Автор Тема: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?  (Прочитано 12179 пати)

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.
Здраво дечки,
ми треба контакт од мајстор/работилница која има искуство со прецизно виткање на цевки под агол.

Претпостатувам дека искусните издув мајстори можат да го направат тоа, па затоа прашувам овде. Се работи за специфична апликација, а цевката е тенкоѕиден челичен профил со дијаметар околу 10мм, па тоа ги комплицира работите.

Проштавајте ако некаде постои тема со овие информации. Ми проработе хиперметропијата, и не се снаоѓам најдобро со пребарувањето. :)

Отсутен IdeuX

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 758
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #1 на: Март 16, 2017, 17:47:28 pm »
https://www.instantstreetview.com/@42.015425,21.412026,193.15h,-9.7p,2.41z

Боростел, 070248689.

Можеби ќе биде малце проблем што дијаметарот на цевката е многу мал, па дали ќе има калап за нејзе...

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16462
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #2 на: Март 16, 2017, 18:10:16 pm »
Можеби треба да побараш мајстор кој има клешта за виткање на цевчиња за кочници. Тие цевчиња се (претпоставувам) од прилика 10мм во дијаметар, па совршено би послужила таквата алатка.

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #3 на: Март 16, 2017, 18:49:25 pm »
Kolku precizno? Za sto ke se koristat.... manesmanova inoksna kakva cevka

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #4 на: Март 16, 2017, 20:53:28 pm »
Kolku precizno? Za sto ke se koristat.... manesmanova inoksna kakva cevka

Грамофонска рачка. Цевката е тенкоѕидна (0.5мм) од не'рѓосувачки челик. Додуша, уште немам ни цевка најдено, ама ќе се најде.

Аголот на виткање е некаде помеѓу 20 и 35 степени, или помеѓу 145 и 160 степени, зависно од перспективата. Но важно е да се постигне аголот без да се деформира цевката (да не се појават набори ниту да се стесни дијаметарот).Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11556

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.

Отсутен damjanku

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 238
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #10 на: Март 28, 2017, 13:24:56 pm »
http://prntscr.com/epff2b

Има нешто слично во Лукена ама незнам за која димензија на цевки е така да најубаво е да ги исконтактираш нив за подетални информации.

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #11 на: Март 28, 2017, 16:04:36 pm »
http://prntscr.com/epff2b

Има нешто слично во Лукена ама незнам за која димензија на цевки е така да најубаво е да ги исконтактираш нив за подетални информации.


6мм е најголемата димензија. :(  А цената е одлична! ~1,600 денари.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3588
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #12 на: Март 28, 2017, 16:51:24 pm »
gi imas vo brikolaz vitkacite za cevki. Cim e 10mm sovrseno kej ti odgovara. ako ne se lazam oko.lu 1600-1700 denari se

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 857
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Работилница за прецизно виткање цевки / издуви?
« Одговори #13 на: Април 03, 2017, 13:34:28 pm »
gi imas vo brikolaz vitkacite za cevki. Cim e 10mm sovrseno kej ti odgovara. ako ne se lazam oko.lu 1600-1700 denari se

@darko mk5, благодарам. :)

Најдено во Бриколаж, 999 денари.


Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8516