Автор Тема: Passat 1.9 TDI 2003  (Прочитано 27755 пати)

Отсутен Lhasa Green

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 623
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #120 на: Октомври 05, 2020, 12:33:05 pm »
И тој технички кај што си бил е нивни. Тогаш кога не работеа, за да не губат клиенти, ги пренасочуваа во другиот нивни технички, со 1000 денари попуст.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #121 на: Октомври 05, 2020, 13:05:54 pm »
И тој технички кај што си бил е нивни. Тогаш кога не работеа, за да не губат клиенти, ги пренасочуваа во другиот нивни технички, со 1000 денари попуст.
Претпоставував дека е така, само не бев сигурен.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #122 на: Октомври 05, 2020, 18:38:58 pm »
Вчера ми умре акумулаторот, денес го заменив со нов.
Стариот беше некој непознат бренд Platon ама се покажа ептен добар. Го купив во ноември 2014 и издржа 6 години, дури многу повеќе од очекуваното и не покажа ни еден знак на слабеење до вчера кога наеднаш си умре.
Затоа сега купив пак бренд по случаен избор и се погоди Весна, со 2 години гаранција, па времето ќе покаже колку ќе трае овој.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #123 на: Ноември 14, 2020, 19:00:55 pm »
Денес направен мал сервис на изминати 261200 километри.
-Масло Castrol GTX UltraClean   - 2000 ден.
-Филтер за масло                     - 400   ден.
-Филтер за воздух                    - 400   ден.
-Работна рака                           - 400   ден.
-Вкупно                                    = 3200 ден.
« Последно менување: Ноември 22, 2020, 22:14:53 pm BigBull »

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #124 на: Декември 05, 2020, 20:06:52 pm »
Денес на поминати 261717 километри сменети летните со зимските гуми Sava Eskimo HP2. Со летните од 30ти Март до денес поминати 5592 километри.
Од кога се купени летните (03.05.2019) до денес (05.12.2020) вкупно имаат изминато 14492 километри.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #125 на: Јануари 16, 2021, 22:08:47 pm »
Денес (16.01.2021) на изминати 263317 километри направивме замена на одредени делови на пасатот.

 • Bilstein 2 задни амортизери  - 2 x 1900 = 3800 мкд
 • 2 задни одбојници (ударни буфери) - 2 x 450 = 900 мкд
 • Предни плочки Metelli - 1700 мкд
 • Задни плочки Metelli - 700 мкд
 • Термостат Mahle - 600 мкд
 • Зглоб десен - 1600 мкд
 • 2 чашки задни - 2 x 750 = 1500 мкд
 • Работна рака - 3000 мкд
Вкупно: 13800 мкд

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4358
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #126 на: Јануари 16, 2021, 22:35:08 pm »
Товарал си ја ногу френќи позади 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #127 на: Јануари 16, 2021, 22:39:04 pm »
Товарал си ја ногу френќи позади

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Си тежат френките
Одамна и се мислев да ги сменам, па и дојде конечно редот.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #128 на: Март 25, 2021, 19:35:39 pm »
Денес на изминати 265789 километри, сменети зимските со летни гуми. Со зимските од 5ти Декември до денес се изминати 4072 километри.
Од кога се купени зимските вкупно имаат изминато 10227 километри

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #129 на: Април 19, 2021, 16:54:47 pm »
Само што тргнав денес кон Банско приметив ми свети стоп светлото цело време. Проблемот беше кај прекинувачот за стоп светло, решен проблемот за 10 минути со замена со нов прекинувач.

Повторно проблем со прекинувачот за стоп светло. Денес само што поминав неколку метри, светнаа 3 сијалички и порака Engine Workshop. На толку сијалички си помислив моторот ми паднал, а не дека прекинувачот за стоп светло не работи ;D

Ја приклучив веднаш на компјутер за да дознаам дека станува збор за прекинувачот.
Изгледа предходниот прекинувач не е бил со добар квалитет, а и не бев во состојба тогаш да бирам, дека бев тргнат на пат.
Купив нов сега пак, па се ослободив од пластиките за да имам достапност до прекинувачот.Наместен новиот прекинувач на место


Среден проблемот, си отидоа и сијаличките.


Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5319
 • хаУс мајстор
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #130 на: Април 19, 2021, 18:58:48 pm »
Ми избега со километражата :D
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4358
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #131 на: Април 19, 2021, 19:02:30 pm »
Ја ќе ве поминам уште малку со ФиаТ 😁

Sent from Poco X3 NFC using Tapatalk


Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1877
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #132 на: Април 19, 2021, 19:47:30 pm »
Catch me if you can, 313.000 😂

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 331
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #133 на: Април 19, 2021, 20:37:17 pm »
Сакате да ви ги вратам на 149.999 км ?  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен BigBull

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Passat 1.9 TDI 2003
« Одговори #134 на: Април 21, 2021, 15:28:05 pm »
Ми избега со километражата :D
Се вози често Струмица-Скопје, ќе ти избегам уште повеќе  ;D