Автор Тема: Квалитет на горивата во МК  (Прочитано 543899 пати)

Отсутен chrismkd

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 6
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3540 на: 01 Мај 2024, 21:25:42 pm »
Направив тестови со Мерцедес C class бензинец со Лукоил, Макпетрол и Shell.
Градско возење низ Скопје со околу 25km/h во просек.

Обично го возев на Макпетрол 100ка, без никакви проблеми 11-12l/100km градска (полнев кај Џевахир, Железничка и East Gate).
Сменив на Лукоил 98, потрошувачката ми се зголеми на 12-14l/100km.
Имав можност да поминам до Shell пред Драчево, V-Power, потрошувачката не мрдна од 10l/100km.


Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3580
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3541 на: 01 Мај 2024, 21:52:38 pm »
Ама ич не е веродостојно ова, ти неможеш исто да возиш секој ден... Гужва може те фатило повеке, си ја стиснал....


Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 767
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3542 на: 15 Мај 2024, 12:11:24 pm »
И сега според тестов? Дизел од каде, Макпетрол или Лукоил? ;D
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3543 на: 15 Мај 2024, 14:32:04 pm »
Макпетрол користам веќе 20 и кусур години, инцидентно ЛукОил. Јас сум задоволен.

Отсутен Zagor

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3544 на: 02 Јуни 2024, 09:13:30 am »
Бензинци, каква е ситуацијата со Е5 и Е10?
Конкретно за големите играчи Макпетрол (100-ка и 95-ка) и Лукоил (98-ка и 95-ка), кој какво гориво има?
И какво е искуството (Е5 vs Е10)?

Отсутен Zagor

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3545 на: 02 Јуни 2024, 10:37:53 am »
btw, по ова излага дека Макпетрол не увезува туку купува од Окта, што би се рекло Макпетрол=Окта+адитиви:

https://mk.bloombergadria.com/biznis/kompanii/30343/nafta-pieme-se-povekje-najmnogu-od-grcija/news

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3546 на: 02 Јуни 2024, 13:50:17 pm »
На Лукоил 98ката е во ред, барем во мои возила и возила од другари (атмо бензинци и еден тб).
Е сега од каде се горивата не може никој со сигурност да каже.

Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1265
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3547 на: 09 Јуни 2024, 22:17:56 pm »
btw, по ова излага дека Макпетрол не увезува туку купува од Окта, што би се рекло Макпетрол=Окта+адитиви:

https://mk.bloombergadria.com/biznis/kompanii/30343/nafta-pieme-se-povekje-najmnogu-od-grcija/news
Точно.Макпетрол не увезува окта увезува и препродава Лукоил и окта увезуваат едни од исток други од југот. Според мене Лукоил е најквалитетен лојален сум мембер на Лукоил потесното семејство сите исклучиво на Лукоил сипување.
едит:
Nemozev oni da poskupnev kolko mozemo mi da guramo!sipu za pedsto denara pa kolko ideide

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3548 на: 09 Јуни 2024, 22:42:22 pm »
Бензинци, каква е ситуацијата со Е5 и Е10?
Конкретно за големите играчи Макпетрол (100-ка и 95-ка) и Лукоил (98-ка и 95-ка), кој какво гориво има?
И какво е искуството (Е5 vs Е10)?
Горивата си се ок, проблемот е во високиот холестерол кај пензионерот  :D

Отсутен Zagor

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3549 на: 10 Јуни 2024, 09:41:42 am »
Бензинци, каква е ситуацијата со Е5 и Е10?
Конкретно за големите играчи Макпетрол (100-ка и 95-ка) и Лукоил (98-ка и 95-ка), кој какво гориво има?
И какво е искуството (Е5 vs Е10)?
Горивата си се ок, проблемот е во високиот холестерол кај пензионерот  :D
Лесно за тоа. Домашен холестерол се лечи со домашна ракија :D
Туку, цело време тепаме муабет која бензинска има бољи бензин/дизел, а притоа го игнорираме процентот на етанол во бензините. Иако на бензинските треба за секој бензински дериват да стои етикета дали е Е5 или Е10, јас тоа го немам видено ниту на Макпетрол ниту на Лукоил.
Лично преферирам бензин кој има 5% етанол, па реков ајде ако некој знае инфо да не просветли, а и да продискутираме на искуството од користење на бензини со Е5 или Е10.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4771
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3550 на: 10 Јуни 2024, 09:53:45 am »
Во datasheet на Макпетрол за 100ката стои етанол - макс 5%. Што значи дека е класифициран како Е5, а за 95ката нема data sheet.

Отсутен Zagor

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 12
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #3551 на: 10 Јуни 2024, 10:23:54 am »
Во datasheet на Макпетрол за 100ката стои етанол - макс 5%. Што значи дека е класифициран како Е5, а за 95ката нема data sheet.
да, за Макпетрол има само за 100-ка, а на Лукоил страната нема никакви податоци. Затоа мислев ако некој има повеќе инфо да сподели. Добро би било да се знае.
« Последно менување: 10 Јуни 2024, 13:04:58 pm Zagor »