Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 146671 пати)

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1245 на: 15 Март 2023, 22:49:28 pm »
Вие што менувате две гуми на ист бандаж, многу поисплатливо ви е да купите уште еден пар бандажи, челични на пример не коштаат повеќе од 5-6 000, не само што ќе заштедите на промена  на гуми, туку и на  балансирање.

Потпишувам. Од искуство.

Од шо се мачев толку години со едната кола, за втората одма купив втор сет.

Раат.
Најголемиот ќар е што немаш пресретнати штрафови, под услов бабите да ја извршат промената :)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1246 на: 15 Март 2023, 23:02:49 pm »
Барам 17ки челични бандажи 4х98, фала ви на разбирање ;D

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1247 на: 16 Март 2023, 00:23:26 am »
Со челични бандаши не се бркаат пичиња хахахахахаха.

Башка тоа што ќе ти се одмили колата со пари не се плаќа...

Мислам дека е поразително за секое машко да не е способен да збрка девојка ако му зависи од колата.

П.С Јас имам челични бандажи за Леонов за зимскиот сет. Не ми е воопшто одмилена.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1248 на: 16 Март 2023, 01:10:11 am »
Ама знам дека со душа чекаш да ги стаиш алуминските

Со душа не, ама поспортски изгледа со нив - да.
Може на понова кола и помодерна не би ставал воопшто челични.

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2160
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1249 на: 16 Март 2023, 08:51:44 am »
@balanar бесплатна промена со медиум членство (450 денари), со кој меѓудругото се добива и цел друг сет на поволности...
https://www.pss.com.mk/clenstvo.html

Значи за она што сум платил 3000 денари за двапати одење на мајстор, во ПСС ќе ме чинело 450 со медиум пакетот.

,,Супер"...

Едит - Немаат во Штип. Порано имаше, сега ми текна.
Ne, vo PSS besplatna e promenata na navedenite delovi ako gi kupis od kaj niv.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Не знаев дека продаваат и делови, јас последните 3 години ја носам колата на технички таму и секогаш земам медиум пакет ама до сега не сум искористил ништо. Се мислев на опција сам да си набавам „суровина“ за мал сервис па таму да ја носам ама ако важи тоа дека од нив мора да се земе, не знам колку би било ок како опција.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1250 на: 17 Март 2023, 21:15:40 pm »
Барам 17ки челични бандажи 4х98, фала ви на разбирање ;DЈа ништо не те раз... разбирам

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1251 на: 17 Март 2023, 23:19:18 pm »
Шо ќе го разбериш, ние со овие кршојте сме ендемски вид  ;D Од преку 10 000 огласи за 18ки бандажи, само 2 има за Алфа, конкретно во мојот случај  ;D

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1252 на: 17 Март 2023, 23:34:49 pm »
Бараш на погрешно место,барај малку по јужно. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1253 на: 01 Април 2023, 16:26:53 pm »
Денес на 228341km променет зимскиот сет со летен.
Со зимските поминато 4532km од 01.12.2022. Поминато со нив вкупно 11723km од 13.11.2020 - 01.04.2023.

Предните летни се стариот пар, купени лани на 28.05.2022 (DOT 1422).  Поминато 11955km од 28.05.2022 до 01.12.2022.
Задни летни се новиот пар кои ги купив на 10.03.2023 (DOT 5122). Ставени нови вентили и балансирани.
И двата пара се Sava Intensa UHP2 (225/45/17), 91Y.

Ова се старите Sava (DOT 0720), отидоа на буниште.
Поминато 31358km од 14.07.2020 до 01.12.2022.Ова ме чинеше 700 денари.
- Демонтажа на зимскиот сет
- Промена на пар гуми, нови вентили и балансирање
- Монтажа на летниот сет

Ќе ставам сликиче од Леонот, да го пробањаме малку  :)
« Последно менување: 01 Април 2023, 16:32:50 pm balanar »

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6385
 • Бенве сие бенве
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1254 на: 01 Април 2023, 21:46:46 pm »
Според сликава треба да си штелуваш предница или задница, не знам кај биле монтирани

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1255 на: 01 Април 2023, 22:08:23 pm »
Според сликава треба да си штелуваш предница или задница, не знам кај биле монтирани

Бев кај БоМи лани за центрирање, имам пишувано. Тогаш земав нов пар, овој остана да се извози до есента.

Гумиве се откога ја купив и колава, а не беше центрирана/проверка се до лани.

Денес пак до Скопје по работа/шетање и завршени работи на 211.854km:

- Купени 2 летни гуми Sava Intensa UHP2 245/45/17 91Y (DOT1422) од Транзит. Цена = 4010 денари од гума (со балансирање и демонтажа/монтажа).
Секаква препорака за Транзит, мошне услужливи, професионални и коректни. Не знам кој ги фалеше на форумов, во право беше :)
Според ДОТ-от, мошне свежо произведени, некаде прва недела од април 2022.

Додека се враќав кон Штип веднаш се стиши задниот дел на колата (бучава и шум) и малку шубе ми стана што не ставив цел сет (новиве отидоа на задна оска), ама финансиите дозволија толку. Ќе издржи другиот пар уште сезонава (после доаѓа зимскиот сет), па на пролет пак од Транзит нов пар од истиот модел.
Стариов пар издржаа 26.500km, купени во јули 2020.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- После Транзит, се нацртав во БоМи Сервис за центрирање. Излезе дека треба да се центрираат и предна и задна оска.
Мики ги центрираше, па се провозивме малку да истестира. Ми наплатија 1200 денари.
Истово од Транзит погоре важи и за БоМи, кој има мака за некоја од услугите што ги нудат - комотно нека оди кај нив.
Еве од отштампаното како беа/се вредностите:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- На излегување од Скопје, застанав до CarBox на Ленинова/Орце Николов. Земав една „бомба“ од Moje Auto со мирис на ванила (160 денари), само се мислам дали вреди да ја рокнам на „стариов“ филтер за полен (имам поминато 5000km од промената). Ќе ја отворам вечер, нема зијан мислам.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1256 на: 02 Април 2023, 23:49:25 pm »
Интересен форум (и теми) за маслово што го користам во Леонов.

Shell Helix HX8 ECT 5W-30
(ACEA C3; API SN; MB 229.51; VW 504/507)

https://www.oil-club.ru/forum/topic/31780-shell-helix-hx8-ect-5w-30-acea-c3-api-sn-mb-22951-vw-504507/
https://www.oil-club.ru/forum/topic/45110-shell-helix-hx8-ect-5w-30-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D0%B6%D0%B5%D0%B5/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Интересен пост за масла компатибилни со VW 504/507:

https://www.oil-club.ru/forum/topic/31780-shell-helix-hx8-ect-5w-30-acea-c3-api-sn-mb-22951-vw-504507/?do=findComment&comment=2081168
« Последно менување: 03 Април 2023, 00:00:04 am balanar »

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4309
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1257 на: 03 Април 2023, 07:16:56 am »
oil-club.de ти е подобра, некако рускава ми е аматерска и нема некоја добра дискусија.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1258 на: 10 Мај 2023, 16:22:41 pm »
Денес исполирани фаровите во Демикс, Штип.
Цена - 1800 денари со керамичка заштита, најверојатно Sonax.

Последно ги полирав во декември 2020-та со полимеризација. Почнаа да бледнеат и да се заматуваат пред некој месец. Бев решен на пролет да ги исполирам пак, овој пат со керамика. па да видам колку ќе истрае. Колава не се паркира во гаража.И еден мал photo dump:
Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1259 на: 10 Мај 2023, 17:33:16 pm »
Друже воланов среди го молим те ;D