Автор Тема: Kia Sportage 1.6 CRDI  (Прочитано 20296 пати)

Отсутен packetloss99

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #15 на: 02 Септември 2020, 13:25:30 pm »
Добра година :) честито и на двајцата. Баш би сакал да видам практична споредба меѓу двеве, забрзување/потрошувачка/пат на кочење/рафинираност/амортизација...може @zeroSignal да ви посочи што како, сигурен сум дека бајаги луѓе ќе ги интересира истото.

Potrosuvackata e ODLICNA!! imam prosek otkako e kupena kolata 5.5(Noemvri 2019) za pominati 8000 KM(da ne bese Covid-sranjevo ke bea mnogu poveke)

Zabrzuvanjeto e porno film za razlika od GDI atmosferecot, turboto si go pravi svoeto i se preteknuva so lesnotija.

Ako na nekoj mu trebaat dopolnitelni informacii moze da mi se obrati slboodno

Отсутен Angel Skopje

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 272
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #16 на: 02 Септември 2020, 13:50:02 pm »
Добра година :) честито и на двајцата. Баш би сакал да видам практична споредба меѓу двеве, забрзување/потрошувачка/пат на кочење/рафинираност/амортизација...може @zeroSignal да ви посочи што како, сигурен сум дека бајаги луѓе ќе ги интересира истото.

Potrosuvackata e ODLICNA!! imam prosek otkako e kupena kolata 5.5(Noemvri 2019) za pominati 8000 KM(da ne bese Covid-sranjevo ke bea mnogu poveke)

Zabrzuvanjeto e porno film za razlika od GDI atmosferecot, turboto si go pravi svoeto i se preteknuva so lesnotija.

Ako na nekoj mu trebaat dopolnitelni informacii moze da mi se obrati slboodno

(mojot favorit  ;) )
So Zdravje da se vozi, mnogu bezbedni i evtini kilometri
5.5l/100km izmerena ili boardcomputer potrosuvacka?

Отсутен packetloss99

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #17 на: 02 Септември 2020, 14:42:32 pm »


(mojot favorit  ;) )
So Zdravje da se vozi, mnogu bezbedni i evtini kilometri
5.5l/100km izmerena ili boardcomputer potrosuvacka?
[/quote]

Fala da se vraka samo ubavo!

od boardcomputer, pri sekoe turanje nafta ima uste eden pokazatel, go resetiram i koga ke se isprazni pri sledno turanje, matematikata se sovpaga, ako ti bese toa prasanjeto :)

Iskreno ne znam kako e so drugite SUV-a vo ovaa klasa, ali ovoj mislam deka e vo najekonomicnite

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #18 на: 02 Септември 2020, 15:19:08 pm »
Hyundai / Kia trip podkradnuva 0.5 spored moite merenja na Elantrata.
Ama i toa ne e losho

Отсутен Angel Skopje

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 272
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #19 на: 02 Септември 2020, 15:19:39 pm »


(mojot favorit  ;) )
So Zdravje da se vozi, mnogu bezbedni i evtini kilometri
5.5l/100km izmerena ili boardcomputer potrosuvacka?

Fala da se vraka samo ubavo!

od boardcomputer, pri sekoe turanje nafta ima uste eden pokazatel, go resetiram i koga ke se isprazni pri sledno turanje, matematikata se sovpaga, ako ti bese toa prasanjeto :)

Iskreno ne znam kako e so drugite SUV-a vo ovaa klasa, ali ovoj mislam deka e vo najekonomicnite
[/quote]

Da da bash na toa i mislev, super, odlicna potrosuvacka znaci ima  :D

Kaskaivo moe 2008 1.5dci 106hp preden pogon (msilam deka se vo ista klasa)
letovo 6.3l nafta gradska, zimoska 6,8l do 7l gradska, na bord mi pokazuva 6.1-6.2
novoto kaskai neznam kako trosi

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #20 на: 07 Октомври 2020, 20:37:22 pm »
             Денеска бев во KIA, решен да видам понуда за Спортаж 1.6 CRDI. Меѓутоа, таму продавачот толку ми изназборе за бензинецот што ме замисли малку. Као наводно истиот мотор (1.6 GDI) трошел многу малку, што разликата помеѓу дизел и бензин била 0,7 до 1 литар. Наводно бил ремапиран истиот мотор од предходно. Е сеа, ако е навистина така, тогаш на сметка на поубавото повлекување кај дизелот, малата разлика во потрошувачка и цена на горивата, а и поевтиното одржување и помалата стартна цена, бензинецот е поисплатлив?
            Да напоменам дека поминувам 15000 км. годишно. А и искрено, го пробав Тусонот 1,6 T-GDI 177 к.с со турбо мотор и не ми остави некој впечаток. Мора добро да згазиш за да повлече како што треба. А и при тргање како да има дупка (сецнува). Ваше мислење?

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54815
 • Махер
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #21 на: 07 Октомври 2020, 20:49:16 pm »
Не е поисплатлив туку е поефтин.

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #22 на: 07 Октомври 2020, 21:42:09 pm »
Не знам како ќе се одвива ова со дизелот за забраните за возење во град. Да не им текне да стават забрани за дизел, па да плачам после. Иако има еуро 6D стандард, сепак и тука има дилема околу купувањето на колата.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #23 на: 07 Октомври 2020, 21:47:12 pm »
Штом 1.6 турбо не ти оставил впечаток ондак замисли 1.6 атмо. Мртов коњ. Тој автомобил поготово во СУВ има меѓузабрзување помножено со нула. И да, ќе си лапа 9-10 во град и 6-8 на отворено во зависност како го возиш. Дизелот е многу подобра варијанта дури и тој послабиот со 115кс.

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #24 на: 07 Октомври 2020, 21:56:30 pm »
Спортаж со 115 коња нема, има само со 136. Со 115 има Тусон, викаат дека е истиот мотор. А за бензинецот и мене ми е страв во однос на возењето. Меѓутоа па се друго некако како да влече накај него. Да не ми збореше толку многу, сигурно немаше да се двоумам, ама сега...  :-\. Предпоставувам дека не ме лаже. Дилема у пм.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6381
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #25 на: 08 Октомври 2020, 07:46:02 am »
Што е дилемата не разбирам? Повози го 1.6 атмо. Ако можеш да живееш со такви перформанси и потрошувачка со здравје да си ја возиш колата.

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3582
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #26 на: 08 Октомври 2020, 08:36:48 am »
Подобро Камик со 1.0 ТСИ 115кс него ли Спортажов со атмо мотор.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8823
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #27 на: 08 Октомври 2020, 08:58:46 am »
Za kogo i za shto e podobro?

Neznam so se ocekuvanjata od turbo benzinecot i dizelot. Nemaat po 300ks i 500Nm.

Ako ja zemash kolata za pretezno grad i atmosverecot ke ti vrsbi rabota, taka da vidi shto gubish shto dobivash i toa e toa

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3582
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #28 на: 08 Октомври 2020, 10:44:09 am »
Троши помалку а оди побрзо како од 0 до 100 така и во меѓу убрзувања
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11708
 • Архитект
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #29 на: 08 Октомври 2020, 12:25:20 pm »
Не знам како ќе се одвива ова со дизелот за забраните за возење во град. Да не им текне да стават забрани за дизел, па да плачам после. Иако има еуро 6D стандард, сепак и тука има дилема околу купувањето на колата.


Чекај малку.
Која забрана ?
За каде ја купуваш колата? За во кој град?

Да не ја купуваш колата за во град во 2083 год?