Автор Тема: Skoda Superb Active 2.0 TDI  (Прочитано 46450 пати)

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #225 на: Ноември 15, 2021, 11:06:43 am »
Притисокот во гумите игра голема улога во трошењето. На колку ги пумпаш?

Гумите се 2,2 или 2,3 како што и треба да бидат.

Мислам дека немаш никаков проблем. Сите коли имат нагиб за да можат да фаќаат кривини.

И јас мислам дека нема, зошто колата и на брзини преку 150 не мрда, ниту пак иде лево десно.
За секој случај после работа се договорив да идам до кај Мето да ја провери.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7959
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #226 на: Ноември 15, 2021, 12:48:49 pm »
Ne bi trebalo da imash problem. Mene A3kata taka mi gi trosese stalno gumite. Pocesta rotacija ke go reshi problemot za use malce da isterash so voznja za slednite gumi.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11217
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #227 на: Ноември 15, 2021, 13:19:43 pm »
Суперб 2.2, 2.3? Да не си грешка нешто. Провери си убаво.

Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1735
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #228 на: Ноември 15, 2021, 16:07:48 pm »
Суперб 2.2, 2.3? Да не си грешка нешто. Провери си убаво.

Толку е, 2,2 предните, 2,4 средно товарена, и фул товарена 2,7, јас ја возам на 2,2 до 2,3 за да ми биде помека.

Пред малку се вратив од кај Сервис Мето.

Проверена колата, се е како што треба и целото подвозје е со фабричките вредности. Ја проверуваше празна, па седнав јас на возачко да види како отварала предницата кога седнувам, па и он седнуваше на сувозачко да види како отвара со двајца напред итн итн... секоја чест и ОГРОМНА препорака за Мето позади Пелагонија студентскиот.
На крај после сите мерења и пробувања ми рече: "Јас на оваа кола и овие вредности нема ништо да чепнам дури и ти да сакаш"
Даден совет да ги ротирам гумите ако сакам да ги возам повеќе.


Отсутен tk2021

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 24
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #229 на: Ноември 16, 2021, 00:07:20 am »
На мојот Суперб 2021 со 18” други се препорачаните вредности, при нормален товар 2.5 бар напред и назад.https://www.michelin.co.uk/auto/tips-and-advice/how-do-i-care-for-my-tyres/winter-tyres/advice-winter-conditions-usage/what-pressure-winter-tyres

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11217
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #230 на: Ноември 16, 2021, 11:36:14 am »
И јас мислам треба да ги пумпа 2.5

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2806
Одг: Skoda Superb Active 2.0 TDI
« Одговори #231 на: Ноември 16, 2021, 11:43:03 am »
И малку е тоа, според сликава. Јас би пумпал на 2.6 или 2.7
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"