Автор Тема: Alfa Romeo  (Прочитано 16124 пати)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #45 на: 07 Март 2011, 15:27:49 pm »
Pa togas zasto do sega ne si kupil alfa 156, sigurno istoto si go mislel koga iskocila 156 kata ko sto mislis sega za 159 kata.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #46 на: 12 Март 2011, 18:30:11 pm »

Отсутен cuoresportivo159

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4197
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #47 на: 19 Март 2011, 15:47:22 pm »
Проблемот со Алфа Ромео е што веќе многу долго време не може да направи профит. Или нешто не е во ред со Алфа Ромео, или нешто не е во ред со Фиат како власник на Алфа Ромео. Што точно, не можам да претпоставам.

Хауевер, проблемите што ги гледам јас со Алфа Ромео се следните:

1. Недостаток на конзистентност во дизајн. Они одувек правеле убави возила, али прошливе 10 години 5 пати сменија дизајнерска филозофија на колите, и тоа драстично. Промената од 155 во 156 беше нормална. Од 156 во 157 скоро неприметлива, али од 157 во 159 драстична, а за промената од 159 во Мито/Џулиета да не праиме муабет. Ок, супер, 8C Competizione изгледа преверзно добро. Ама не мора секоја факинг кола да изглеа као таа. 8C е таканаречено halo возило - остави го да биде тоа.

2. Перцепција за низок квалитет. Донекаде, оправдано. Но и неоправдано. Ептем е приметлив напредокот во квалитет на возилата последниве пар години. За поздрав, но мислење кое го имале луѓе прошливе 30 години е тешко да се тргне.

3. Као во Алфа да не се сигурни во кој сегмент сакаат да се натпреваруваат. Целат на луксуз и спорт. Све у реду, ама у реален свет, не можат да се натпреваруваат (барем во очите на 90% од купувачите) со Германците. Реалност, тоа е тоа.

4. 159 = одлично изгледа, динамички ни блиску до конкуренција. Џулиета = динамички одлична, али на изглед чудна. И ова не е само мое мислење, туку на еден куп магазини.
e izvina ali ako 159 nemoze dinamicki so dr togas sigurno ne si go gledal klipov.....na testot se site relevantini proizveduvci i ako ova ne esamar u faca neznam sto e
http://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #48 на: 19 Март 2011, 15:53:06 pm »
Единствен проблем на Алфа Ромео е тоа што е непристојно скапа, во поглед на тоа што губи вредност како користена тоалет хартија. Инаку колите им се фантастични.

Цмок.
« Последно менување: 19 Март 2011, 15:57:26 pm Deni »

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #49 на: 19 Март 2011, 19:28:30 pm »

Nad 26.000 eur za ova pokraj tolku mnogu 159 ki i Alfi GT na staro?
Daj ne zezaj.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #50 на: 21 Март 2011, 21:36:12 pm »
Овој е комедија


2.06 Ја споредува со 147 GTA

A 3.2 V6 it sounded like a madman..... It drank like a madman too, But it was so cool


После вика дека поради турбото моторот не се врти доволно, искључува на 6500

 I miss the Twin Spark engines that went up to 7200 rpm while producing a great sound
Of course they werent Ferrari killers but they did sound fantastic

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #51 на: 22 Март 2011, 05:19:46 am »
Лично го имам возено моторот 1.4 120 коња од Џулиетава и мене не ми исклучуваше на 6.500.Можно ли е да има блокада на моторот или водителот е грешка?
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен bubealfa

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #52 на: 18 Февруари 2024, 18:46:29 pm »
zdravo
jas imam giulietta qv,.i tocna e informacijata deka ima zastita koja isklucuva nad 6.500 rpm,..zatoa sto krivata na obrtniot moment naednash paga,..nema efekt da se vrti nad tie brojki.
Isto imam 147 ts so 105ks,..koj raboti kako "fen"..i koj "uziva"
da se vrti nad 5.000 rpm. tie 6.500 voopsto ne mu se problem
odlicen motor so prekrasen zvuk,..koj "uziva" da se vrti nad 5.000.
brat mi imashe 147 JTDm so 120ks,.."brutalen", motor sekoja cest,  sega vozi 156 jtd so 8 ventili istoa taka prekrasen motor
i odlicen dizajn.
golem pozdrav i uzivajte

Отсутен bubealfa

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #53 на: 18 Февруари 2024, 18:50:53 pm »
Проблемот со Алфа Ромео е што веќе многу долго време не може да направи профит. Или нешто не е во ред со Алфа Ромео, или нешто не е во ред со Фиат како власник на Алфа Ромео. Што точно, не можам да претпоставам.

Хауевер, проблемите што ги гледам јас со Алфа Ромео се следните:

1. Недостаток на конзистентност во дизајн. Они одувек правеле убави возила, али прошливе 10 години 5 пати сменија дизајнерска филозофија на колите, и тоа драстично. Промената од 155 во 156 беше нормална. Од 156 во 157 скоро неприметлива, али од 157 во 159 драстична, а за промената од 159 во Мито/Џулиета да не праиме муабет. Ок, супер, 8C Competizione изгледа преверзно добро. Ама не мора секоја факинг кола да изглеа као таа. 8C е таканаречено halo возило - остави го да биде тоа.

2. Перцепција за низок квалитет. Донекаде, оправдано. Но и неоправдано. Ептем е приметлив напредокот во квалитет на возилата последниве пар години. За поздрав, но мислење кое го имале луѓе прошливе 30 години е тешко да се тргне.

3. Као во Алфа да не се сигурни во кој сегмент сакаат да се натпреваруваат. Целат на луксуз и спорт. Све у реду, ама у реален свет, не можат да се натпреваруваат (барем во очите на 90% од купувачите) со Германците. Реалност, тоа е тоа.

4. 159 = одлично изгледа, динамички ни блиску до конкуренција. Џулиета = динамички одлична, али на изглед чудна. И ова не е само мое мислење, туку на еден куп магазини.

Отсутен bubealfa

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 3
Одг: Alfa Romeo
« Одговори #54 на: 18 Февруари 2024, 18:54:54 pm »
se slagam so tvoeto mislenje, cudni raboti se slucuvaat vo rakovodenjeto so AR,..nemozam da procenam kade e problemot
,.kako da lutaat,..iako pravat fascinantni modeli kako 8c 4c stradale33..no ograniceni broevi,..a za mass produkcija, nisto
za zal.
pozz