Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 148903 пати)

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1230 на: 15 Март 2023, 17:10:02 pm »
@balanar бесплатна промена со медиум членство (450 денари), со кој меѓудругото се добива и цел друг сет на поволности...
https://www.pss.com.mk/clenstvo.html

Значи за она што сум платил 3000 денари за двапати одење на мајстор, во ПСС ќе ме чинело 450 со медиум пакетот.

,,Супер"...

Едит - Немаат во Штип. Порано имаше, сега ми текна.

Отсутен Xristijan

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1231 на: 15 Март 2023, 17:25:20 pm »
@balanar бесплатна промена со медиум членство (450 денари), со кој меѓудругото се добива и цел друг сет на поволности...
https://www.pss.com.mk/clenstvo.html

Значи за она што сум платил 3000 денари за двапати одење на мајстор, во ПСС ќе ме чинело 450 со медиум пакетот.

,,Супер"...

Едит - Немаат во Штип. Порано имаше, сега ми текна.
Ne, vo PSS besplatna e promenata na navedenite delovi ako gi kupis od kaj niv.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk


Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1232 на: 15 Март 2023, 18:43:14 pm »
За мал сервис (промена на масло и филтри за масло, воздух и гориво, за кабина сам си го променив) ми беше наплатено 1000-че пред некоја недела.

Ако гледам сразмерно, со плочките има повеќе работа, ама не знам дали и 1000 за масло и филтри беше ОК цена.

Чекај... 1000-че за работна рака за мал сервис, при тоа сам си го замени полен филтерот?


Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6129
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1233 на: 15 Март 2023, 19:19:18 pm »
Старите плочки ни до 50% не беа потрошени.  ;D
Требаше на мајсторот да му ги оставиш, ќе му ги закачеше на некој со нула.

Отсутен ivanxh

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 605
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1234 на: 15 Март 2023, 19:27:53 pm »
Сега уствари парите што би те скрпил за деловите нешто екстра во работна рака му ги плаќаш.. бар така изгледа вака од страна.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2076
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1235 на: 15 Март 2023, 19:49:55 pm »
Старите плочки ни до 50% не беа потрошени.  ;D

Па не бил рекол дека не се потрошени, цвилеше колата од предните прилично со недели.
Задните ги сменив превентивно, сепак имаа минато 40.000+ и двата пара.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7612
 • Плинаш!!!
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1236 на: 15 Март 2023, 21:04:03 pm »
Ќутете у не се жалете за цените, дојдете во СК и ќе ја видите разликата. Во СК само за промена на летни-зимски гуми зимаа по 1200 денари. Мене лани за промена на уље и филтер за уље ми побараа 1000ка.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1237 на: 15 Март 2023, 21:46:17 pm »
Ќутете у не се жалете за цените, дојдете во СК и ќе ја видите разликата. Во СК само за промена на летни-зимски гуми зимаа по 1200 денари. Мене лани за промена на уље и филтер за уље ми побараа 1000ка.
Летни-зимски комплет со бандажи, односно 2 пара бандажи и гуми (само да се отштрафат и заштрафат) или на ист бандаж да се стави друга гума?
Инаку ПП изгледа за сѐ сме најскапи, ама промена на масло и филтер чини 200-300 ден.
« Последно менување: 15 Март 2023, 21:58:23 pm nestor04 »

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6592
 • French diamond
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1238 на: 15 Март 2023, 22:00:20 pm »
Со оглед на денешните цени општо на се и сешто, ако е прописно и добро сработено, би рекол дека можеше да биди 1500 за да не е прескапо...ама и 2000 во денешно ретардирано време не се ништо. Јас последно во МК колку што се сеќавам, маалски мајстор 500 наплаќаше за промена на масло и филтер, пред 2 години, сега ништо чудно да е 1000.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1239 на: 15 Март 2023, 22:16:15 pm »
Ќутете у не се жалете за цените, дојдете во СК и ќе ја видите разликата. Во СК само за промена на летни-зимски гуми зимаа по 1200 денари. Мене лани за промена на уље и филтер за уље ми побараа 1000ка.
Летни-зимски комплет со бандажи, односно 2 пара бандажи и гуми (само да се отштрафат и заштрафат) или на ист бандаж да се стави друга гума?
Инаку ПП изгледа за сѐ сме најскапи, ама промена на масло и филтер чини 200-300 ден.
На ист бандаж да се стави друга гума.

2 сета бандажи (да се отштрафат и заштрафат) и баба ми може :)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7612
 • Плинаш!!!
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1240 на: 15 Март 2023, 22:25:42 pm »
Да да на ист бандаж да се стави друга гума, гледам и до 1800 стигнала цената за промена на 4ри гуми.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1241 на: 15 Март 2023, 22:33:50 pm »
Ќутете у не се жалете за цените, дојдете во СК и ќе ја видите разликата. Во СК само за промена на летни-зимски гуми зимаа по 1200 денари. Мене лани за промена на уље и филтер за уље ми побараа 1000ка.
Летни-зимски комплет со бандажи, односно 2 пара бандажи и гуми (само да се отштрафат и заштрафат) или на ист бандаж да се стави друга гума?
Инаку ПП изгледа за сѐ сме најскапи, ама промена на масло и филтер чини 200-300 ден.
На ист бандаж да се стави друга гума.

2 сета бандажи (да се отштрафат и заштрафат) и баба ми може :)
Јас денес менував, ме кошташе 200 ден баба ти да го сработи  :D
А инаку мотоцентар ако го работи тоа промена на различни гуми на ист бандаж е следнава цена (за 15ки):
- 4x120 ден. демонтажа и монтажа на гуми => 480 ден.
- 4х180 ден. балансирање на гуми => 720 ден.

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6592
 • French diamond
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1242 на: 15 Март 2023, 22:39:33 pm »
Вие што менувате две гуми на ист бандаж, многу поисплатливо ви е да купите уште еден пар бандажи, челични на пример не коштаат повеќе од 5-6 000, не само што ќе заштедите на промена  на гуми, туку и на  балансирање.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4494
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1243 на: 15 Март 2023, 22:42:59 pm »
Вие што менувате две гуми на ист бандаж, многу поисплатливо ви е да купите уште еден пар бандажи, челични на пример не коштаат повеќе од 5-6 000, не само што ќе заштедите на промена  на гуми, туку и на  балансирање.
Или 3000 за некои "стари" возила.
Му ја наполнивме на човекот темата  ;D

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1244 на: 15 Март 2023, 22:43:21 pm »
Вие што менувате две гуми на ист бандаж, многу поисплатливо ви е да купите уште еден пар бандажи, челични на пример не коштаат повеќе од 5-6 000, не само што ќе заштедите на промена  на гуми, туку и на  балансирање.

Потпишувам. Од искуство.

Од шо се мачев толку години со едната кола, за втората одма купив втор сет.

Раат.