Автор Тема: Прекрасно искуство со Suzuki Swift, негативно искуство со Миркат Скопје  (Прочитано 25189 пати)

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1133
Еуронкап појма немаат. Тоа по мк стандарди се множи пута 2.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9928
Еуронкап појма немаат. Тоа по мк стандарди се множи пута 2.
Дали е точно тврдењето на членот М3 дека Свифтот има тенок лим затоа што штеделе јапанците па поради тоа има 3/4 звезди?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1133
Еуронкап појма немаат. Тоа по мк стандарди се множи пута 2.
Дали е точно тврдењето на членот М3 дека Свифтот има тенок лим затоа што штеделе јапанците па поради тоа има 3/4 звезди?
Не знам. Не сум стручен. Но,  знам дека 3 ѕвезди и 5 ѕвезди не означуваат исто ниво на степен на безбедност на едно возило.

Зошто според тебе би имало вакво рангирање ако разликите се минорни?

Можам да претпоставам дека има стандардизирани тестови и анализи и оттаму возилата се рангираат.

И ова возило има 3 ѕвезди, додека многу други возила имаат 5 ( што означува највисок резултат во случајов).

Но нејсе, ајде да се надмудруваме.

И уште нешто, јас не би купил нова кола што нема да има максимално ниво на безбедност. Едноставно не ја купувам во 2019та без овој критериум.
Патем, колата без safety pack има 3 ѕвезди, со safety pack има 4.
« Последно менување: Април 02, 2019, 22:59:20 pm Bravo »

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5877
 • Бенве сие бенве
Со здравје да си ја возиш пријателе и да имаш убави спомени со неа. Дел од членовите место да ти честитаат маани почнаа да и бараат, а уште од дома им ставаат гориво.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1133
Со здравје да си ја возиш пријателе и да имаш убави спомени со неа. Дел од членовите место да ти честитаат маани почнаа да и бараат, а уште од дома им ставаат гориво.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
У мојот случај морам на бензиска да одам за гориво. Дома ни е најнормално, без пумпи сме.

Друже Сефирот, со здравје да си ја возиш колата.
« Последно менување: Април 02, 2019, 23:16:47 pm Bravo »

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9491
Без safety pack дебелината на лимот е 1.2 mm, со safety pack шасијата е од тенковски лим 8 mm.

Него, во 2019 кола испод 900кг? Shut up and take my money.

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 761
...

И уште нешто, јас не би купил нова кола што нема да има максимално ниво на безбедност. Едноставно не ја купувам во 2019та без овој критериум.
Патем, колата без safety pack има 3 ѕвезди, со safety pack има 4.

Да те прашам, секоја година менуваш нова кола со 5 звезди? Пошто ако се заинтересираш малце ќе видиш дека нови критериуми се внесуваат на одредени периоди и твојата сегашна кола со 5 звезди за година, две ќе има 3, 2 или помалце звезди...

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20209
За жал, апдејтите на ЕуроНКАП се сведоа на колку софтвер за подобрување на безбедност има набутано во колата, на сметка на тоа колку е всушност цврсто самото возило и колку е способно да ги заштити патниците во него.

Класичен пример - Фиат Пунто. Воопшто не ги оправдувам Фиат што го оставија Пунтото исто 12 години, меѓутоа, не може возилото да имало 5 ѕвезди на краш тест кога излегло, првенствено поради одличната заштита на патниците во кабината, а сега, со модернизираните тестови, Пунтото сеуште да има одлична заштита на патниците во кабината, ама да има 0 ѕвезди, пошто грубо кажано, софтверот не му е апдејтан.

Работава е, зимаш класа телевизор у моментов, и за две години, телевизорот (кој сеуште си работи како што треба, со истиот квалитет на слика итн итн.) за такво не ти го бива, пошто немал вградено Јутјуб, Нетфликс и Фејсбук. (знам дека временски не е најпрецизен примеров, ама аналогијата е таа)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1577
Со здравје да си ја возиш, требало малку појак лим да побараш да и стават ама нема врска веќе штом е стигната  😄 . Шала на страна, чекаме слики

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1133
...

И уште нешто, јас не би купил нова кола што нема да има максимално ниво на безбедност. Едноставно не ја купувам во 2019та без овој критериум.
Патем, колата без safety pack има 3 ѕвезди, со safety pack има 4.

Да те прашам, секоја година менуваш нова кола со 5 звезди? Пошто ако се заинтересираш малце ќе видиш дека нови критериуми се внесуваат на одредени периоди и твојата сегашна кола со 5 звезди за година, две ќе има 3, 2 или помалце звезди...
Во прашањето ти е одговорот. Баш поради тоа што не менувам на 5 години, би сакал да го исполнува тој критериум.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 52771
 • Махер
Одличен наслов на темата. Тоа е и општо генералното искуство на сите, како што и се забележува од коментарите.

Возилото е идеално градско возило и со здравје да си го возиш.За жал, апдејтите на ЕуроНКАП се сведоа на колку софтвер за подобрување на безбедност има набутано во колата, на сметка на тоа колку е всушност цврсто самото возило и колку е способно да ги заштити патниците во него.

Класичен пример - Фиат Пунто. Воопшто не ги оправдувам Фиат што го оставија Пунтото исто 12 години, меѓутоа, не може возилото да имало 5 ѕвезди на краш тест кога излегло, првенствено поради одличната заштита на патниците во кабината, а сега, со модернизираните тестови, Пунтото сеуште да има одлична заштита на патниците во кабината, ама да има 0 ѕвезди, пошто грубо кажано, софтверот не му е апдејтан.

Работава е, зимаш класа телевизор у моментов, и за две години, телевизорот (кој сеуште си работи како што треба, со истиот квалитет на слика итн итн.) за такво не ти го бива, пошто немал вградено Јутјуб, Нетфликс и Фејсбук. (знам дека временски не е најпрецизен примеров, ама аналогијата е таа)
Toчно така. За среќа сеуште ги има подетално тестовите и може да си видиме (ако воопшто не интересира) колку е безбедна колата по еуронкап во секоја од категориите.

Отсутен Ivoo

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 112
Со среќа да е Свифтчето, да му се изнавозиш :) Моето направи веќе 17.000км, количето си е топ, не е совршена, си има и свој мани, ама колку ретко посетувам бензиска, паркинг не плаќам, се му опростувам :) Инаку со дебелина на лим не се постигнуваат звезди на краш тест.

Присутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1133
Just for the record, јас дебелина на лим ниту сум спомнал ниту сум коментирал.

Сефирот, со здравје да се вози уште еднаш.

Отсутен Fic_CC

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16632
 • Keep it 100
Треба да има посебни оценки за пасивна и активна безбедност, со тоа што за првото би се ставиле ѕвезди според резултатите од краш тестот, а за второто според бодување во однос на системите против удар.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9379
Од проблем со среден потпирач (дилер/продавач) излезе проблем со дебелина на лим, ѕвезди, месечини..