Автор Тема: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)  (Прочитано 5077 пати)

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #60 на: Јуни 23, 2022, 18:11:23 pm »
Денеска со оглед дека пред некој ден ми стигна Сидеро за хемиска деконтаминација(сакав и со глина ама се пишманев иако знам редот како е ама со оглед дека не планирав сеа полирање само заштита па да нема нови гребнатинки), ја пројдов со Сидеро и си доби заштита на лак у вид на Полимер Нетшилд. Колку е оваа деконтаминација корисна времето ќе покаже а заштитата планирам да ја одржуем као и до сега, со Брилиант Шајн Дитејлер и со овој шампон од Мафра(http://carwash.mk/category-ncistenje/CarWashWax).

Еве некое сликиче.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #61 на: Јуни 23, 2022, 18:16:32 pm »
Плус со оглед дека у ентериерот има некои сребрено-хром детали, на вратите напред стаев и хром лајсничиња, не се многу упадливи, таман дискретно прикриени се а пак се примеќаат.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен s1n1sa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 399
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #62 на: Јуни 23, 2022, 21:02:04 pm »
Супер изгледа според мене ;)
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #63 на: Јуни 23, 2022, 21:58:41 pm »
Фала земо, малу да се освежи. :D

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #64 на: Август 10, 2022, 15:20:11 pm »
Со оглед дека и не е возена многу у задње време нема ништо интересно да се напише освен дека ме зезаше една гума, пипакот од мемето го сменија па се надевам дека е до тоа. 

Е денес инсталирав и осветлење кај нозете. Го глеав на Али класика али ми излезе овде и поефтино од таму и преска ми стигна. Нормално неколку дена гледав каде и како да средам инсталацијата да се скријат каблите и ја спроведов по конзолата кај наслоначот за рака т.е. кај пепељарата. Прво спроведов од тука каблите за совозачката страна, после од возачката дека тоа е полесно, само ставаш каблите под конзолата и од страна. Модулот е назад кај наслоначот ставен а ова се повржуе преку усб, има на упаљач и преку блутут. Не испадна лошо, назад е таман дискретно како шо треба иако не е идеално. Назад ги стаев под седиштата со пластични стеги дека немаше на што да се залепат.


Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен Бузуки

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6211
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #65 на: Август 10, 2022, 16:20:24 pm »
Убаво дошло.. Од кај го зема осветлувањето? Едно време на али беше по 5 евра, сега околу 15 се..

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #66 на: Август 10, 2022, 16:55:38 pm »
И сега се по 5-6 евра ама со шипингот излага 15-16...

https://www.kupuvajonline.mk/product/ledinterirotusb/

Од овде нарачав со тоа што имаш купон SUMMER2022 за 15% попуст околу 120 денари плус шипингот 130 денари ми излезе 810.

https://www.kupuvajonline.mk/product/ledinteriorlights/

Еве го истото само на упалач што се става и е поефтино 100 денари.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Присутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4801
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #67 на: Август 10, 2022, 17:53:27 pm »
Na koj princip se pali i gasi ?
Jas na vektrata iskinav toa sto vlaga vo upaljac i zicite plus i minus gi zakaciv na plafonskoto svetlo.
Znaci otklucuvas kola se palese dole kako se gasi tavanskoto svetlo se gasi i dole kaj nozete. Vo vozenje ic netreba pored mene taka da kako se pali tavansko se pali i dole.

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #68 на: Август 10, 2022, 18:07:25 pm »
Палење и гасење на контакт е, когај даваш контакт се пали. Може и да се угаси па когај сакаш да го палиш и гасиш. Ти си го напраел профи. Ја тоа не чепкам, гледам што поедноставно и све што чепкам е да може у секој момент како што било да се врати т.е. идам на најбезболни решенија. Плус уште е прилично нова и под гаранција...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Присутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4801
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #69 на: Август 10, 2022, 19:06:12 pm »
Nisto ne rckas od kolata. Kines zicatA sto vlaga vo toa sto ide vo upaljacot i poleka zicata pokraj keder tavanski stub kje si ja doteras do tavanskoto svetlo. Toa e 5 min rabota a nisto ne ostetuvas samo protnuvas kabelot. Ali okej fino i taka ako ne ti smeta dodeka vozis da sveti kaj nozete ustvari palis i gasis mehanicki sam koga sakas.

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #70 на: Август 10, 2022, 21:57:04 pm »
Три ги имам не знам од кој. Шала на страна ако се одлучим за нешто такво ќе те позамарам малку.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #71 на: Октомври 08, 2022, 14:38:34 pm »
Со оглед дека малу се избледени фелните кои се црни а раткапните пиано црни, реков малку да ги прешприцам со лак ем за естетика ем заштита од кородирање. Зедов прво средство за чистење фелни од Симоњиз, не е така лошо и се исчисти централниот дел скоро одлично а венците колку што можеше а доста пробав и со четки и под притисок и реков тако је како је. Лак зедов 2К од Боди, 400мл 400 денара, пред фарбање ги одмастив додатно со алкохол т.е. ракија имав при рака и ги пројдов едно 4 слоја по фелна. Не испадна лошо.

Претходно како изгледаа:


После лакирање:


Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #72 на: Октомври 08, 2022, 15:47:02 pm »
Сега вака изгледа, не дека некој би заприметил освен ја ам то е...Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен s1n1sa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 399
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #73 на: Октомври 08, 2022, 17:12:19 pm »
Сега вака изгледа, не дека некој би заприметил освен ја ам то е...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Наредно земјак алумински бандажи малце ни се проблематични со бројкете али јбг
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 265
Одг: Toyota Auris 1.6 Terra 2018 - Milan(Cdyane)
« Одговори #74 на: Октомври 08, 2022, 17:24:16 pm »
Сега вака изгледа, не дека некој би заприметил освен ја ам то е...

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Наредно земјак алумински бандажи малце ни се проблематични со бројкете али јбг
Компромис ни са реално бројкете, ем поудобно ем знаемо што путој имамо... Ги глеам со 18ке по лежеќине како проаѓаа, ка бубачиња, среќа ги потсредија до Џепчиште.

Инаку да, мора да падна едни алу ама да се начека прилика, 16ка тмн ради удобност, 17ка па нагоре убоо изглеа ама и зголемуе и трошоци за гуме нарочито. Здравје планирам оригинал Тојота ако налетаа некој ако не, се знае, не бегаа од кј нив едно драње на суво.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk