Автор Тема: Боја за кочници.  (Прочитано 32170 пати)

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6910
 • хаУс мајстор
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #45 на: 05 Август 2013, 18:14:03 pm »
Samco,so boive do kaj ste,ima nekoja nova boja,recimo temno siva,srebrena takva mi treba?

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #46 на: 05 Август 2013, 21:07:21 pm »
Стави тегет на се иде ;D

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6910
 • хаУс мајстор
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #47 на: 05 Август 2013, 21:25:48 pm »
Prvo bea crveni,imaa mesecen ciklus shepite i doboshite,nesto se iskomplicira pa sega se teget,pomodrea,zatoa baram srebrena da ne me zae*ava vekje

Отсутен Samco

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 610
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #48 на: 06 Август 2013, 00:38:53 am »
Na lager ima samo Zolta ili Plava, drugo nema. Pozdrav

Отсутен аллександар

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 97
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #49 на: 18 Март 2014, 04:08:40 am »
ај да ја восхреснам малку темава и уз спат да си прашам нешто.... вчера ги фарбав добошите на колата утре ми е план да ги офарбам шапите... еве процедурата како јај направив...

пошто ме мрзеше да вадам добоши а и немам менгеме за да ги стаблизирам додека ги чистам работев директно на кола...

земав со мала брусалуца и со четка за стругање прво ги исчистив комплет добошите па после ги поминав со сува крпа па со нитро расредувач и со крпче ги исчистив за корозијата повече да се исчисти.... - наредно им плеснав 3 раце нитро миниум  на интервал од 10 минутна пауза за да исуши убаво бојата и после 2 раце ги помнинав со црвен спреј (обичен најобичен - знам дека имаат топлина но на добош мислам дека ке издржи - времето ке покаже ).

е сеа - на предните се мислам што да им направам... дали да ја офарбам САМО шапата или да го офарбам и делот каде што плочката не струга на железото односно оној дел према центарот на оската... еве и слика за по сликовито да објаснам.


ај дај те ми ваши мислења да видам баш ме интересира.... јас искрено сакам да ги офарбам сите делови затоа што не изгледа убаво оној дел каде што не струга плочката - цело време е подложно на вода и рѓосува со тек на времето...


еве најдов едена слика случајно како што сакам да ги офарбам јас..


edit:

Дали е можно позади пошто имам добоши некако да се вградат дискови? како што е предниот систем за кочење исто и позади да се направи и дали треба големи корекции за тоа или не е толку сложено? - некој нека ја објасни процедурата ако знае

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #50 на: 18 Март 2014, 08:31:01 am »
Фарбај. Само знаеш дека треба со силиконска боја која издржува над 400 степени да фарбаш.

Отсутен nsx-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9217
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #51 на: 12 Април 2014, 20:31:37 pm »
1 и 2 офарбај црно со четкичка,со боја за огради таа боја смрт нема

а 3и4 со најобичен црвен спреј

јас пред некое време ги фарбав добошите и ова под 1-2 се офарбани црни со четка и верувам дека тоа ќе трае повеќе од колата

а 3-4 со најобичен црвен спреј,ќе држи не се секирај освен ако не планираш да ја возиш колата на стаза

Отсутен vladi-bostok

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 83
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #52 на: 03 Февруари 2015, 15:44:16 pm »
Фарбај. Само знаеш дека треба со силиконска боја која издржува над 400 степени да фарбаш.

Јас ги имав фарбано со селиконска боја на следно перење ми се извади. Препорачувам фарбање со спрејот од самад, според мое искуство...

Отсутен lans

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1298
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #53 на: 26 Април 2015, 04:45:30 am »
dali preku shepite se osloboduva del od toplinata od kocenjeto,i ako da dali farbanjeto nema da go namali toa ladenje preku shepite?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен hrn

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 531
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #54 на: 08 Јуни 2016, 21:22:07 pm »
Самчо колку се спрејовите за кочници и кој бои ги имаш на лагер?

Отсутен Samco

 • Модератор
 • Јуниор
 • *****
 • Пораки: 610
Одг: Боја за кочници.
« Одговори #55 на: 10 Јуни 2016, 10:10:00 am »
Zdravo, 690den se, a momentalno sina i zolta imame.