Автор Тема: Стандардизиран Супер-Научен CARclub Тест за Потрошувачка на Отворено ™  (Прочитано 147781 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Возејќи го денес Mondeo-то на отворено, добив идеја да организираме едно Карклуб мерење на потрошувачка на гориво на отворено.

Идејата е следна:

Рутата која би се возела е од Белви, по обиколница, до излезот од автопат за кон Матка и назад (30 километри во еден правец, 60 километри во двата правци).Мислам дека е океј бидејќи е добра комбинација од угорници и удолници, без да преовладува било што, па можеме да добиеме колку-толку реална бројка.

Правилата се следни:

- Пред старт, секој ресетира потрошувачка и (доколку има) борд-компјутер податоци за поминати километри и просечна брзина.
- Возиме 120 по темпомат. Тие што немаат темпомат, треба да не бидат педери и да возат колку што е можно поблиску до 120 километри на час.
- На враќање, проверуваме дали стварно е возено 120 (просечната брзина на борд-компјутерот би требало да биде над 100 км/час) и евидентираме потрошувачка.
- Јас частам кокаколче и по нешто од Силбо за доручек.

Праиме фотки од учесниците, ги евидентираме податоците, праиме една фина статија која ќе се објави на портал. Победникот со најниска потрошувачка добива од мене гратис перење кај Бушав и Сникерс или Марс (по избор).

Би предложил да се собереме некоја Сабота или Недела наутро, околу 7-8, за да нема многу гужва по обиколница, а и да не нè фатат вруќините.

Ги викам оние што се расположени да се подружиме, да се пишат во темава, да видиме колку коли ќе успееме да се собереме. Тие што ќе се пријават, нека напишат и со какво возило би дошле.

Јас еве, се пријавувам прв.

1. zeroSignal - Volkswagen Golf 2.0 TDI 140
« Последно менување: 09 Август 2021, 19:32:09 pm zeroSignal »

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #1 на: 10 Август 2017, 22:12:41 pm »
1. zeroSignal - Volkswagen Golf 2.0 TDI 140
2. Carrier159 - Alfa Romeo 159 1.8 TBi 200+


P.S. не ја зимам 147-цата, да не ве „искинам“, пошто бордот ми „лаже“ едно 15% ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5478
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #2 на: 10 Август 2017, 22:21:28 pm »
Podobro odnesete go Mile odma vo silbo na dorucek ako vi dojde kje ve zakopa so potrosnja :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #3 на: 10 Август 2017, 22:31:21 pm »
Podobro odnesete go Mile odma vo silbo na dorucek ako vi dojde kje ve zakopa so potrosnja :)

Јас таму ќе ве чекам и
е доручкувам, Зеро само ќе плати на крај :D

1. zeroSignal - Volkswagen Golf 2.0 TDI 140
2. Carrier159 - Alfa Romeo 159 1.8 TBi 200+
3. Tischlaufer - Renault со искршени држачи на мотор и ќелави гуми 1,450 dCi

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #4 на: 10 Август 2017, 22:35:04 pm »
Колку луѓе ќе се пријават, толку различни работи од Силбо ќе купам. Секој ќе си влече. Што ти се падне, тоа. :)

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1826
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #5 на: 10 Август 2017, 22:51:24 pm »
4. Kalimero - Skoda Superb 2.0 TDI/150ks

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2918
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #6 на: 10 Август 2017, 22:57:25 pm »
A ne e podobro vo nedela navecer da se odviva ova bidejki ovoj e edinstven den kade sto moze da pospieme malce pokasno? Dorucekot od silbo moze da se zameni so krofna od hrom.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6947
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #7 на: 10 Август 2017, 23:02:28 pm »
И јас доаѓам, одговара сабајлечки.

AUUU - Volksvagen Golf PLUS 1.6 TDI

Отсутен Dimac

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 670
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #8 на: 10 Август 2017, 23:03:35 pm »
5. Dimac-Honda Civic 1.8 vtec 140ks

Sent from my SM-N920C using Tapatalk


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #9 на: 10 Август 2017, 23:06:05 pm »
@Dule_ - Сепак ќе биде сабајлечки. Подобро е поради тоа што ем е посвежо, ем се порастеретени патиштата, ем може да се вози без клима ( ;) ), ем значително е подобро за сликање/снимање од ноќно време.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4786
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #10 на: 10 Август 2017, 23:15:48 pm »
Не е фер ова 1,5дци ќе ги искине сите :D :D

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4968
 • The Spartan General
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #11 на: 10 Август 2017, 23:17:41 pm »
1.4 d4d помалце троши и од 1.5 дци.

И јас се пријавувам, ама сигурно нема да дојдам. Освен ако не го правите во втора половина на Септември. Тогаш доаѓам со C200 Компресор и ќе се тркаме со Симо на кој ќе му е поголема. Оти најмала сигурно нема да е.  ;D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #12 на: 10 Август 2017, 23:19:40 pm »
1.4 d4d помалце троши и од 1.5 дци.

И јас се пријавувам, ама сигурно нема да дојдам. Освен ако не го правите во втора половина на Септември. Тогаш доаѓам со C200 Компресор и ќе се тркаме со Симо на кој ќе му е поголема. Оти најмала сигурно нема да е.  ;D
Ја и ти ќе потрошиме колку дизеливе што не можат да наточат у резервоар ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3513
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #13 на: 10 Август 2017, 23:22:03 pm »
Бушав цитроен ц4
Само да не е оваа недела пошто идам на одмор, само ме ми е јасно ние плинашите на бензин да возиме или полна боца ја возиме рутата и допунуваме? Бидејки бордот на плин, и на бензин различно покажува
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: CARclub Мерење на Потрошувачка 2017
« Одговори #14 на: 10 Август 2017, 23:24:11 pm »
Мене ова ми е стандарден тест за било која кола да и одредам дали е како што треба. Дизел треба да потроши 5.0 ако е се во ред. Тоа го имаат направено повеќето салам возила што сум ги извозел тука. Плус и длапката после знакот 120 е место за одредување како се понаша колата на 120 кога ќе има длапка.

Само по борд ќе има мерења значи.