Автор Тема: вградување турбо на bmw e21 318  (Прочитано 4475 пати)

Отсутен tojsokolata

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 1
вградување турбо на bmw e21 318
« на: Април 15, 2017, 21:14:55 pm »
Поздрав дечки!
Имам бмв 318 со карбуратор 1978 година и е во многу добра состојба. Сакам да инсталирам турбо.
Дали има некој искуство со оваа работа и од кај можи да се купат делови?

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11762
Одг: вградување турбо на bmw e21 318
« Одговори #1 на: Април 16, 2017, 01:20:31 am »
Не е така едноставно...

Каква опција имаш на ум? Soft turbo? 0.5 bar?

Тоа ти е најекономична верзија. За се повеќе од тоа треба сериозна доработка на моторот.

Повеќе ти се исплаќа 323 мотор.

318iS мотор со 140КС е исто добра варијанта.

325i во E21 е too much за таа шасија.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 42126
 • Il Moderatore
Одг: вградување турбо на bmw e21 318
« Одговори #2 на: Април 16, 2017, 08:17:21 am »
И јас би одел на енџин свап уместо турбо. Ем подоверлива ќе биде колата, помалку проблеми севкупно, ем полесно за изведба, а снагата тука си е. Ако се менува само мотор, а не сме стигнале за кочници, подвозје и останати работи, би го послушал советот на Карпатскиот. Ако прво се фрлиш на средување на колата, а последна работа појачување на мотор, тогаш може и појакичко нешто, некој 3 литарски 6-так... :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: вградување турбо на bmw e21 318
« Одговори #3 на: Април 16, 2017, 12:46:11 pm »
Што не си ја чуваш сток? http://www.ebay.com/itm/BMW-M10-1-8-E21-318-T3T4-Turbo-Charger-Kit-New-Custom-M-10-M-10-Turbocharger-/351099079038 Не ти е баш евтино сигурно можеш да најдеш солиден мотор без карбуратор за тие пари
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4174
Одг: вградување турбо на bmw e21 318
« Одговори #4 на: Април 16, 2017, 16:16:22 pm »
Видеово за овде ќе да е :D "I've heard, turbos give you a lot of power"

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4174
Одг: вградување турбо на bmw e21 318
« Одговори #5 на: Април 16, 2017, 16:17:39 pm »
Што не си ја чуваш сток? http://www.ebay.com/itm/BMW-M10-1-8-E21-318-T3T4-Turbo-Charger-Kit-New-Custom-M-10-M-10-Turbocharger-/351099079038 Не ти е баш евтино сигурно можеш да најдеш солиден мотор без карбуратор за тие пари
Уште толку пари ќе требаат за да приклопи аутото за нормално да функционира...

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3650
Одг: вградување турбо на bmw e21 318
« Одговори #6 на: Април 16, 2017, 17:06:36 pm »
Мислам дека треба да има рестрикција за отварање теми без претходно представување во нови членови..
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html