Автор Тема: Како да поврзам два акумулатори на еден алтернатор  (Прочитано 1784 пати)

Отсутен cherepnalkovski

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Идејата е следна

Поврзување на дополнителен deep cycle акумулатор кој ќе се користи само кога колата не работи, а ќе се полни дододека колата работи. Идеална опција за кампинг.

Читав дека е потребен соленоид или диоди кои би ја прекинале врската помеѓу основниот акумулатор и дополнителниот кога колата не работи.
На тој начин ќе се заштити основниот акумулатор од празнење, а ќе може да го користам дополнителниот за светло , полнење телефон и остало.

Се јавив на неколку електричари, никој не се нафати, дури добив одговор дека нема време за такви ексерименти :)

Дали некој познава електричар кој би се нафатил да ги поврзе, или пак знаете каде може да купам соленоид или диоди кај нас, па да се обидам сам да го поврзам.
Според шемите кои ги најдов, делува доста едноставно.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50792
 • Махер

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 813
Види некои на глисери што работат би требало да знаат. Скендеровски можеш да пробаш.

Отсутен vladic3110

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2820
На страната на Алфа електроник мислам дека имав видено.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен cherepnalkovski

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Во прилог:
https://www.12voltplanet.co.uk/split-charging.html

Ова е супер, но освен за мануелно, каде би можел да најдам кај нас некој од компонентиве (HD relay, VSR, Diode unit) за автоматско ?
На крај изгледа мануелно ќе си поврзам, едноставно е доста.