Автор Тема: VW Golf 2 GTI - Upgraded  (Прочитано 9515 пати)

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #30 на: 21 Ноември 2020, 18:25:06 pm »
Колку што е лошо што Голф 1, 2 и 3 се многу слични по конструкција, толку и излегува добро за тебе :)

Многу сакам вакви resto mod проекти, и многу ме интересира колку ОЕМ ќе изгледа на крај.

Мартин што би рекол @darko mk5 ќе биде ОЕМ+ :D Од надвор кога ќе ја видиш колата ќе си биде како стандардна ГТИ шасија, моторот на прв поглед е ист минус механичкото вбризгување што го има кај 1.8 16В моторот. Голф 1 воопште не е ист како двојка или тројка, повеќе сличности има меѓу 2 и 3 и Корадото и затоа деловите може да се комбинираат со мали преправки, а истото делење на платформа го има денес пример Субару БРЗ и Тојота како го викаше нивниот модел а иста кола е на изглед, или Опел со ГМ.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #31 на: 22 Ноември 2020, 01:26:50 am »
Golf e da go ebam... kolku sakas prai go pak iskaca standard ;D

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #32 на: 27 Ноември 2020, 19:08:41 pm »
Немав време да направам апдејт на темата. Од последно што работев остана да поврзам шалтер, да го наштелувам, да поврзам волан со летвата, сајла за гас и кумплуг.







На последната слика горе се гледа и бобина од Голф 3 која се користи на овој мотор монтирана на фабричката локација од Голф 2. Нема потреба од преправки директно се штрафи.

После ова од донорот е одстранет делот од инсталацијата која оди према мотор и фарови.


Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #33 на: 02 Декември 2020, 00:40:29 am »
Немам нова фотка за сега, денес нешто ситно успеав да завршам но генерално има некој план за натака.

Имено предните метални цевки за кочници од донорот беа премногу запечени не успеа ништо да ги ослободи и се откажав од вадење, среќа во гаража имав предна десна цевка која денес ја монтирав на кола. Останува уште предна лева да најдам. Имам од Голф 3 но не се исти предните така да ова ви е тек тип 😁. Е сега, до крај на неделава планот е да се спреми шасијата за фарбање и следна недела да се вапца. Во меѓувреме се спремаат и бандажите. Се надевам утре нема да заборавам да сликам.

Отсутен The Seventh Son

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 205
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #34 на: 02 Декември 2020, 07:27:58 am »
bravo momce ova ke bide gti zmajj...

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #35 на: 21 Декември 2020, 17:51:06 pm »
Слики од колата не ви давам додека не биде се комплет вапцано, за сега само еден апдејт со она што се случува до сега. Прво стигна нова надворешна притисочна бензинска пумпа од 6 бара заедно со нови црева за кочници.



Додека колата се спремаше за во комора налетав на комплетен и солиден ентериер од последните серии на Голф 2 колку што знам, едно детално хемиско чистење и можеби епиксидна смола ради заштита и дополнително зацврстување на тапацирите па ќе се мести се топтан.







Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #36 на: 21 Декември 2020, 18:51:39 pm »
Како се налетува вака на ретки делови бе, да налетам и јас на некоја W123 Coupe или караван? ;D

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #37 на: 21 Декември 2020, 20:50:53 pm »
@MartinAlfista по групи на ФБ имав пуштено огласи за делови кои ми се вишок па ги имав понудено на продажба, а во исто време пуштив оглас дека барам ентериер и си повлеквиТ :D

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #38 на: 24 Декември 2020, 18:37:30 pm »
Ајде другари, бидна шасијата останатото ќе биде офарбано деновиве, за сега е доволно за да продолжам со собирање и склпување.












Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #39 на: 01 Јануари 2021, 15:44:24 pm »
Од секогаш некои работи ги започнувам наопаку, пример весник читам од назад кон напред па така и со колите, прво нешто што монтирам се штоповите 😁





Она што немам сликано е “забавниот” дел, се занимавам со инсталацијата. Внатрешната е речиси наместена, поминувам низ сите жички да нема прекин, оголена да не прави спој и сл. Има доста за корекции па ќе потрае тоа.

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #40 на: 19 Април 2021, 10:21:08 am »






И се одеше по план додека едната врата не ми падна врз нога веќе офарбана и една недела ми направи проблем во движењето, дај боже да се оправи времево па да се продолжи со работа.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13468
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #41 на: 19 Април 2021, 12:19:52 pm »
Секоја чест за избор на боја. Топ.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #42 на: 19 Април 2021, 13:50:15 pm »
И се одеше по план додека едната врата не ми падна врз нога веќе офарбана и една недела ми направи проблем во движењето, дај боже да се оправи времево па да се продолжи со работа.

Добра ли е вратата??? Да не претрпе оштетување?
За ногата не се секирам, ке ти никне нова :D :D :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен GTI16V

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 694
  • It ain't GTI if it's not 16V
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #43 на: 19 Април 2021, 14:04:06 pm »
@SaleSk за жал ја оштетив бааги вратата, ќе мора да се санира па да се фарба на ново.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • 69
Одг: VW Golf 2 GTI - Upgraded
« Одговори #44 на: 19 Април 2021, 14:11:54 pm »

 :'(
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.