Автор Тема: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp  (Прочитано 6817 пати)

Отсутен Mario

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 29
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #30 на: 05 Јули 2023, 09:38:23 am »
Prekrasen izbor si napravil kolega. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.
Ne napravil, tuku napravila
koregirno  ;D ;D

Присутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #31 на: 06 Јули 2023, 12:45:39 pm »
Prekrasen izbor si napravil kolega. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.
Ne napravil, tuku napravila
koregirno  ;D ;D
корИгирано @Deni :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33979
 • Таков е животот... јебига
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #32 на: 06 Јули 2023, 19:45:56 pm »
Prekrasen izbor si napravil kolega. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.
Ne napravil, tuku napravila
koregirno  ;D ;D
корИгирано @Deni :)

Добра кориографија, пардон, корикција.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2623
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #33 на: 06 Јули 2023, 22:03:24 pm »
Zarem doplatata za garancija od 5 godini se ogranicena na samo 50.000 km, prosto neverovatno.
Vo tvojot slucaj kako sto gledam toa tebe i ne ti menuva ne izminuvas premnogu km ke bides izgleda vo rampkite, no premnogu kratok rokot vo km.

Отсутен R2D2

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 436
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #34 на: 06 Јули 2023, 22:18:32 pm »
@M3V8 не е ограничена на 50.000, ти сам си бираш доплата за 4, 5 години и си бираш за колку километри 50/100/150.000, во зависност од тоа е и цената за продолжена гаранција...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html

Присутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #35 на: 07 Јули 2023, 00:26:43 am »
Prekrasen izbor si napravil kolega. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.
Ne napravil, tuku napravila
koregirno  ;D ;D
корИгирано @Deni :)

Добра кориографија, пардон, корикција.
И мене не ми звучеше исправно, но...

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43490
 • Il Moderatore
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #36 на: 07 Јули 2023, 00:39:26 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33979
 • Таков е животот... јебига
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #37 на: 07 Јули 2023, 01:24:39 am »
Prekrasen izbor si napravil kolega. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.
Ne napravil, tuku napravila
koregirno  ;D ;D
корИгирано @Deni :)

Добра кориографија, пардон, корикција.
И мене не ми звучеше исправно, но...

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE

Не веуј на се што ќе прочиташ брат. Нема логика тоа, кој знае кој неписмен го пишувал тоа.

Присутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1510
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #38 на: 07 Јули 2023, 09:09:46 am »
Де бе @Ordevski кај го најде бугарскиов речник :D
http://drmj.eu/show/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%80%D0%B0/%D1%81%D0%B2.%20%D0%B8%20%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B2
Prekrasen izbor si napravil kolega. Cestitki, iljadnici bezbedni kilometri da si pominis so voziloto.
Ne napravil, tuku napravila
koregirno  ;D ;D
корИгирано @Deni :)

Добра кориографија, пардон, корикција.
И мене не ми звучеше исправно, но...

https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BE

Не веуј на се што ќе прочиташ брат. Нема логика тоа, кој знае кој неписмен го пишувал тоа.
Со некое пиво на одмор, толку се можеше :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен comang

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 135
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #39 на: 25 Јули 2023, 09:41:56 am »
Да, колата е земена 27.000 ЕУР ама има многу додатна опрема.

Земав дигитален кокпит, поголемиот екран, панорамски кров, тој Black Dots пакетот за седиштата, трокрак волан, и внатре има не знам амбиентално осветлување и некои други цаки. Исто безжично полнење на телефон и wireless Carplay, како и автоматско отварање и затварање на багажот, паркинг сензори и паркинг камера позади. Плус доплатив и за 5 години/50.000км продолжена гаранција. Може има уште нешто што не ми текнува искрено. Бандашите исто не се основните туку беа поскапа некоја верзија, ама сакав да бидат црни да одат со кровните шини и баш добар шмек даваат.

Јас почнав од поскапата верзија на 1.0 моторот и дополнително си земав се што ми правеше мерак. Искрено не жалам за ништо. Освен тој проблемот со кочниците што шкрипеа - и се реши ма да малку со натегање првично - колата е топ. За сеа вози супер, не сум имала проблеми некакви нити жалби. Да го вратам времето, пак истата одлука би ја донела. Мене лично Kamiq-ов многу ми се свиѓа од надвор, а и внатре е комотна, и панорамскиот кров ептен ми прави мерак.

Моторот конкретно мене да речам не ми менува нешто особено. Не одам по некои којзнае какви предели, најчесто по автопати се возам и не возам нешто брзо. За 120/130 на саат си вози удобро и лесно.

Според апликацијава до сеа имам поминато 3.950 км, просечна потрошувачка 6.4.

Инаку за споредба тој период гледав Ford Puma и Peugeut 2008, тие исто многу ми се свиѓаа. Ама сите модели со оваа опрема што тука ја имав земено беа поскапи, дури и некои возила на лагер што им беа на акција. Сега искрено па и не пратам дали се имаат сменето цените и како е. Ама тоа што видов е дека основните верзии на Kamiq што се сега во каталог се малку поскапи од периодот јас кога направив порачка, што беше септември 2022. За дополнителната опрема не знам.
Абе терај си филмот и ич к да не те боли (фигуративно ова :D )
На форум каде се цени опел калибра и 20+години стари бемвиња кои уште само по селата околу Скопје се возат и ценат,не можеш да очекуваш да не наиде на критики возило како твоето.
Мене искрено би ми било срам да ме гледа народ во такви одвратни грдосии со 800к километри пројдени кои инстант асоцираат на еден државотворен народ :D
Незнам зашто воопшто се "правдаш" за својата одлука...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

 ;D ;D
Не, не беше правдање воопшто туку да објаснам зошто таа цена беше. Реално многу се чудат зошто Шкода толку скапо (ма да што е скапо веќе некако цените на све отидоа во плафон), а јас си сакав да си имам нова кола со убава опрема и не ми беше проблем да платам повеќе за тоа. Можев и со помалку да поминам, факт. Ама па оваа опрема на друга марка кошташе барем неколку иљадарки повеќе. И пред Шкодава Реното кога го земав исто беше аутоматик со фул опрема и можеби поскапо за некој што очекува да бидат овие модели некако „буџет“ варијанта. Мене лично не ми е толку битна марката колку што ми е што ќе добијам за парите, така да кажам.  :)

А другото вака после неколку месеци да дадам осврт како сум задоволна. Ма да сега зависи кој што бара. Јас гледам добро да ме вози и да ми е удобна, и за тие две работи немам жалби.
Браво, уживај во животот и колата. Така се живее.
ex AR 145 1.4TS, ex AR 159 1.9JTDm
AR 145QV.....

Отсутен LKod

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 4
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #40 на: 11 Февруари 2024, 14:30:55 pm »
Здраво на сите,

Пред некој ден бев во Шкода и ја гледав Skoda Kamiq 1.0 ТSI 85kw/115ks DSG7.  Во план сум да направам нарачка за тој модел, па ме интересира некој да сподели искуства за моторот конкретно.

Поздрав,

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54887
 • Махер
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #41 на: 11 Февруари 2024, 16:02:36 pm »
Моторот е добар ако се комбинира со аутоматик. Не се замараш со моторот уствари, заради аутоматикот. Тоа е тоа. Поготово за нова кола, нема многу што да се дебатира. Да, пожелно е да се земе 1.5дсг ако е доплатата не многу голема, многу ја оживува колата. Иако и со 1.0дсг е сосема добра.

Отсутен Aleksandar90

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 180
Одг: Kamiq Style 1.0 TSI | DSG | 110hp
« Одговори #42 на: 11 Февруари 2024, 21:22:01 pm »
Здраво на сите,

Пред некој ден бев во Шкода и ја гледав Skoda Kamiq 1.0 ТSI 85kw/115ks DSG7.  Во план сум да направам нарачка за тој модел, па ме интересира некој да сподели искуства за моторот конкретно.

Поздрав,
Солиден мотор, ако не бараш премногу од него, нема да бидеш разочаран. Посебно ако си возел нешто послабо до сега, како во мој случај.