Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 117012 пати)

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7200
Одг: Прашања и советување
« Одговори #600 на: Јануари 31, 2021, 16:55:48 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7200
Одг: Прашања и советување
« Одговори #601 на: Јануари 31, 2021, 16:55:55 pm »
Fala.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18339
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и советување
« Одговори #602 на: Јануари 31, 2021, 17:00:53 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?
Кога ќе почне да тропа.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7200
Одг: Прашања и советување
« Одговори #603 на: Јануари 31, 2021, 17:32:40 pm »
Демек новите се мењале на 150.000км, старите така беа, ко ќе се растропат. Да не барам вентили попат :) глеав е220 денес, со 170 кс, покрај јастуциите што паѓале за 2 дена другаеов што беше со мене ме спишмани за ланецот дека требало да се мења на 150 к км. А типот никад не го сменил, нњводно тој помонал 120.000 а ја зел со 150.000. Патем може да се провери со сигурност километри некаде некако ?

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18339
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и советување
« Одговори #604 на: Јануари 31, 2021, 17:41:56 pm »
Демек новите се мењале на 150.000км, старите така беа, ко ќе се растропат. Да не барам вентили попат :) глеав е220 денес, со 170 кс, покрај јастуциите што паѓале за 2 дена другаеов што беше со мене ме спишмани за ланецот дека требало да се мења на 150 к км. А типот никад не го сменил, нњводно тој помонал 120.000 а ја зел со 150.000. Патем може да се провери со сигурност километри некаде некако ?

Ќе почне подигачот да се слуша ако заглавува на палење исто така може и тогаш да се смени. А јастуците ти се 1000 евра еден освен ако нема некои промени во последниве неколку години. Може и компресорот да е. Конверзија на обични амортизери не би ти препорачал.

Присутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2027
Одг: Прашања и советување
« Одговори #605 на: Јануари 31, 2021, 19:03:06 pm »
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3559889
Дали некој има искуство со "поновиве" Астри морот,мењач,изолација,електрика, на дупки како се понаша (последен пат имам возено од опел,само опел корса Д каменот во бубрег песок ми го направи).Гледам и астра ј караван, претежно се дизели кај нас,кој мотор да го гледам кој е "најпогоден"?Не ги сакам опел меѓутоа платено добиено највеќе иде накај опел,со малово во цитроенот веке не не собира...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен bobimk

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 233
Одг: Прашања и советување
« Одговори #606 на: Јануари 31, 2021, 20:57:04 pm »
Дечки, да не ја промашивте темава малце?

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4431
 • The Spartan General
Одг: Прашања и советување
« Одговори #607 на: Јануари 31, 2021, 21:45:38 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?

Во првите 500к не треба. Понатаму, како ти се погоди. Кај бензинците 200-300к зависи од возење. Во W204 не е повеќе дуплекс ланец како во W202. Проблемот најчесто е од водачите на ланецот (од пластика се) и со тек на време се добива минимална луфта и самиот ланец се оптегнува и прерипнува забче или две. Затоа се менува комплет со звезди/петокраки/запчаници.

Најубаво е да се направи во официјален сервиз затоа што треба штелување со мерцедес алатче.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7200
Одг: Прашања и советување
« Одговори #608 на: Јануари 31, 2021, 22:24:46 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?

Во првите 500к не треба. Понатаму, како ти се погоди. Кај бензинците 200-300к зависи од возење. Во W204 не е повеќе дуплекс ланец како во W202. Проблемот најчесто е од водачите на ланецот (од пластика се) и со тек на време се добива минимална луфта и самиот ланец се оптегнува и прерипнува забче или две. Затоа се менува комплет со звезди/петокраки/запчаници.

Најубаво е да се направи во официјален сервиз затоа што треба штелување со мерцедес алатче.
Да, за тие со единечно ланче прашував. W204. Значи ако земам w204 ( или било кој со единачно ланче) да чекам да протропа или ...? Фала @DarthJe5us ,само не те разбрав, на палење јастукот да заглавува?

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 18339
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: Прашања и советување
« Одговори #609 на: Февруари 01, 2021, 03:02:26 am »
Ако мислеше на воздушна суспензија, ако не може да одржува висина колата има сериозен проблем. Од некаде губи воздух и ќе треба да се дознае од каде.

Отсутен srgjan

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 30
Одг: Прашања и советување
« Одговори #610 на: Април 14, 2021, 17:20:31 pm »
 Поздрав до сите членови.Ми се појави проблем со радиото во кола.Значи се работи за Пасат и мултимедија RNS510.Деновиве после вклучување знаеше да се затемни екранот но после тоа се враќаше во нормала.Е сега кога ќе се затемни останува така до ресетирање.После ресетот се вклучува и повторно се затемнува дисплејот.Инаку радиото си работи,тачот исто така само слика нема.Пошто сум од Струга немам многу избор кај да го носам освен кај еден што поправа тв и тој ми рече да го извадам и да му го однесам.Ако некој знае некој совет многу ќе сум благодарен.Поздрав.