Автор Тема: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007  (Прочитано 5159 пати)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6459
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #30 на: Јули 04, 2020, 14:33:00 pm »
@Filip MK на веб страна пишува Маџари, на фб пишува Кисела Вода.
Побогу кај се овие Виталеда?  :-[
Порано беа во К.Вода, најверојатно не им текнало да сменат.

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #31 на: Јули 04, 2020, 14:50:22 pm »
Сега се Маџари?

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6459
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #32 на: Јули 04, 2020, 14:54:19 pm »
Маџари :)
И јас го одржував монот Меган кај нив, но додека беа во кисела вода.
Ги препорачувам :)

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3406
 • Samo VW je auto!
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #33 на: Јули 04, 2020, 19:50:07 pm »
@vandex во маџери се да, 1.9 dci 131 hp се со DPF кај конкретниов модел, почнувајќи од втората половина на 2005 и во пред facelift моделите и во facelift како овој до 2008-9 година. Ако моторот ти е со 122 коња и е еуро 3 нема dpf. Јас сум користел адитиви од ликви моли, манол, и дајнамакс. Морам да напоменам дека ако не му ставаш масло со rn720 спецификација џаве ти е се.
GTI je zmaj

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #34 на: Јули 04, 2020, 20:27:40 pm »
@Prcot ELF Evolution 900NF 5W-40
Инаку мојата е euro4.

И ти имаш Рено?
« Последно менување: Јули 04, 2020, 20:42:35 pm vandex »

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3406
 • Samo VW je auto!
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #35 на: Јули 04, 2020, 21:11:42 pm »
Во кој мотор го користиш NF? Имам рено и сум ги имал меган 2 во сите варијанти вклучувајќи го и сеник
GTI je zmaj

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1150
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #36 на: Јули 05, 2020, 21:20:08 pm »
@vandex Во Маџари се, кога ќе тргнеш на излез од Скопје (Автокоманда), идеш позади Макпетрол што води патот едно 800-900 м од десна страна, кај Кам маркет.
@nikola_bb Над 200к km може сешто да се очекува, не дека е фабричка фалинка или слично што се случила на 50к км
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1150
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #37 на: Јули 06, 2020, 09:34:55 am »
@vandex Ако твојот модел има ДПФ филтер, мислам дека треба 5-30 масло да користиш, ама @Prcot ќе објасни поубаво
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3406
 • Samo VW je auto!
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #38 на: Август 06, 2020, 09:07:43 am »
@vandex Ако твојот модел има ДПФ филтер, мислам дека треба 5-30 масло да користиш, ама @Prcot ќе објасни поубаво
@vandex вози 1.9 дци со 131 коња во тој мотор се користи само масло со rn0720 спецификација конкретно од Елф Elf evolution full-tech Fe 5-30, да поскапо е од Еlf evolution NF 5-40 ама тоа треба за 1.9 дци 130 хп. Ништо чудно зошто има проблем со дпф јас се чудам како не затнал до сега.
GTI je zmaj

Отсутен vandex

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 480
Одг: Renault Scenic II Sky 1,5 dci 2007
« Одговори #39 на: Август 06, 2020, 12:02:33 pm »
@Prcot јас сум на едно место, колата ми е на 1.000km оддалечена од мене. Само што ја земав се вратив во Македонија, фати вирусот и така останат. Инаку сретнав дека и тоа улје поминува ама сепак 5-30 е неговото така да прва прилика одам не само тоа туку и летни гуми немам сменето. Август месец уште дреме колата со зимски.  :-[

edit: поентата е дека не знам што улје има внатре. Ја земав и газдата ми прати што улје има земено, а тоа беше 5-40. Како и да е, ќе се прават промени прва прилика.
« Последно менување: Август 06, 2020, 12:28:57 pm vandex »