Автор Тема: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник  (Прочитано 3167 пати)

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2552
 • Слобода или смрт
Цитат
Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник   
Opel подготвува нов модел, кој во хиерархијата на овој производител, ќе се најде над моделот Insignia....
Во неодамнешно интервју за еден германски весник, оваа информација ја потврди и актуелниот извршен директор на Opel.

„Потребен ни е модел што ќе биде над Insignia и работиме на тоа“ – изјави тој. Според првичните информации новиот модел ќе биде хибриден, а можно е да биде и електро автомобил. Како база за овој модел ќе биде искористена платформата од концeптот Epsilon II.
 
Сеуште не е познато дали моделот ќе биде crossover, спортски hatchback со пет врати во стил на концептот  Flextreme GT-E (на фотографијата) или пак ќе биде седан.
 
Голем број Германци се радуваат бидејќи  Opel  ќе се одлучи да го „реинкарнира“ името Senator или Diplomat.

Конечно опел да се врати на старите патеки. Незнам дали сте имале искуство со сенатор или дипломат. Ни јас во живот не бев видел такво нешто но кога барав брава за кадетот на одпадот имаше и вакви и истите иако стоени сепак беа баш интересни за наблудување и посебно изненадуваше опременоста во нив. А богами и ознаките за мотор што ги имаа позади. :)
Доколку се потрудат од опел ова може да биде уште една успешна приказна како инсигнија.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #1 на: 09 Ноември 2011, 16:54:13 pm »
Чичко ми имаше сенатор, со 3000 кубика мотор. На времето имаше најјака кола во фамилија. Бев мал не се сеќавам на вожњата.
Треба да парира на Мерцедес Е, Ѕ, БМВ7, Ауди А8, А6

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #2 на: 09 Ноември 2011, 17:26:29 pm »
Дај боже. Има нешто занимливо во вид на слика? Концепт?

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8069
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #3 на: 12 Ноември 2011, 11:17:55 am »
Maybe:
Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #4 на: 12 Ноември 2011, 11:47:36 am »
Последната слика е УЖАС! Сенатор е кола која симболизира елеганција, повисока класа. Дури и АМГ ја прави С-Класата елегантна...

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #5 на: 12 Ноември 2011, 11:49:42 am »
Последната слика е УЖАС! Сенатор е кола која симболизира елеганција, повисока класа. Дури и АМГ ја прави С-Класата елегантна...
Така е. Не ми се допаѓа. Многу влијание од ГМ. Нема потреба големите елегантни и луксузни коли да имаат спортски финиш.

Првата слика ме потсеќа на Шкода Суперб

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #6 на: 12 Ноември 2011, 12:12:26 pm »
Vtorata slika e SAAB..tretata e Vauxhall VXR 8.

http://i41.tinypic.com/16c3oki.jpg

..ali nema da se iznendadam ako Senatorot bide slicen.;D

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #7 на: 12 Ноември 2011, 12:14:42 pm »
Газето и мене не ми се свига, ама предницата и линијата од страна се супер...

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #8 на: 12 Ноември 2011, 16:42:53 pm »
Првата слика е ОК, ама втората и третата се катастрофално промашени за една лимузина. По секоја логика би можеле да стојат на некое мало тркачко аутце. Ама лимузина мора да е елегантна и да изгледа лускузно.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2552
 • Слобода или смрт
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #9 на: 12 Ноември 2011, 18:45:20 pm »
Не верувам дека ќе си дозволат утка во поглед на дизајн.
Инаку треба да ми пишат голем минус како фан на опел што немав појма до скоро дека опел во осумдесетите имал нешто вакво.
И тоа ни помалку ни повеќе туку 3.0 и 4.0 литарски мотори со многу коњи.


Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9209
 • Аstra la vista baby !
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #10 на: 12 Ноември 2011, 20:13:27 pm »


Присутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #11 на: 12 Ноември 2011, 20:24:19 pm »
Фотошопираниве слики се цепки.. Фарови од Астра, маска од Инсигниа, каросерија од Сааб.. Штоповите не можам да познаам од што се..

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33921
 • Таков е животот... јебига
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #12 на: 12 Ноември 2011, 21:38:56 pm »
Штоповите од старата Ц класа?

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Пристигнува голем Opel - Senator добива наследник
« Одговори #13 на: 12 Ноември 2011, 21:43:09 pm »
Штоповите се од астра караван.