Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 189698 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Прашања и советување
« Одговори #600 на: 31 Јануари 2021, 16:55:48 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Прашања и советување
« Одговори #601 на: 31 Јануари 2021, 16:55:55 pm »
Fala.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Прашања и советување
« Одговори #602 на: 31 Јануари 2021, 17:00:53 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?
Кога ќе почне да тропа.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Прашања и советување
« Одговори #603 на: 31 Јануари 2021, 17:32:40 pm »
Демек новите се мењале на 150.000км, старите така беа, ко ќе се растропат. Да не барам вентили попат :) глеав е220 денес, со 170 кс, покрај јастуциите што паѓале за 2 дена другаеов што беше со мене ме спишмани за ланецот дека требало да се мења на 150 к км. А типот никад не го сменил, нњводно тој помонал 120.000 а ја зел со 150.000. Патем може да се провери со сигурност километри некаде некако ?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Прашања и советување
« Одговори #604 на: 31 Јануари 2021, 17:41:56 pm »
Демек новите се мењале на 150.000км, старите така беа, ко ќе се растропат. Да не барам вентили попат :) глеав е220 денес, со 170 кс, покрај јастуциите што паѓале за 2 дена другаеов што беше со мене ме спишмани за ланецот дека требало да се мења на 150 к км. А типот никад не го сменил, нњводно тој помонал 120.000 а ја зел со 150.000. Патем може да се провери со сигурност километри некаде некако ?

Ќе почне подигачот да се слуша ако заглавува на палење исто така може и тогаш да се смени. А јастуците ти се 1000 евра еден освен ако нема некои промени во последниве неколку години. Може и компресорот да е. Конверзија на обични амортизери не би ти препорачал.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3445
Одг: Прашања и советување
« Одговори #605 на: 31 Јануари 2021, 19:03:06 pm »
http://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3559889
Дали некој има искуство со "поновиве" Астри морот,мењач,изолација,електрика, на дупки како се понаша (последен пат имам возено од опел,само опел корса Д каменот во бубрег песок ми го направи).Гледам и астра ј караван, претежно се дизели кај нас,кој мотор да го гледам кој е "најпогоден"?Не ги сакам опел меѓутоа платено добиено највеќе иде накај опел,со малово во цитроенот веке не не собира...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен bobimk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 252
Одг: Прашања и советување
« Одговори #606 на: 31 Јануари 2021, 20:57:04 pm »
Дечки, да не ја промашивте темава малце?

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4914
  • The Spartan General
Одг: Прашања и советување
« Одговори #607 на: 31 Јануари 2021, 21:45:38 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?

Во првите 500к не треба. Понатаму, како ти се погоди. Кај бензинците 200-300к зависи од возење. Во W204 не е повеќе дуплекс ланец како во W202. Проблемот најчесто е од водачите на ланецот (од пластика се) и со тек на време се добива минимална луфта и самиот ланец се оптегнува и прерипнува забче или две. Затоа се менува комплет со звезди/петокраки/запчаници.

Најубаво е да се направи во официјален сервиз затоа што треба штелување со мерцедес алатче.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9868
Одг: Прашања и советување
« Одговори #608 на: 31 Јануари 2021, 22:24:46 pm »
Na mercedesinive motori, 2200cc shto se 170hp 651model, na kolku vreme se menja lanche ?

Во првите 500к не треба. Понатаму, како ти се погоди. Кај бензинците 200-300к зависи од возење. Во W204 не е повеќе дуплекс ланец како во W202. Проблемот најчесто е од водачите на ланецот (од пластика се) и со тек на време се добива минимална луфта и самиот ланец се оптегнува и прерипнува забче или две. Затоа се менува комплет со звезди/петокраки/запчаници.

Најубаво е да се направи во официјален сервиз затоа што треба штелување со мерцедес алатче.
Да, за тие со единечно ланче прашував. W204. Значи ако земам w204 ( или било кој со единачно ланче) да чекам да протропа или ...? Фала @DarthJe5us ,само не те разбрав, на палење јастукот да заглавува?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20049
Одг: Прашања и советување
« Одговори #609 на: 01 Февруари 2021, 03:02:26 am »
Ако мислеше на воздушна суспензија, ако не може да одржува висина колата има сериозен проблем. Од некаде губи воздух и ќе треба да се дознае од каде.

Отсутен srgjan

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 33
Одг: Прашања и советување
« Одговори #610 на: 14 Април 2021, 17:20:31 pm »
 Поздрав до сите членови.Ми се појави проблем со радиото во кола.Значи се работи за Пасат и мултимедија RNS510.Деновиве после вклучување знаеше да се затемни екранот но после тоа се враќаше во нормала.Е сега кога ќе се затемни останува така до ресетирање.После ресетот се вклучува и повторно се затемнува дисплејот.Инаку радиото си работи,тачот исто така само слика нема.Пошто сум од Струга немам многу избор кај да го носам освен кај еден што поправа тв и тој ми рече да го извадам и да му го однесам.Ако некој знае некој совет многу ќе сум благодарен.Поздрав.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Прашања и советување
« Одговори #611 на: 20 Мај 2021, 14:43:18 pm »
Дали има шанси да се средат звучкиве?
Прашував по отпадиве за исти од Пасат ама тешко се наоѓаат здрави...
Тие новите што ги ставив не ми прават мерак баш, се мислам дека фабричкиве подобар звук ми даваа.

Sent from DHL


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и советување
« Одговори #612 на: 20 Мај 2021, 21:47:57 pm »
Дали има шанси да се средат звучкиве?
Прашував по отпадиве за исти од Пасат ама тешко се наоѓаат здрави...
Тие новите што ги ставив не ми прават мерак баш, се мислам дека фабричкиве подобар звук ми даваа.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from DHL


Што звучници возиш сега? Овие не би ги оправал, не вреди.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 568
Одг: Прашања и советување
« Одговори #613 на: 20 Мај 2021, 22:00:56 pm »
Дали има шанси да се средат звучкиве?
Прашував по отпадиве за исти од Пасат ама тешко се наоѓаат здрави...
Тие новите што ги ставив не ми прават мерак баш, се мислам дека фабричкиве подобар звук ми даваа.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from DHL
Над Католичка црква, околу Пнеуноматик има некој човек средува. Неколку стотки од звучник зема, само треба да му ги оставиш неколку дена.
Од прва рака знам дека добро врши работа, и имам звучник кој веке 2 години работи супер откако беше поправен.
Ако сакаш да ти побараm број.
« Последно менување: 20 Мај 2021, 22:07:45 pm draganamon »

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Прашања и советување
« Одговори #614 на: 20 Мај 2021, 22:14:13 pm »
Дали има шанси да се средат звучкиве?
Прашував по отпадиве за исти од Пасат ама тешко се наоѓаат здрави...
Тие новите што ги ставив не ми прават мерак баш, се мислам дека фабричкиве подобар звук ми даваа.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from DHL


Што звучници возиш сега? Овие не би ги оправал, не вреди.

JVC  ама незнам точно што модел се.
Овие што сакам да ги оправам се фабричките, малку се фатени со прашина.

Дали има шанси да се средат звучкиве?
Прашував по отпадиве за исти од Пасат ама тешко се наоѓаат здрави...
Тие новите што ги ставив не ми прават мерак баш, се мислам дека фабричкиве подобар звук ми даваа.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from DHL
Над Католичка црква, околу Пнеуноматик има некој човек средува. Неколку стотки од звучник зема, само треба да му ги оставиш неколку дена.
Од прва рака знам дека добро врши работа, и имам звучник кој веке 2 години работи супер откако беше поправен.
Ако сакаш да ти побараm број.
Ако најдеш пиши. Јас се слушнав и со еден комшија што работи со звучки, ама сеуште чекам повратна информација.