Автор Тема: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI  (Прочитано 83356 пати)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17331
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #390 на: 21 Септември 2023, 09:11:15 am »
Заштита против корозија на деловите кај што не лизгаат плочките. Кај што ќе лизгаат плочките ќе си добие изглед на класика полирана површина, остатокот ќе си стои заштитен.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5212
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #391 на: 21 Септември 2023, 09:19:06 am »
И таму е дозволено да ги мрсиш бекатонките пред зграда како кај нас?  :D

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6392
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #392 на: 21 Септември 2023, 10:35:05 am »
Фала, вчера повозив малце тест вожња супер е се нема никакво квичење.

Али да, при прво кочење одма се смени бојата сега е нормална.

И таму е дозволено да ги мрсиш бекатонките пред зграда како кај нас?  :D

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk


Земав после со метла исчистив :)

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6392
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #393 на: 03 Октомври 2023, 12:22:40 pm »
Денес 5ти редовен сервис на 151.000км промена на уље, филтер за уље и полен + инспекција.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6392
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #394 на: 13 Октомври 2023, 19:10:16 pm »
Денес на 151984км ставен зимскиот сет. Оваа сезона поминати 15500км со летните, вкупно 48500км. Има уште возење некаде се на 3-4мм али може наредна сезона ќе купам нови, ќе видиме.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29388
  • CARclub.mk
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #395 на: 13 Октомври 2023, 19:55:01 pm »
Де бе, толку залади таму?

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6392
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #396 на: 08 Јануари 2024, 08:11:36 am »
КА-МЕН, али нема гајле пали и на -24 без никакви проблеми со 8 години стар акумулатор


Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5212
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #397 на: 08 Јануари 2024, 10:37:18 am »
А со рѓа како стои, таму баш е совршена климата за да цути. Претходниот модел и тоа како солидни корозии имам видено, мислам и општо низ VW најповеќе сум видел  на релативно понови возила, на прагови крила, или на безвеза места на хауба кај што гребнала боичка од камче веќе коризија јавена итн.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54885
 • Махер
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #398 на: 08 Јануари 2024, 10:58:12 am »
КА-МЕН, али нема гајле пали и на -24 без никакви проблеми со 8 години стар акумулатор

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Јас имам вакво во фиоката за да може да си мериш кога сакаш состојба. Не за цело време, ама кога сакаш да си измериш.

https://www.amazon.com/Charger-Adapter-Cigarette-Delivery-Compatible/dp/B08NFVPN8B

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6392
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #399 на: 08 Јануари 2024, 12:16:42 pm »
А со рѓа како стои, таму баш е совршена климата за да цути. Претходниот модел и тоа како солидни корозии имам видено, мислам и општо низ VW најповеќе сум видел  на релативно понови возила, на прагови крила, или на безвеза места на хауба кај што гребнала боичка од камче веќе коризија јавена итн.
Ептен е совршена климата за рѓа, да. Од понови автомобили стандард први рѓа на подвозје фаќаат субару и мазда, па после би ги ставил тојота и хјундаи/киа. А кога веќе ќе фати одоздола се шири како канцер и почнува по шасија, прагови итн. Многу позаебано е поправка на подвозје, шасија одоздола или прагови фатени со корозија наместо на врата или хауба.

Кај ВАГ групација доста подобро се заштитени во подвозје од јапонците и корејците, имам приметено има дебел слој на восок или што и да е и после толку години нема никаква корозија фатено шасијата од доле.

НО, шкодите особено што сум видел октавија, суперб или кодиак знаат на рандом места на ѓепек или на врата да почне да со корозија. Кај мене има на неколку места по мали точки али многу зависи и самиот колку се грижиш и одржуваш. На полумесеците може исто така да се забележи има фатено по некоја точка но ја третирам со боја и лак. Но, треба редовно перење со вап ја поминувам одоздола колку што можам и нема гајле.

Состојба кај мене после 7 годиниОтсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6392
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #400 на: 16 Март 2024, 07:53:20 am »
Вчера на 162478 ставени летните.
Оваа сезона сум поминал 10500км со зимските, машала. Вкупно 24500км и сеуште се на 6-7мм. Секоја чест.


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13692
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #401 на: 16 Март 2024, 09:36:52 am »
Јас имам среќа што во близина имам две перални, па после возење на сол обавезно ја носам во перална.

Во гаража е така што не мрзни после тоа.

Многу паметна работа е тоа. За жал малку го практикуваат.

Алфата ми беше 19 години кога ја дадов на колегата, одоздола точка корозоја немаше. Ама то е дека сум јас :)

Отсутен Dule_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2942
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #402 на: 16 Март 2024, 10:10:36 am »
Јас имам среќа што во близина имам две перални, па после возење на сол обавезно ја носам во перална.

Во гаража е така што не мрзни после тоа.

Многу паметна работа е тоа. За жал малку го практикуваат.

Алфата ми беше 19 години кога ја дадов на колегата, одоздола точка корозоја немаше. Ама то е дека сум јас :)
Таман работа да појави корозија после 20ккм колку што имаш извозено ;D ;D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8837
Одг: VW Golf MK7 Variant 1.4 TSI
« Одговори #403 на: 16 Март 2024, 13:56:16 pm »
Ka mislev za druga kola kazuva ne za skodata