Автор Тема: Problemi na noviot Tucson  (Прочитано 6460 пати)

Отсутен dekicot

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 30
Одг: Problemi na noviot Tucson
« Одговори #150 на: 04 Јануари 2024, 08:54:22 am »
Чекајте малку другари

VAG вика:

The DPF Warning Light
The DPF light turns on in your Volkswagen to indicate that your Diesel Particulate Filter is around 45% full of soot.

Си го нае... со 45%?

45% е екстремен случај?!

Ете не знам. Протолкувајте ми го што вика официјалниот документ на VAG.



Незнам што се буниш. Доколку активната регенерација неколку пати по ред не биде 100% завршена односно нивото на пепел не се симне на 10 до 20% и доколку во истиот тој случај нивото на пепел е над 45% се пали сијаличката. На нов автомобил многу ретко се случува а веќе на 200.000км тоа може да се случува се почесто иако возилото се вози на долги релации.

Kaj mene na novo vozilo se sluci neocekuvano mnogu pati. A kako shto spomna deckoto pogore, da imam slushnato puckanje no posle gasenje na vozilo. Isto taka posledniot pat pred da mi se pojavi osetiv i cudna rabota na motorot kako da gubeshe snaga na polna gas, i 20-30 min posle toa mi se pojavi sijalicka koja trepka i spored upatstvo treba da se odi vo servis (i napravija promena na DPF).

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 127
Одг: Problemi na noviot Tucson
« Одговори #151 на: 04 Јануари 2024, 16:22:29 pm »
Drugar, proveri dali ti se kacuva nivoto na ujle. Ako da, najverojatno imas defektni dizni. Slicno iskustvo imav so Mazda.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Problemi na noviot Tucson
« Одговори #152 на: 04 Јануари 2024, 16:51:36 pm »
Барај нова кола, како што пишаа и поназат у темата, макар би изгубил некое евро, само и само да ми дадат друг модел/ бензин. или продај ја... Ама со ваков дефек незнам и тоа како ќе оди..