Автор Тема: Чип тјунинг  (Прочитано 85014 пати)

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19641
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #285 на: Февруари 22, 2021, 11:55:23 am »
Цел свет ремапира без dyno.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #286 на: Март 04, 2021, 11:52:01 am »
EDS oнлајн од Германија можеа да  го ремапираат софтверот на ECU-то...ама гледам дека сега ја нема таа опција.
Само преку IPF, без да вадиш ЕCU.
Ама тоа за МКД, мало морген...
« Последно менување: Март 04, 2021, 11:57:57 am Stratro »

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 798
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #287 на: Март 05, 2021, 20:48:08 pm »
TCB како на сликата ми го продават за 2500 ден. Исправен е изваден од кола пошто ја продаде детето.
Има некој возено ? Можи да има последици некои? требало да се вози 50км за да го препознаел компјутеро + и некое шрафче за штеловање  :o


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41878
 • Il Moderatore
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #288 на: Март 05, 2021, 20:50:48 pm »
Кај се закачува? На мап-от или на рејл прешр сензорот? Рачунај дека само тој параметар го менува - од сензорот кај што е закачен.
Novitec-овиот (Squadra Sportiva), се закачува и на MAP и на Rail Pressure, така да, симултано ги раководи двата сензори.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 798
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #289 на: Март 05, 2021, 22:26:42 pm »
Не знам, ама гледам има 2 приклучоци. Баш  ќе го прашам

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1877
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #290 на: Декември 03, 2021, 19:02:38 pm »
20% popust ze remap vo Revochip Beograd.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8419
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #291 на: Декември 04, 2021, 10:26:06 am »
за што кола е ова Владимире?

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1528
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #292 на: Јануари 04, 2022, 21:25:26 pm »
Дечки, дали постојат АBT мапи за BMW? Јас колку што знам АBT имаат мапи само за ВАГ групација. Сега пребарав и колку што гледам немаат мапи за други брендови освен ВАГ.


Го исконтактирав еден од многуте "чип тјунери" кои ми излегуваат по инстаграм/фејсбук, Тони Јанкуловски - tnt__performance_studio (инстаграм). Го прашав од која фирма ќе биде мапата за Stage 1 за bmw-то и ми рече ABТ, цена 100 евра. Јас мислам дека ме qросува, а вие?

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1877
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #293 на: Јануари 04, 2022, 23:17:38 pm »
Vo pravo si ABT raboti samo za VW group.
Podaleku od neprovereni tuneri. Onoa i onaka e rizik pogotovo nekoj tuku taka da cepka instalira softvercinja.
Gi ima razni softveri se kupuvaat online za 50 do 100 evra...

Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1528
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #294 на: Јануари 05, 2022, 17:07:06 pm »
Подобро да ми речи не кажувам што мапи користам отколку вака да ме лажи. Ама младинава е фасцинирана од тоа поп корн (рпм лимитер) што им прави и многу него го препорачуваат по коментари.

Башка кога ќе слушнат АБТ или Рево мапа на бмв, нема појако и тоа пали...

Ако некој случајно знае каде можат да се најдат АБТ мапи за бмв нека сподели, да не дојди дека хејтам џабе

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1877
Одг: Чип тјунинг
« Одговори #295 на: Јануари 05, 2022, 17:22:27 pm »
Pred da pravam remap barav mapi za BMW, od taa firma ne najdov odnosno gledajki na internet iskaca deka se specijalizirani za VW.