Автор Тема: Renault Megane 1.5 dCI  (Прочитано 9525 пати)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2933
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #15 на: 31 Мај 2014, 18:09:05 pm »
Во Тетово меганите ги утепаа од возење такси само не знам со кој мотор дали 1.5 или 1.9...

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1854
 • Renault Megane R26
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #16 на: 31 Мај 2014, 19:02:51 pm »
Крелл, изгледа имаш голем газ. :)Или седиштата се тесни :) Тесно ми беше на бутовите бидејќи седиш на страничните профили на седиштето што треба да те држав во кривина. Истото го спомна и Bushav дека го има како мал проблем. Самото седиште е супер профилирано, поготово на делот за 'рбетот, меѓутоа се тесни :(Се слагам со ова,во делот на бутовите седиштето е прилично тесно и знае да прави проблем,можеби за некоја девојка со тенки ноџиња нема да биде проблем  ;)
Јас се навикнав на ова и воопшто не го ни приметувам,сепак заборавам на ова на сметка на држењето во кривини кое го овозможуваат  :)

AllMightyMe Доста храбро од твоја страна што на непробано возило му даваш ТОП оцена  ;)

Некогаш неморам нешто да видам и да пробам ако ги знам особеностите на сопственикот. Тебе иако не те знам, читам и гледам како се грижиш за твоите работи а тоа за мене е доволно. Ти си пандан на Симо во францускиот свет ;)

Пандан на Симо е голем комплимент за мене  :D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #17 на: 31 Мај 2014, 19:17:42 pm »
Ako e potesno ke se rasiri. Ako e posiroko nema da se stesni. If you know what i mean.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1854
 • Renault Megane R26
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #18 на: 31 Мај 2014, 19:25:33 pm »
Потполно се разбираме  ;)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43463
 • Il Moderatore
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #19 на: 31 Мај 2014, 20:57:31 pm »

AllMightyMe Доста храбро од твоја страна што на непробано возило му даваш ТОП оцена  ;)

Некогаш неморам нешто да видам и да пробам ако ги знам особеностите на сопственикот. Тебе иако не те знам, читам и гледам како се грижиш за твоите работи а тоа за мене е доволно. Ти си пандан на Симо во францускиот свет ;)

Пандан на Симо е голем комплимент за мене  :D

Не претерувајте двајцата! :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен dijabola213

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #20 на: 03 Март 2024, 01:13:55 am »
 
Sakam da kupam Reanault Megan 2018 1.5 66kw 90KS. pa me interesira ako nekoj go ima ovoj motor kako se ponasa na otvoreno? za grad e dobro. Mislam da go vozam po balkanov, sosedive. Kako e na ugornica? vlece li? Dosega ne sum vozel pod 1,7 pa nekako sum skeptik. Ne sum da se trkam po patista no edno solidno vozenje.

Vi blagodaram

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29340
  • CARclub.mk
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #21 на: 03 Март 2024, 09:45:18 am »
@Prcot Ајде помогни му на човекот. :)

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #22 на: 03 Март 2024, 10:01:53 am »

Sakam da kupam Reanault Megan 2018 1.5 66kw 90KS. pa me interesira ako nekoj go ima ovoj motor kako se ponasa na otvoreno? za grad e dobro. Mislam da go vozam po balkanov, sosedive. Kako e na ugornica? vlece li? Dosega ne sum vozel pod 1,7 pa nekako sum skeptik. Ne sum da se trkam po patista no edno solidno vozenje.

Vi blagodaram

Треба да видиш колку време ќе поминува возилото во градски услови а колку на отворено. Моторот за во град е одличен но за на отворено му фали сила. За претекнување и на огорница е ок, влече солидно, на пример Стража си ја тера 4та без проблем со солидна брзина ама ако сакаш да крузаш со брзини поголеми од 130кмх и колата ќе проаѓа повеќе километри на автопат него во град земи си 110/115 hp. Потрошувачката на 90hp e иста и градска и на отворено со нормално возење.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #23 на: 03 Март 2024, 10:56:11 am »
Јас имав меган2 со 1.5дци со 82 ждребиња, кон Охрид по угорниците без проблем со 4 брзина.
До 130 имаше пријатна вожња, бидејќи со 5 брзини вртежите беа позиционирани на 3000, над тоа веќе почнуваше моторот да биде нешто побучен.
Зетот па има меган2 со 1.5дци но со мислам 110 коњи
Со 6 брзини е, на 130 вртежите се 2.600 ако добро се сеќавам .
Од друга страна во 2016та тестирав Каптур со 90 и Клио со 75 коњи, солидни си беа и двете со по 2.500 вртежи на 130 ако се немаат незнам какви тркачки афинитети.

Отсутен dijabola213

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 5
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #24 на: 03 Март 2024, 15:08:48 pm »
Јас имав меган2 со 1.5дци со 82 ждребиња, кон Охрид по угорниците без проблем со 4 брзина.
До 130 имаше пријатна вожња, бидејќи со 5 брзини вртежите беа позиционирани на 3000, над тоа веќе почнуваше моторот да биде нешто побучен.
Зетот па има меган2 со 1.5дци но со мислам 110 коњи
Со 6 брзини е, на 130 вртежите се 2.600 ако добро се сеќавам .
Од друга страна во 2016та тестирав Каптур со 90 и Клио со 75 коњи, солидни си беа и двете со по 2.500 вртежи на 130 ако се немаат незнам какви тркачки афинитети.

Mi treba isto kolku za grad tolku i za balkanov nas. Ne vozam poveke od 130/ 140 dozvoleno. Imam dobra ponuda bas za 1.5 66kw zatoa i prasav. so ubava oprema socuvana i malku KM. provereni. I ne ja dava skapo. Dali vredi da ja zemam ili ne. Dali ke krepi.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #25 на: 03 Март 2024, 17:15:47 pm »
Па пробајте ја заедно, види како вози колата, мислам тоа е најнормална работа при купопродажба.

И не гледам зошто не би крепела :) дизел е сепак, си има њутни на ниски вртежи.
Е сега за корнење ќе си бараш помоќни :)

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4804
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #26 на: 03 Март 2024, 18:59:47 pm »
Individualna rabota e toa. Mene ke mi e slaba na primer zatoa so sakam nekoi si 400Nm i nad 160hp

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Спенсер

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7309
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #27 на: 06 Март 2024, 09:23:51 am »
Јас имав меган2 со 1.5дци со 82 ждребиња, кон Охрид по угорниците без проблем со 4 брзина.
До 130 имаше пријатна вожња, бидејќи со 5 брзини вртежите беа позиционирани на 3000, над тоа веќе почнуваше моторот да биде нешто побучен.
Зетот па има меган2 со 1.5дци но со мислам 110 коњи
Со 6 брзини е, на 130 вртежите се 2.600 ако добро се сеќавам .
Од друга страна во 2016та тестирав Каптур со 90 и Клио со 75 коњи, солидни си беа и двете со по 2.500 вртежи на 130 ако се немаат незнам какви тркачки афинитети.

Mi treba isto kolku za grad tolku i za balkanov nas. Ne vozam poveke od 130/ 140 dozvoleno. Imam dobra ponuda bas za 1.5 66kw zatoa i prasav. so ubava oprema socuvana i malku KM. provereni. I ne ja dava skapo. Dali vredi da ja zemam ili ne. Dali ke krepi.

Ако не крепи, ако е добра здрава машина ќе ја освежиш со ремап. Тогаш сигурно ќе крепи. ;D

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: Renault Megane 1.5 dCI
« Одговори #28 на: 06 Март 2024, 09:47:48 am »
Individualna rabota e toa. Mene ke mi e slaba na primer zatoa so sakam nekoi si 400Nm i nad 160hp

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
https://my.sadinglobal.com/all-products-farm-tractor/160hp-farm-tractor.html
 ;D