Автор Тема: Скијање  (Прочитано 78057 пати)

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2137
Одг: Скијање
« Одговори #585 на: Февруари 02, 2023, 11:15:08 am »
Skijanjeto bil i ke bide skap sport, eden od poskapite ako sakas da se opremis soodvetno.

Dobra jakna (so dislivost barem 10k) nema pod 200 evra.
Malce podobra 300+ evra

Kvalitetni maici i bluzi, ako zemes kako sto treba 100% volna (barem base layer) e od 30 do 100 od sloj.
Druga opcija e zemi obleci sto bilo, poti se i pati.

Kaciga, naocara, rakavici. Tuka nesto moze da se zastedi.
Arno ama koga zemam googls fotohromatski od cat. 2-4 se preporodiv.
Em top zastita od sonce em osvetluvaat vo senka.

Konduri ako ne se dobri samo ke patis.
u prevod 200+ evra.

Moze da se zastedi na skii, dva pari zimam polovni ednas top model na Volkl ednas Atomic. Ama treba sreka i baranje da se naceka.
I nikad ne rentam skii. Moja skija e moja skija si ja znam sto i kade kako moze.

E tuka stavi prevoz plus ski karti. Smestaj zavisno od lokacijata
Familijarno gledano za 4 dusi 7 dneven ski pas zavisno od lokacijata 500+ evra.

Taka da....
Zborime za skijanje i uzivanje, a ne kolku da se kacis da se pustis par puti proprateno so razni maki.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5535
 • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Скијање
« Одговори #586 на: Февруари 02, 2023, 11:39:10 am »


 ;D

Отсутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3166
Одг: Скијање
« Одговори #587 на: Февруари 02, 2023, 11:52:30 am »
Абе исто како овие со точаците, мислиш на тур де франс одат.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3942
Одг: Скијање
« Одговори #588 на: Февруари 02, 2023, 12:02:10 pm »
@Power to the people Мислам не ти го отвара,  дс ти поможам :D
https://www.instagram.com/p/CnwS1s1Ih88/?hl=en
Го обожавам оти жива вистина сери од уста :D
Ко ќе ги видиш пиц пец од глава до петици Маврово 2000е на него, собрани  чај од 300 денари пијат,  виски од 1000ка и ќе ги видиш нс стаза плуг надолу клечки во колењата се тресат и кочат сообраќај  :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3942
Одг: Скијање
« Одговори #589 на: Февруари 02, 2023, 12:09:27 pm »
Иначе овде имате солидна зимска опрема (горни и долни, по нешто за лов и планина и сес по ново моторџиски)  половна скоро се е без знаци на користење за една десетина од цената. Јас еден куп работи се имам изназемано и сум презадоволен.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100075844999391&mibextid=ZbWKwL
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2137
Одг: Скијање
« Одговори #590 на: Февруари 02, 2023, 14:34:05 pm »
Samo malo pojasnuvanje, posto gledam ooodma pocnav da bidam pogresno svakan :)

Aktivno skijam od svoja 5ta godina, ili potocno od 1972 godina. Ama nesto ne sum bil mnogu aktiven na temava.

Omilena lokacija Mavrovo, kade sto sum izrasnal na sneg.
Taka da znam sto zboram okolu opremava.

Sum skijal i so nikakva oprema i znam kako e koga odis na podobra oprema.
Dislivite materijali vo golema mera doprinesuvaat vo poprijatno pominato vreme na planina.

Kolku mozete poveke da si dozvolite, pred se vo obleka, vredi sekoj dinar koga si kacen na planina i aktivno se dvizis.
Pogotovo vo prviot sloj isfrlete kompletno pamuk dali vo maici ili corapi.
Ili od novive materijali, ili najdobro 100% volna dolniot sloj, a corapi se naogaat do 70% volna.

I da....uzivajte vo skijanjeto i po moznost bez zajadlivi komentari, ne sum od tie sto odi na planina za da go pokaze Bognerot :)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6358
Одг: Скијање
« Одговори #591 на: Февруари 02, 2023, 17:42:28 pm »
Се што напиша е точно, апсолутно точно.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3736
Одг: Скијање
« Одговори #592 на: Февруари 02, 2023, 18:53:27 pm »
Квалитетна облека ќе те служи со години ако не претеруваш со промени во тежина и не ги носиш како секојдневна облека. Имам некои работи кои се скијани по 15+ години. Горетекс, познат реномиран прозиводител со одличен квалитет и без вриштечки обележја за брендот. Кацига, ракавици, чорапи и основен слој исто. Овие парчиња малце се амортизираат ако се користат само за скијање и не ги скинеш по грешка. Секоја дадена  пара вреди и на долг рок дури е и економски оправдана освен ако не сакаш секоја година новата модна колекција да ја истканеш на бачило.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 53140
 • Махер
Одг: Скијање
« Одговори #593 на: Февруари 02, 2023, 18:54:39 pm »
Квалитетна облека ќе те служи со години ако не претеруваш со промени во тежина и не ги носиш како секојдневна облека. Имам некои работи кои се скијани по 15+ години. Горетекс, познат реномиран прозиводител со одличен квалитет и без вриштечки обележја за брендот. Кацига, ракавици, чорапи и основен слој исто. Овие парчиња малце се амортизираат ако се користат само за скијање и не ги скинеш по грешка. Секоја дадена  пара вреди и на долг рок дури е и економски оправдана освен ако не сакаш секоја година новата модна колекција да ја истканеш на бачило.
Због стазе.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42478
 • Il Moderatore
Одг: Скијање
« Одговори #594 на: Февруари 02, 2023, 18:59:19 pm »
Да се потсетиме:


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2831
Одг: Скијање
« Одговори #595 на: Февруари 02, 2023, 21:54:59 pm »

Отсутен BraneMKD

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 781
Одг: Скијање
« Одговори #596 на: Февруари 03, 2023, 00:41:10 am »
Се си вреди поскапо, само нема крај. Секоја година нешто ново измислуваат и она што го имаш не е добро. + На инста неможеш да се сликаш со опрема од 2015 да го еам. :)

Отсутен loopz

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6704
Одг: Скијање
« Одговори #597 на: Февруари 03, 2023, 00:46:09 am »
Се си вреди поскапо, само нема крај. Секоја година нешто ново измислуваат и она што го имаш не е добро. + На инста неможеш да се сликаш со опрема од 2015 да го еам. :)

Мене 3 години ми требаа да најдам панталони што ќе ме соберат, не ги мењам уште 13, а и немам инстаграндкафе :)))
Докурца...

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4606
 • Passat B8
Одг: Скијање
« Одговори #598 на: Февруари 04, 2023, 10:35:13 am »
mazinja (ke) skija vikendov nekoj na -10 ? :)
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9473
Одг: Скијање
« Одговори #599 на: Февруари 05, 2023, 15:05:14 pm »
Yassa!
 :)


Значи нема промашување, секоја патрола е задоволство за гледање :)