Автор Тема: "Безбеден" ремап во Мк  (Прочитано 8089 пати)

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3454
"Безбеден" ремап во Мк
« на: Ноември 18, 2019, 10:35:56 am »
Другари ме интересираат искуства со ремап "тјунинг" фирми кај нас.

Би сакал да го ремапирам голфот во некои безбедни граници. Сегашните 105кс во комбинација со 18" гуми во димензија 225 некако му ја земаа душичката на 1200 кубика моторот.

Отприлика сите нудат плус 25-30кс со што би имал 130-135кс и мислам дека би бил задоволен.

Во последно време по фејсбук се мотаат разни фирми кои нудат такви услуги меѓу кои:
Chip tuning Mt performance,
Stepon Chip Tuning,
Chip tuning Davitkov и слични.
Avtotek нуди ремап со мерење пред и после ремап, но 350€ ми изгледа премногу. Додека горе наведените бараат 150-200€.

Ако некој има лични искуства со некоја фирма кај нас, би замолил да пренесе.

Отсутен Borce-Fiat

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 913
 • Virus-Alfa
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #1 на: Ноември 18, 2019, 11:14:49 am »
Jas na mojata Giulietta 1.6jtdm 105hp,ECU Bosch EDC17C49  praviv remap vo Strumica kaj blizok moj, rezultati ocigledni, 0-100 pred remap 11.3s, posle remap 9.9s, max spreed pred remap 195, posle remap 215, so normalno vozenje, potrosuvackata e namalena za 0.5l, pominav okoly 8000km so remapot, da ne ja urocam, nema nikakvi maki.Nitu da vadi cad, ni drugi glupusti, a i najbitnoto, izmereni i izduvnite gasovi, vo granica na normala si se. Jas sum prezadovolen, da ne ja sireme ovde na forum, pisi mi ke ti dadam brojce da ti objasne se kako sto.

LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2373
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #2 на: Ноември 18, 2019, 11:16:10 am »
Mi se pogodi temava bidejki podolgo sum na isto razmisluvanje.

Za da bide remapot kako sto treba potrebni se nekolku min. uslovi:

1. Da rabotat so kvalitetni brendirani mapi, ke potenciram brendirani, i pri toa da kazat koj stoi zad modifikaciite i dadat soodverna garancija.
2. Da imaat dino i da izmerat detalno parametrite pred i po remap. Po potreba fine tuning i proverka dali e se vo ramkite na bezbenost.

Seuste sum vo potraga za ovakva profesionalna tunerska usluga kaj nas, inaku ke imav napraveno remap.
Nekam da imenuvam, no eden od pokvalitetnite remaperi ne znaese da mi kaze kolkav ke mi bide pritisokot na turbinata pred i po remap.
Sto da zborime za drugite bitni parametri.

« Последно менување: Ноември 18, 2019, 11:22:12 am M3V8 »

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3454
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #3 на: Ноември 18, 2019, 11:25:04 am »
@Borce-Fiat Фала за инфото, баш ми е мило што има задоволни луѓе од наши  тјунери. Пиши бројче да се слушнам со човекот кога ќе можеш.
@M3V8 Дино пред и после ремап освен Автотек мислам нема друг. Ако во меѓувреме одлучиш, пиши како си задоволен.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2373
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #4 на: Ноември 18, 2019, 11:47:06 am »
Sumljam deka i tamo ke mi kazat so civi mapi rabotat.
A i ako mi kazat, neznam kolku ke im veruvam vo denesno vreme skroz se izmestija rabotite vo potraga na brz kesh.


Bi me raduvalo ako se javi Avotek i kaze so civi mapi raboti za BMW turbo benzin, odnosno koj gi modificira.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10734
 • 430i
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #5 на: Ноември 18, 2019, 14:17:22 pm »
мислам дека @MAPJAH, @Спенсер и @Sase_91 правеа во Степ-Он и беа/се задоволни
они ќе си кажат

Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7215
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #6 на: Ноември 18, 2019, 14:34:52 pm »
Јас го ремапирав моето бмв во степ-он тафталиџе. Тазе ми е ептен, ама првични импресии се позитивни. :) Ќе почекам да поминам некои 2-3.000км барем за да кажам подетлно, но првично е позитивно. Јас сум задоволен. Не знам каква мапа стави, но као напомена за различни брендови користиме различни мапи.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5512
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #7 на: Ноември 18, 2019, 15:28:30 pm »
step on isto, top..

Отсутен brasica

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 294
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #8 на: Ноември 18, 2019, 16:25:35 pm »
Јас веќе поминав ~10.000км од кога и направив ремап во степ-он. Супер задоволен, без замерки.

Отсутен Bokica

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1456
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #9 на: Ноември 18, 2019, 17:02:20 pm »
Колку плативте за ремап во степ-он ? Според пишаните информации на нивната страна , користат мапи од mcchip-dkr. Кај нив (германциве) ремап чини машала 600 евра :)
Едит : Колку ви ветија зголемување у кс ?
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6554
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #10 на: Ноември 18, 2019, 18:10:27 pm »
Кај мене е направен пред 2 години во Автотек. Све си помина ОК, 105 пред, 135 по ремап и од 250 на 320Nm, ова за 1.6 тди. Кај мене прво само ЕГР, а после и ДПФ тргнаа (знам дека ќе горам у пеколот поради ова, ама во следниот живот ветувам дека ќе бидам или дрво или пречистувач на воздух)

Другар правеше на Ауди 2.0 tdi во Степ ОН и он исто презадоволен.

Искрено би се држел на страна од помалце познативе. Мене ме кошташе 360 еур се комплет.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3375
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #11 на: Ноември 19, 2019, 10:15:42 am »
Јас правев ремап во Степ-Он. Одтогаш поминав нешто над 50.000км и сум презадоволен. До сега сум немал проблеми. ЕГР и ДПФ не чепкав, само ремап. Платив 330 евра.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6554
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #12 на: Ноември 19, 2019, 10:42:21 am »
Јас правев ремап во Степ-Он. Одтогаш поминав нешто над 50.000км и сум презадоволен. До сега сум немал проблеми. ЕГР и ДПФ не чепкав, само ремап. Платив 330 евра.

За уште 20 еур си можел и на 95.000 да ја вратиш километражата :)))))

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3375
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #13 на: Ноември 22, 2019, 07:13:45 am »
@AUUU  Една од поголемите грешки  ми е тоа, што не ја вратив километражата :D
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6554
Одг: "Безбеден" ремап во Мк
« Одговори #14 на: Ноември 22, 2019, 08:45:47 am »
@AUUU  Една од поголемите грешки  ми е тоа, што не ја вратив километражата :D
И тоа што у огласот никаде не си пишал *******UNIKAT********
FUL OPREMA, SLINE, TAZE UVOZ CH.

Уживај си, има уште мноооогу возење у твојата кола или остави ја у фамилија и купи си нова ако ептен сакаш да смениш. Вака само ќе се нервираш со дебили по огласи.