Автор Тема: Kia Sportage 1.6 CRDI  (Прочитано 17906 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11926
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #90 на: Февруари 03, 2021, 13:34:30 pm »
Муабетот автоматик vs рачен мењач е излишно да се дебатира. Преференца е. Секој си има мерак за нешто и си купува тоа што му прави мерак.

Сум имал два автоматици до сега, добро ме служеле ама јас повеќе мерак правам да возам рачен мењач.

Повклучен сум како возач и во тоа уживам.

Некои сакаат плавуши, некои бринети, нема правилен избор :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9280
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #91 на: Февруари 03, 2021, 18:01:57 pm »
Шо зборите бе вие мануелни едни, не се глупи американците...
ЕДИТ: Тие што се палат по мануелен, најверојатно ни возеле ни знаат како работи модерен аутоматик. Без навреди.
Море купувајте со мануелни дур уште ги има ;D

4:50


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 42319
  • Il Moderatore
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #92 на: Февруари 03, 2021, 20:15:35 pm »
Некои коли се за мануелен, некои коли за автоматски. Јас кога би бирал кола за забава (викенд возило), би била атмо, мануелен трансаксл, заден погон, без многу геџетарии, (или барем да може да се гаси ESP, ASR, Traction и слично), со класично уљано серво (или може и без него).  За секојдневно возење би избрал модерен 8 брзински аутоматик од ZF или dual clutch како втора опција, турбобензинец, со тач (ако може со аналогни инструменти, ако не - је*ига).

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.