Автомобили > Техничко Одржување

Зимски гуми

(1/1881) > >>

velestrumf:
Луѓе, ме интересираат ваши мислења и искуства со зимски гуми... Јас сум сега во дилема, дали да инвестирам во такво чудо или не,
пошто ептен солидна пара ќе треба да фрлам, а од друга страна па, колата не ја возам многу многу во зима, па дискутабилна е искористливоста
на гумите. Еве на пример, дали е добра варијанта, да не купувам комплет, туку само две?
Ајмо мислења, идеи итн итн? :)

Banzai:
Имам искуство со Dunlop Wintersport 3D во димензија 205/55-16 и имам само пофални зборови, одлична гума. На Цитроенот имам некои зимски BFGoodrich и тие за низ град се исто одлични на снег, ги немам возено надвор од Скопје.

Во секој случај ти препорачувам ако можеш да си земеш зимски гуми, ем ќе ги зачуваш летните, а и ако не ги возиш премногу нема ни баш често да ги менуваш па да ти бидат дополнителен трошок. Ако не можеш да купиш 4 одеднаш, а не ја возиш колата премногу во зима, купи сега две, наредна година уште две. Само да знаеш не е баш идеална комбинација со различни гуми да возиш...

velestrumf:
Знам дека таа Dunlop е апсолутно ненормално добра зимска гума, башка и извадив солиден попуст за нејзе :) Ми ги понудија и Nokian WR G2, па и тие ко што гледам уопште не се лоши, а ми ги даваат по поприфатлива цена од било кои други. Е сега, не можам нигде на најдам поконкретни информации за BFGoodrich g-Force Winter.
Претпоставувам дека не е најпаметно да возам со различни гуми, ама оскудација... скупе су паре :) А иначе сигурно ќе си ги сменам летниве, пошто нејќам гадното зимско скопје да ми ги уништи и гумите и бандажите :) Ако не испадне да турам зимски, ќе ги стаам тие фабричките, и ќе идам секоја недела да си запалам свеќа во црква, пошто се страв и трепет.

zeroSignal:
Свеќа во црква, кратка молитва пред влегување во кола, Хоминис, Падрe, Спириту Санкти, и остали.

Моето мислење за зимска гума го знаеш - боље најлошата зимска гума на снег него најдобрата летна. Прошлата година мислам дека тахикардија добив од возењето со Туранцата по снег.. Кога конечно успеав да тргнам.

LosiPatista:
Дали да ставиш зимска гума? Ако имаш пари - дефинитивно, ако немаш- не вози кога ќе има снег и мраз!  Во зимски услови немаш никаква контрола над возилото со летни гуми, го ризикуваш твојот живот, животот на останатите учесници во сообраќајот а во најмала рака ризикуваш да го лупниш возилото. Возењето на снег без зимски гуми според мене е голем прекршок, поголем одколку да возиш во алкохолизирана состојба.

Навигација

[0] Индекс на пораките

[#] Следна страница

Оди на целосна верзија