:28:28 am »
Атина кола не би возел, метро имаш до секаде, поефтино и побрзо.

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7309
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1311 на: 31 Јули 2023, 10:02:39 am »
Арен си, секое одење за Грција планирам на која бензинска таму ќе застанувам по пат. Многу ретки се бензинските што излагаат директ на пат во споредба со Македонија.

Познавам 3ца + јас, сме се препотувале од Лефкада за назад по автопатот по планините после Јанина.. ;D  Јас се спасив во недела 21:45 ставив на шел во едно селце покрај автопат, се исклучив, до 22:00 работеа. ;D Заебано..

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1312 на: 31 Јули 2023, 15:39:19 pm »
Денес обновена и помош на пат Vozzi Evropa, 3400 денари (средниот пакет).
Лани за истата цена купив Evropa Max, сега тој пакет е 5400 денари. Ова го покачија пред некој месец.Vozzi Evropa (3400 денари):

Vozzi Evropa Max (5400 денари):

Со купен Evropa, даваат x2 пакети Vozzi 40 за локална помош, да ги поделиш на друг.
Или два ваучери за попуст со траење од три месеци (во вредност од 299 денари) за да си купат нивен пакет.Со купен Evropa Max, помошта на пат е скоро исто, со тоа што дистанцата за шлепање е 80km (наместо 40km, како во првиот пакет).
Или два ваучери за попуст со траење од три месеци (во вредност од 499 денари) за да си купат нивен пакет.

Vozzi 40/Vozzi 80

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1313 на: 07 Август 2023, 14:13:16 pm »
Клабери, ми треба помош/совет за еден технички проблем, сакам да го решам пред да одам на одмор. Утре ќе ја однесам и на мајстор да ја ѕирнат од долу.

Со месеци слушав/слушам како некое пукање/тропање на пластика, строго при нагло тргнување и застанување, од совозачка страна, некаде помеѓу моторот и тркалото. Мислев дека е некоја пластика откачена од подкрилото и не се замарав баш.
Приметив на пример, кога ќе застанам на патарина да платам и ќе тргнам нагло. Се слуша како крц, крц крц. Или ќе закочам нагло.
Чудно е што не прави секогаш при нагло стартување и кочење, но во голем дел од времето - да.
Во возење ништо нема, како и при вртење на воланот во место.

Последниве недели истиот звук зачести и при вртење на воланот во полн десен и тргнување во рикверц.
Снимав и видео:


Вчера гледав едно видео на YouTube каде на сличен проблем/звук (но не ист), проблемот му изглегол дека е олабавен штраф од задната маша при центрирање на предница. Не се сеќавам дали звуков ми се појави лани откако ја центрирав кај мене или не.


Некоја идеја?
« Последно менување: 07 Август 2023, 14:19:44 pm balanar »

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3536
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1314 на: 07 Август 2023, 17:00:19 pm »
Могуче да е и чаура...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1315 на: 07 Август 2023, 17:51:10 pm »
Могуче да е и чаура...

Можно е, не викам не.
Ќе ја однесам утре да се провери на дизалица, ме фаќа нервоза пред одмор, посебно долг.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1316 на: 12 Август 2023, 20:29:59 pm »
Клабери, најверојатно имам проблем со водна пумпа, ми истече повеќе од пола антифриз на Меџитлија. Нешто завибрира напред, вртежите се качија од 700 на 1000 и светна после некоја минута check coolant. Се тргнав одма на страна.
Не качи температура во ниту еден момент и скоро празно беше резервоарчето.
Долу течеше бааги, ама дотурив обична вода 1 литро, го смеша со останатиот антифриз во системот и сега има пак розов антифриз/вода во резервоарот. Во место капе по малку кога работи колата. Од граница до Бач изгубив еден прст.

Моментално сум во Бач кај роднини на девојката, тука и треба да бидеме викендов.

Ќе ми треба мајстор во Битола да го ѕирне Леонот во понеделник. Пишете тука или побарајте ме на Вибер или СМС или повик.

Зоки
071200161

@vladic3110 и останати Битолчани - помош :)

П.С Опција е и да ја шлепам со Vozzi до Штип во понеделник, ама не сум сам.
« Последно менување: 12 Август 2023, 20:50:39 pm balanar »

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1317 на: 12 Август 2023, 21:34:21 pm »
Valjda ima vo bitola nekoj majstor da ti smeni vodna pumpa ?
Edino ako se kurci so cena ako ti e gratis slepot pa vrati si ja vo Stip pa nosi ja kaj domasen majstor neka ja sredi na tenaane.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1485
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1318 на: 12 Август 2023, 21:35:46 pm »
Клабери, најверојатно имам проблем со водна пумпа, ми истече повеќе од пола антифриз на Меџитлија. Нешто завибрира напред, вртежите се качија од 700 на 1000 и светна после некоја минута check coolant. Се тргнав одма на страна.
Не качи температура во ниту еден момент и скоро празно беше резервоарчето.
Долу течеше бааги, ама дотурив обична вода 1 литро, го смеша со останатиот антифриз во системот и сега има пак розов антифриз/вода во резервоарот. Во место капе по малку кога работи колата. Од граница до Бач изгубив еден прст.

Моментално сум во Бач кај роднини на девојката, тука и треба да бидеме викендов.

Ќе ми треба мајстор во Битола да го ѕирне Леонот во понеделник. Пишете тука или побарајте ме на Вибер или СМС или повик.

Зоки
071200161

@vladic3110 и останати Битолчани - помош :)

П.С Опција е и да ја шлепам со Vozzi до Штип во понеделник, ама не сум сам.
Пробај Автосервис Сигурност 070 207 864. Дејан се викал дечкото, препорака од кумо мој :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
« Последно менување: 12 Август 2023, 21:45:57 pm Ordevski »

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2072
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1319 на: 12 Август 2023, 21:54:57 pm »
Ми најдоа овде роднините на девојката некој Ѕвонкo, веројатно таму ќе ја однесам во понеделник сабајле.