Автор Тема: Прекрасно искуство со Suzuki Swift, негативно искуство со Миркат Скопје  (Прочитано 28667 пати)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6873
Здраво, пошо јас купив сузуки балено од 2017та година, дали имаш искуство со апдејт на мапите и на фирмверот дали си прашал во сузуки како иде тоа? Сакам да ги апдејтирам мапите на навигацијата пошо се од 2017 година. Исто гледам некои го апдејтираат софтверот во кола со усб нешто се прави но дали си имал искуство со ова и дали си прашал во сузуки?
Дали имаш слот за СД картичка ?

Отсутен adjolev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Здраво, пошо јас купив сузуки балено од 2017та година, дали имаш искуство со апдејт на мапите и на фирмверот дали си прашал во сузуки како иде тоа? Сакам да ги апдејтирам мапите на навигацијата пошо се од 2017 година. Исто гледам некои го апдејтираат софтверот во кола со усб нешто се прави но дали си имал искуство со ова и дали си прашал во сузуки?
Дали имаш слот за СД картичка ?
Да

Присутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
  • Сузуки Витариче
Здраво, пошо јас купив сузуки балено од 2017та година, дали имаш искуство со апдејт на мапите и на фирмверот дали си прашал во сузуки како иде тоа? Сакам да ги апдејтирам мапите на навигацијата пошо се од 2017 година. Исто гледам некои го апдејтираат софтверот во кола со усб нешто се прави но дали си имал искуство со ова и дали си прашал во сузуки?
На софтверот/фирмверот се прави update со стикче. Има повеќе места на интернет каде можеш да ја симнеш последната верзија како на пример xda или forum.hr

Што се однесува до мапите, тие се вчитуваат преку sd картичката што ти во слотот од SLDA уредот и не можат да се update-ираат. Се купува нова картичка со нова верзија на мапите и се става на местото на старата.
Цената во официјален е неколку стотини евра, но има копии за 50 долари на ebay. Искуствата со копиите најчесто се ОК од тоа што имам читано по форуми.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Потпис.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6873
Како што пиша @savage мора СД картица со мапи, порачав јас, првиот пат стигна за мои блиски, сега и за комшии порачани ми се два комада.

Само ставаш картица и си тера. Иако Македонија ја нема на листата сосема нормално си ги покажува сите улици.

Отсутен sasemkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 84
Imas karti na ebay
Jas od tamu zemav za vitarata i raboti odlicno
2000 den

Отсутен Jimny

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 702
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Имам купено кола од Сузуки - Миркат од Скопје Сузуки Џимни никаков проблем многу коректни и фер во се  тоа што јас го барав го добив и сум задоволен од услугата.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3514
Дали си вработен во Сузуки?  ::)
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13403
Дали си вработен во Сузики?  ::)
Од четири поста на форумов, само за тоа пишува ;D ќе му погодиме некоја слаба точка ќе се отвори за други работи :D

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Му напраив 4 ипол години на свифтов и стварно сум презадоволен од колата. Ако сака некој друг да се офајди, ја продавам.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1450
Му напраив 4 ипол години на свифтов и стварно сум презадоволен од колата. Ако сака некој друг да се офајди, ја продавам.
Што би посочил како pros и cons?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Pros:
- малку троши, малку кошта за одржавање
- брза е
- има адаптивен темпомат
- многу лесна за маневрирање
- многу попросторна кабина од конкуренцијата

Cons:
- мал гепек, оставено е повеќе простор на задна клупа, жртвуван е гепекот
- тврди пластики насекаде, ама јапонски пластики, не се имаат уништено
- сиромашен инфотејнмент (ама има све што треба од основни работи)
- мал ground clearance, пази се од високи тротоари

Отсутен Jimny

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 702
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Прво ми дадоа попуст, после се предомислија. А и односот им е како услуга да ми прават, а не јас на нив :)

Супер е џимнито, го провозев, ама не е за фамилијарна кола иако за малце сам ќе се убедев дека ќе врши работа ;D Затоа супер што Миркат се такви, па сега да купиме некаква малце повеќе фамилијарна кола, а половно Џимни за до 10к евра за некоја година ќе биде идеална втора/трета кола :)

Се најде ли за таа цена ? :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43321
  • Il Moderatore
Му пораснаа апетитите на @Banzai не е веќе заинтересиран за хотвилс џипчиња :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Jimny

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 702
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Му пораснаа апетитите на @Banzai не е веќе заинтересиран за хотвилс џипчиња :)

Така и треба се надевам на Бронко удрил апетитот ако не е да дае господ!

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6873
Мене многу ми се свиѓа Џимни, само за жал не се оствари предвидувањето на Банза па да се купи едно за 10к.
Особено ми е фраерско во дреч зелената боја, какво што се вози низ град.