Автор Тема: Skoda Octavia  (Прочитано 2811 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12676
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #30 на: Февруари 17, 2023, 10:57:37 am »
Дечки се пробав, разбирам од компјутер колку - толку :) Пробуваа и во Порше, не оди со ајфон. Мора со андродид и да го ставиш андродиот за примарен јузер па после за споредни јузер може од кој телефон сакаш, ова е краткорочно решение за да не те прашува на секое уклучување дали сакаш да си примарен јузер. Го аптејтирав и системот преку апликацијата ама пак џабе.

Инаку секако дека имам и апликација, па пробував со апликацијата и преку ВПН за да не е проблем регионов зошто не не множат со 0 сите (кај Ауди мора да си надвор од Македонија со ВПН за да можеш воопшто да се регистрираш) али не оди. Наводно ќе ми се јават кога ќе испадне решение, што значи никогаш нема да ми се јават :)

Кога ќе го отвориш системот сфаќаш дека се е third party компании кои чачкаат во системов и затоа е таков каков што е.

Башка сеа добар е. Тек да видиш каков беше.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1206
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #31 на: Февруари 17, 2023, 17:37:57 pm »
Дечки се пробав, разбирам од компјутер колку - толку :) Пробуваа и во Порше, не оди со ајфон. Мора со андродид и да го ставиш андродиот за примарен јузер па после за споредни јузер може од кој телефон сакаш, ова е краткорочно решение за да не те прашува на секое уклучување дали сакаш да си примарен јузер. Го аптејтирав и системот преку апликацијата ама пак џабе.

Инаку секако дека имам и апликација, па пробував со апликацијата и преку ВПН за да не е проблем регионов зошто не не множат со 0 сите (кај Ауди мора да си надвор од Македонија со ВПН за да можеш воопшто да се регистрираш) али не оди. Наводно ќе ми се јават кога ќе испадне решение, што значи никогаш нема да ми се јават :)

Јас го имав сличниот проблем дури и при регистрација со Андроид. Мислам дека треба да се дозволи време од регистрација до повлекување на подесувањата од сервер кај нив. Јас кога дигнав раце, после 1 ден дури се појавја поставките.
Се би ресетирал, и би почнал од почеток со давање време да се искомуницира колата со нивниот сервер.
Инаку мислам дека услугата е безобразно скапа (цца 4500 мкд годишно) за двете опции, кои се „over the air" апгрејд на мапи и комуникација со возило преку апликација. Кај мене функционира со андроид, а завлекува кога праќам локација за навигација преку телефон.
Инаку има опција да купиш и дата пакет, да го регистрираш на пример преку хрватскиот дел на cubic telekom и да си имаш нет во ЕУ кога си таму, директ од возилото. За МК сеуште ја нема таа опција, како и опцијата за online закажување на сервис.

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3374
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #32 на: Февруари 17, 2023, 20:09:52 pm »
Дечки се пробав, разбирам од компјутер колку - толку :) Пробуваа и во Порше, не оди со ајфон. Мора со андродид и да го ставиш андродиот за примарен јузер па после за споредни јузер може од кој телефон сакаш, ова е краткорочно решение за да не те прашува на секое уклучување дали сакаш да си примарен јузер. Го аптејтирав и системот преку апликацијата ама пак џабе.

Инаку секако дека имам и апликација, па пробував со апликацијата и преку ВПН за да не е проблем регионов зошто не не множат со 0 сите (кај Ауди мора да си надвор од Македонија со ВПН за да можеш воопшто да се регистрираш) али не оди. Наводно ќе ми се јават кога ќе испадне решение, што значи никогаш нема да ми се јават :)

Јас го имав сличниот проблем дури и при регистрација со Андроид. Мислам дека треба да се дозволи време од регистрација до повлекување на подесувањата од сервер кај нив. Јас кога дигнав раце, после 1 ден дури се појавја поставките.
Се би ресетирал, и би почнал од почеток со давање време да се искомуницира колата со нивниот сервер.
Инаку мислам дека услугата е безобразно скапа (цца 4500 мкд годишно) за двете опции, кои се „over the air" апгрејд на мапи и комуникација со возило преку апликација. Кај мене функционира со андроид, а завлекува кога праќам локација за навигација преку телефон.
Инаку има опција да купиш и дата пакет, да го регистрираш на пример преку хрватскиот дел на cubic telekom и да си имаш нет во ЕУ кога си таму, директ од возилото. За МК сеуште ја нема таа опција, како и опцијата за online закажување на сервис.

Да да, точно. Али проблемот е што Порше како да не се дилери на Сеат возилава. На пример преку апликацијата јас можам да повлекувам податоци од возилото но не можам да праќам. Односно можам да земам локација, податоци но неможам да ја заклучам колата, да уклучам светла, свирка и слично.... додека кај Аудито можам.

Кога ќе кликнам на некоја од тие поставки ми вика дека акаунтот мора да ми е одобрен од официјален Сеат Партнер. Секако дека се обратив до официјалниот Сеат партнер од кај што ја купив колата ама таму креваат раце. Наводно Шкодите знаеле како да ги направат ама Сеативе не знаеле.
Дојде еден дечко од од VW сервисот, наводно он се занимавал со тие софтверски работи за да ми објаснува дека чекале некоја потврда, сервер едно друго али накратко мубаетот му беше дека се исклучени од системот и дека неможат ни кодови за радијата да повлекуваат, неможат да порачуваат кодови за софтверот и слично па ако сум сакал можел да проба во Бугарија да им пише па Бугарите да побараат преку нив или да одам до Бугарија во Порше Софија за да се среди проблемот(проблемот со апликацијата). Ок си беше дечкото и искрено ми раскажа се така да неможам околу тоа да се пожалам.
Проблемот е во менаџментот на Порше Македонија кој изгледа го итнересира само да се слика со тоа полначите за ЕВ надвор што им се.

Што се однесува па до дата конекцијата, и двете возила се со виртуелна сим картичка и имаат нет и во Македонија и тоа вклучен е мислам 3 години без претплата при купување на ново возило. Односно не плаќам ништо а имам кај Сеатот.
 Додека кај Аудито пишува дека сим картичката и дата пакетот се со важност од скоро неограничено (ќе сликам после ќе проверам).

Како и да е во Аудито ставив моја сим картичка за да има број во него па наместив преку неа да користам дата конекција, додека кај Сеатот како што кажав немам ништо фанато а има интернет возилото.
« Последно менување: Февруари 17, 2023, 20:30:01 pm Sase_91 »
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Astra 08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 122
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #33 на: Февруари 17, 2023, 20:50:14 pm »
Дечки се пробав, разбирам од компјутер колку - толку :) Пробуваа и во Порше, не оди со ајфон. Мора со андродид и да го ставиш андродиот за примарен јузер па после за споредни јузер може од кој телефон сакаш, ова е краткорочно решение за да не те прашува на секое уклучување дали сакаш да си примарен јузер. Го аптејтирав и системот преку апликацијата ама пак џабе.

Инаку секако дека имам и апликација, па пробував со апликацијата и преку ВПН за да не е проблем регионов зошто не не множат со 0 сите (кај Ауди мора да си надвор од Македонија со ВПН за да можеш воопшто да се регистрираш) али не оди. Наводно ќе ми се јават кога ќе испадне решение, што значи никогаш нема да ми се јават :)

Јас го имав сличниот проблем дури и при регистрација со Андроид. Мислам дека треба да се дозволи време од регистрација до повлекување на подесувањата од сервер кај нив. Јас кога дигнав раце, после 1 ден дури се појавја поставките.
Се би ресетирал, и би почнал од почеток со давање време да се искомуницира колата со нивниот сервер.
Инаку мислам дека услугата е безобразно скапа (цца 4500 мкд годишно) за двете опции, кои се „over the air" апгрејд на мапи и комуникација со возило преку апликација. Кај мене функционира со андроид, а завлекува кога праќам локација за навигација преку телефон.
Инаку има опција да купиш и дата пакет, да го регистрираш на пример преку хрватскиот дел на cubic telekom и да си имаш нет во ЕУ кога си таму, директ од возилото. За МК сеуште ја нема таа опција, како и опцијата за online закажување на сервис.

Да да, точно. Али проблемот е што Порше како да не се дилери на Сеат возилава. На пример преку апликацијата јас можам да повлекувам податоци од возилото но не можам да праќам. Односно можам да земам локација, податоци но неможам да ја заклучам колата, да уклучам светла, свирка и слично.... додека кај Аудито можам.

Кога ќе кликнам на некоја од тие поставки ми вика дека акаунтот мора да ми е одобрен од официјален Сеат Партнер. Секако дека се обратив до официјалниот Сеат партнер од кај што ја купив колата ама таму креваат раце. Наводно Шкодите знаеле како да ги направат ама Сеативе не знаеле.
Дојде еден дечко од од VW сервисот, наводно он се занимавал со тие софтверски работи за да ми објаснува дека чекале некоја потврда, сервер едно друго али накратко мубаетот му беше дека се исклучени од системот и дека неможат ни кодови за радијата да повлекуваат, неможат да порачуваат кодови за софтверот и слично па ако сум сакал можел да проба во Бугарија да им пише па Бугарите да побараат преку нив или да одам до Бугарија во Порше Софија за да се среди проблемот(проблемот со апликацијата). Ок си беше дечкото и искрено ми раскажа се така да неможам околу тоа да се пожалам.
Проблемот е во менаџментот на Порше Македонија кој изгледа го итнересира само да се слика со тоа полначите за ЕВ надвор што им се.

Што се однесува па до дата конекцијата, и двете возила се со виртуелна сим картичка и имаат нет и во Македонија и тоа вклучен е мислам 3 години без претплата при купување на ново возило. Односно не плаќам ништо а имам кај Сеатот.
 Додека кај Аудито пишува дека сим картичката и дата пакетот се со важност од скоро неограничено (ќе сликам после ќе проверам).

Како и да е во Аудито ставив моја сим картичка за да има број во него па наместив преку неа да користам дата конекција, додека кај Сеатот како што кажав немам ништо фанато а има интернет возилото.
Mene zosto mi e istecen skoda connect mi rekoa deka e 2k denari godisno i mora od tamu da mi ja verifikuvaat vaznosta na vozacka za da se otklucat site funkcii. Ama posto otide denes termostatot ostana vo servis edno nedela dena pa ke si igram koga ke mi ja vratat.

Inaku covekot od kogo ja zemav kolata imase iPhone i mislam deka mu bese konektiran.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Отсутен Sase_91

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3374
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #34 на: Февруари 17, 2023, 20:53:29 pm »
Дечки се пробав, разбирам од компјутер колку - толку :) Пробуваа и во Порше, не оди со ајфон. Мора со андродид и да го ставиш андродиот за примарен јузер па после за споредни јузер може од кој телефон сакаш, ова е краткорочно решение за да не те прашува на секое уклучување дали сакаш да си примарен јузер. Го аптејтирав и системот преку апликацијата ама пак џабе.

Инаку секако дека имам и апликација, па пробував со апликацијата и преку ВПН за да не е проблем регионов зошто не не множат со 0 сите (кај Ауди мора да си надвор од Македонија со ВПН за да можеш воопшто да се регистрираш) али не оди. Наводно ќе ми се јават кога ќе испадне решение, што значи никогаш нема да ми се јават :)

Јас го имав сличниот проблем дури и при регистрација со Андроид. Мислам дека треба да се дозволи време од регистрација до повлекување на подесувањата од сервер кај нив. Јас кога дигнав раце, после 1 ден дури се појавја поставките.
Се би ресетирал, и би почнал од почеток со давање време да се искомуницира колата со нивниот сервер.
Инаку мислам дека услугата е безобразно скапа (цца 4500 мкд годишно) за двете опции, кои се „over the air" апгрејд на мапи и комуникација со возило преку апликација. Кај мене функционира со андроид, а завлекува кога праќам локација за навигација преку телефон.
Инаку има опција да купиш и дата пакет, да го регистрираш на пример преку хрватскиот дел на cubic telekom и да си имаш нет во ЕУ кога си таму, директ од возилото. За МК сеуште ја нема таа опција, како и опцијата за online закажување на сервис.

Да да, точно. Али проблемот е што Порше како да не се дилери на Сеат возилава. На пример преку апликацијата јас можам да повлекувам податоци од возилото но не можам да праќам. Односно можам да земам локација, податоци но неможам да ја заклучам колата, да уклучам светла, свирка и слично.... додека кај Аудито можам.

Кога ќе кликнам на некоја од тие поставки ми вика дека акаунтот мора да ми е одобрен од официјален Сеат Партнер. Секако дека се обратив до официјалниот Сеат партнер од кај што ја купив колата ама таму креваат раце. Наводно Шкодите знаеле како да ги направат ама Сеативе не знаеле.
Дојде еден дечко од од VW сервисот, наводно он се занимавал со тие софтверски работи за да ми објаснува дека чекале некоја потврда, сервер едно друго али накратко мубаетот му беше дека се исклучени од системот и дека неможат ни кодови за радијата да повлекуваат, неможат да порачуваат кодови за софтверот и слично па ако сум сакал можел да проба во Бугарија да им пише па Бугарите да побараат преку нив или да одам до Бугарија во Порше Софија за да се среди проблемот(проблемот со апликацијата). Ок си беше дечкото и искрено ми раскажа се така да неможам околу тоа да се пожалам.
Проблемот е во менаџментот на Порше Македонија кој изгледа го итнересира само да се слика со тоа полначите за ЕВ надвор што им се.

Што се однесува па до дата конекцијата, и двете возила се со виртуелна сим картичка и имаат нет и во Македонија и тоа вклучен е мислам 3 години без претплата при купување на ново возило. Односно не плаќам ништо а имам кај Сеатот.
 Додека кај Аудито пишува дека сим картичката и дата пакетот се со важност од скоро неограничено (ќе сликам после ќе проверам).

Како и да е во Аудито ставив моја сим картичка за да има број во него па наместив преку неа да користам дата конекција, додека кај Сеатот како што кажав немам ништо фанато а има интернет возилото.
Mene zosto mi e istecen skoda connect mi rekoa deka e 2k denari godisno i mora od tamu da mi ja verifikuvaat vaznosta na vozacka za da se otklucat site funkcii. Ama posto otide denes termostatot ostana vo servis edno nedela dena pa ke si igram koga ke mi ja vratat.

Inaku covekot od kogo ja zemav kolata imase iPhone i mislam deka mu bese konektiran.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Се конектира, ама неможе да го запамти за примарен јузер, барем кај мене.

Што се однесува до цената, 2000 денари мислам дека е Ок. Јас за Аудито плаќам 40 евра годишно, така да тука некаде е.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1206
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #35 на: Февруари 17, 2023, 22:00:29 pm »
Искрено чудно. Да работи на Шкода а да не работи на Сеат. Треба малце да се поччка и по форуми. На крајот нека побара асистенција од колегите од Бугарија. Веројатно е некаква (глупа) корпоративна политика.
Најновите возила имаат 2 esim картички + 1 esim за стандардна употреба, и по мое слободно видување, алчноста за пари ги направи да ги исфрлат стандардните е-сим картички. Јас го користам интернет радиото, кое е одлично, со употреба на рутер сапунче со МК картичка кое е нонстоп вклучено.

Инаку, да, при промена на сопственик дилерот мора да го ревидира, со презентација на возачка дозвола.

@Sase_91
И јас неколкупати се помачив, и си запамти.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12676
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #36 на: Февруари 17, 2023, 22:59:46 pm »
Да и мене ми бараа возачка. Така и пишува уствари дека треба да поднесеш возачка дозвола, во самиот систем.

Тоа брзо ми го средија.

А ова со eSIM не знам што искрено се зачудив ми  работеше во Грција кога бев да речеме, Бугарија исто. Врзан на WiFi а сепак колата си добиваше сигнали и враќаше состојба.

А не знам искрено каде би се ставала картица?

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1206
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #37 на: Февруари 17, 2023, 23:08:31 pm »
Тоа по дифолт им работи секаде. Ако ја плаќаш годишната претплата. Дури и мапите така се апдејтираат.

А за Дата хотспот треба да си платиш, а истиот функционира по ЕУ земји.
Пакетите им се отров, па дури и Европејците ги бојкотираат. Јас се регистрирав со хрватско говорно подрачје, и пунам ако ми затреба коа се движам низ ЕУ земји. Може преку нет, а и директ од менито во колата.

30 Day
2GB
HRK 51.45
Includes VAT
90 Day
5GB
HRK 132.95
Includes VAT
365 Day
25GB
HRK 480.00

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12676
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #38 на: Февруари 17, 2023, 23:29:41 pm »
Што е тоа сеа data hotspot? Као да ја користиш колата за нет? Не разбирам.

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1206
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #39 на: Февруари 18, 2023, 06:13:45 am »
Ако имаш сим слот тогаш стандардно, а ако не, тогаш се користи нивниот есим за дата хотспот. И се уплаќа преку https://skoda.cubictelecom.com/А локаклно низ МК и Балкан користам рутер сапунче 4Г.

Отсутен Astra 08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 122
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #40 на: Февруари 18, 2023, 12:24:05 pm »
Ако имаш сим слот тогаш стандардно, а ако не, тогаш се користи нивниот есим за дата хотспот. И се уплаќа преку https://skoda.cubictelecom.com/А локаклно низ МК и Балкан користам рутер сапунче 4Г.
Kakvo e toa ruter sapunce, ako mozes pusti link?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1206
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #41 на: Февруари 18, 2023, 12:31:08 pm »

Отсутен Astra 08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 122
Одг: Skoda Octavia
« Одговори #42 на: Април 17, 2023, 19:24:42 pm »
Staven leten bandas i letni gumi. Na 63.900 staveni novi Continental premium contact 7 i probani do Solun i nazad i prezadovolen od gumite.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk