Автор Тема: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!  (Прочитано 9757 пати)

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #30 на: 07 Ноември 2011, 18:25:42 pm »


Патем, втората генерација на крузови мислам дека го нема стариот 1.6 туку има нов, а покрај тоа има и нов 6 степен менувач кој според маректинг-агентите на Шевролет е поефикасен(генерира помали загуби на снага и енергија) во однос на стариот.


Според маректинг-агентите на Шевролет што си ги гледал се работи за 1,4Турбо со ознака еко со 6ка менувач.
Моторите 1.6 и 1.8 се 5ка , дизелот е 6ка  мануиел. Аутоматикот за сите е 6ка.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #31 на: 07 Ноември 2011, 18:27:04 pm »


Патем, втората генерација на крузови мислам дека го нема стариот 1.6 туку има нов, а покрај тоа има и нов 6 степен менувач кој според маректинг-агентите на Шевролет е поефикасен(генерира помали загуби на снага и енергија) во однос на стариот.


Според маректинг-агентите на Шевролет што си ги гледал се работи за 1,4Турбо со ознака еко со 6ка менувач.
Моторите 1.6 и 1.8 се 5ка , дизелот е 6ка  мануиел. Аутоматикот за сите е 6ка.
Се нуди со турбо мотор, кај нас? Са пара?

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10893
 • 430i
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #32 на: 07 Ноември 2011, 18:27:43 pm »
Круз е за крузање, не за газење. Ако беше за газење ќе беше Шевролет Газ :)

Уште кога излезе ми се свиѓаше што изгледаше цврсто, стабилно. Внатре е сосема ОК. Верувам дека овие миљон примероци се и миљон задоволни возачи.
Кога бирав возило, го гледав и Крузот само што тогаш во дизел варијанта беше некои 18 и пол иљадарки за основна опрема и ми се виде многу. Башка од старт ја отфрлив „газлестава“ класа пошто грото колата низ град ја возам, па бирав помеѓу градско и фамилијарно. Е, доколку сега бирам, би бирал поинаку, работите преку ноќ се менуваат ;D

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #33 на: 07 Ноември 2011, 18:32:20 pm »

[/quote]
Се нуди со турбо мотор, кај нас? Са пара?
[/quote]

Досега нема најава за тој мотор кај нас, на Запад доста се задоволни.

Во Австралија имаат 1.6т под името Холден...
 

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #34 на: 07 Ноември 2011, 18:33:09 pm »

Се нуди со турбо мотор, кај нас? Са пара?
[/quote]

Досега нема најава за тој мотор кај нас, на Запад доста се задоволни.

Во Австралија имаат 1.6т под името Холден...
 
[/quote]
За запад и баба ми знае... Затоа има толкава продажба...

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #35 на: 07 Ноември 2011, 18:51:31 pm »
Според мене Крузот е со добар дизајн и одлична внатрешност.

Кога се работи за безбедноста ка краш тестот имаше освоено најголем број на поени (премиум марките како BMW,Vw и др. се најдоа позади него) и мах 5 sвезди.
Веќе не е како порано кога добиваа едвај 3 sвезди.....

После некој ќе рече сра*е возило

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #36 на: 07 Ноември 2011, 18:53:43 pm »
Според мене Крузот е со добар дизајн и одлична внатрешност.

Кога се работи за безбедноста ка краш тестот имаше освоено најголем број на поени (премиум марките како BMW,Vw и др. се најдоа позади него) и мах 5 sвезди.
Веќе не е како порано кога добиваа едвај 3 sвезди.....

После некој ќе рече сра*е возило
Дали ти би избрал Круз наместо БМВ, на основа дека е побезбеден Крузот? :)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #37 на: 07 Ноември 2011, 18:54:45 pm »
Според мене Крузот е со добар дизајн и одлична внатрешност.

Кога се работи за безбедноста ка краш тестот имаше освоено најголем број на поени (премиум марките како BMW,Vw и др. се најдоа позади него) и мах 5 sвезди.
Веќе не е како порано кога добиваа едвај 3 sвезди.....

После некој ќе рече сра*е возило
VW не е премиум марка.

Со се’ друго се согласувам. Би дополнил само едно „многу“ пред „добар дизајн“.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #38 на: 07 Ноември 2011, 18:58:57 pm »
Според мене Крузот е со добар дизајн и одлична внатрешност.

Кога се работи за безбедноста ка краш тестот имаше освоено најголем број на поени (премиум марките како BMW,Vw и др. се најдоа позади него) и мах 5 sвезди.
Веќе не е како порано кога добиваа едвај 3 sвезди.....

После некој ќе рече сра*е возило
Дали ти би избрал Круз наместо БМВ, на основа дека е побезбеден Крузот? :)
Друго сакам да казам дека веќе не е како порано со Шевролет,Дачиа и Шкода...........
Шевролет нагло се променија во се.....

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #39 на: 08 Ноември 2011, 07:43:09 am »
Круз е за крузање, не за газење. Ако беше за газење ќе беше Шевролет Газ :)

Уште кога излезе ми се свиѓаше што изгледаше цврсто, стабилно. Внатре е сосема ОК. Верувам дека овие миљон примероци се и миљон задоволни возачи.
Кога бирав возило, го гледав и Крузот само што тогаш во дизел варијанта беше некои 18 и пол иљадарки за основна опрема и ми се виде многу. Башка од старт ја отфрлив „газлестава“ класа пошто грото колата низ град ја возам, па бирав помеѓу градско и фамилијарно. Е, доколку сега бирам, би бирал поинаку, работите преку ноќ се менуваат ;D

Се согласувам во потполност, првпат кога видов круз ми го сврте погледот а тоа значи дека ми оставил впечаток за да се завртам по него.

Првпат кога влегов внатрешноста ми се допадна, не нешто ВАУ...коса да си искубеш ама сосема ОК.

Дизел варијантата и јас сум ја разгледувал како опција за фамилијарно возило ама имаше висока цена за еден Шевролет - ТОГАШ, сега не знам!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #40 на: 08 Ноември 2011, 08:37:35 am »
Според мене Крузот е со добар дизајн и одлична внатрешност.

Кога се работи за безбедноста ка краш тестот имаше освоено најголем број на поени (премиум марките како BMW,Vw и др. се најдоа позади него) и мах 5 sвезди.
Веќе не е како порано кога добиваа едвај 3 sвезди.....

После некој ќе рече сра*е возило
Дали ти би избрал Круз наместо БМВ, на основа дека е побезбеден Крузот? :)
Друго сакам да казам дека веќе не е како порано со Шевролет,Дачиа и Шкода...........
Шевролет нагло се променија во се.....
A skoda i dacia uste ponaglo se primenile. Rasturaat vo prodazba niz evropa, kruzot se prodava nasekade i zatoa vadi takvi brojki, ama i drugite dva proizvoditela ne se za potcenuvanje. :)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #41 на: 08 Ноември 2011, 09:08:59 am »
Ако круз е за крузање, а газ е за газење тогаш и30 е за итрење.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8517
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #42 на: 08 Ноември 2011, 09:18:55 am »
Ако круз е за крузање, а газ е за газење тогаш и30 е за итрење.

Сакаш да кажеш и30 лисица? :D :D

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #43 на: 08 Ноември 2011, 13:20:31 pm »


Cruze 2.0 Дизел, со 163 коњски сили (одличен мотор, кој дури добро се носи и со Инсигниа) во Аутомакедонија почнува од 17.765 евра, за модел со основна опрема. Е сега, според нивниот ценовник, има попуст од 1310 евра на сите модели со 1.8 и 2.0 мотори. Тоа значи дека почнува од 16.400 евра. Сосема добра цена, а таа цена може сигурно да се спушти надоле со добро ценкање.

Многу е 16400 за Круз.
15000 евра е психолошка граница за Круз со дизел мотор.

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Chevrolet Cruze продаден во 1 милион примероци!
« Одговори #44 на: 08 Ноември 2011, 17:30:20 pm »


Cruze 2.0 Дизел, со 163 коњски сили (одличен мотор, кој дури добро се носи и со Инсигниа) во Аутомакедонија почнува од 17.765 евра, за модел со основна опрема. Е сега, според нивниот ценовник, има попуст од 1310 евра на сите модели со 1.8 и 2.0 мотори. Тоа значи дека почнува од 16.400 евра. Сосема добра цена, а таа цена може сигурно да се спушти надоле со добро ценкање.

Многу е 16400 за Круз.
15000 евра е психолошка граница за Круз со дизел мотор.


Ако биде така супер, али не могуќе башка имаат нова махина со 163кс...... ги нема веќе 125 и 150кс