Автор Тема: Formula 1 - Season 2017  (Прочитано 56060 пати)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40106
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Formula 1 - Season 2017
« на: Јануари 23, 2017, 21:53:51 pm »
Да ја започнеме темава со една радосна вест: Берни Еклстон веќе не е CEO на Formula 1 Group!

Bernie Ecclestone has revealed that he has lost his position as the CEO of the Formula 1 Group, and has been replaced by Liberty Media's Chase Carey.

“I was deposed today,” Ecclestone told Auto Motor und Sport. “I am simply gone. It's official. I am no longer the leader of the company. My position has been taken by Chase Carey.

“My new position is one of those American terms. It's something like an honorary president. I have this title now, even though I don't know what it means.”

http://www.motorsport.com/f1/news/ecclestone-confirms-chase-carey-has-replaced-him-as-ceo-of-f1-868019/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #1 на: Јануари 25, 2017, 16:02:05 pm »
Зашто е радосна вест кога нема теоретски шанси некој да го замени?
Она што го направил Еклстон за Ф1 нема друг што ќе го достигне или уште помалку надмине.

Пошто сега Ф1 е во рацете на америте за кратко време очекувајте Тејлор Свифт да ви пее на сред трка. Сега ќе биде циркус ама во буквална смисла на зборот, особено со фактот дека Рос Браун е таму, а човекот е инжењер и местото му е некаде во ФИА или меѓу тимовите, но најмалку во медиумите.

Ако со глупост се започнува новата сезона, можам да замислам каков ќе биде текот или како ќе заврши. ???
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Кољо

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 90
Одг:
« Одговори #2 на: Јануари 25, 2017, 16:37:15 pm »
Пoследниве 4 гoдини гледaнoстa нa ф1 е вo пoстoјaн пaд. И не ми требa стaтистикa зa дa гo пoтврдaм тoa. Немa пoвеќе муaбети зa Ф1 вo друштвo пoшo никoј не ни гледa.

Пoрaнo пaметaм декa тркa не прoпуштaв, a пoследниве две гoдини незнaм дaли имaм и 3 трки изгледaнo.

Зaменaтa нa Екелстoн вo никoј случaј не мoже дa биде негaтивнa рaбoтa.

Sent from my LG-D850 using Tapatalk


Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг:
« Одговори #3 на: Јануари 25, 2017, 19:41:13 pm »
Пoследниве 4 гoдини гледaнoстa нa ф1 е вo пoстoјaн пaд. И не ми требa стaтистикa зa дa гo пoтврдaм тoa. Немa пoвеќе муaбети зa Ф1 вo друштвo пoшo никoј не ни гледa.

Пoрaнo пaметaм декa тркa не прoпуштaв, a пoследниве две гoдини незнaм дaли имaм и 3 трки изгледaнo.

Зaменaтa нa Екелстoн вo никoј случaј не мoже дa биде негaтивнa рaбoтa.

Sent from my LG-D850 using TapatalkГрешка си, гледаноста расте особено со подобрувањето на преносите и превземањето од страна на SkyF1.
Тогаш кога повеќе ти биле интересни трките (тоа е претпоставувам кога се местеле, а како мало потсетување е ерата на Шумахер), каде бил Еклстон тоа време? :D Тогаш чинел, а денес не чинел!? ???

Не го хејтајте човекот без голема потреба, едноставно целата заслуга е негова и само негова заедно со Макс Мозли кои ги натераа произведувачите на мотори да преминат во хибридна технологија. ;)
Ferrari International Assistance strikes again....

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40106
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #4 на: Јануари 25, 2017, 19:50:19 pm »
Лелеле, дај и медаља да му даеме на Берни :D :D :D
Да чинел, и ако мислат новите сопственици дека ќе им носи профит - ќе си останел на позиција CEO. Очигледно мислат дека може подобро/попрофитабилно да го водат бизнисот. (И јас го делам нивното мислење)
Берни можеби бил некој со асални идеи пред 20 години, ама последниве 10-15 години, не го води баш најдобро бизнисот.
Колку е зголемена гледаноста повели: http://www.f1fanatic.co.uk/2016/04/20/f1-has-lost-one-third-of-its-tv-audience-since-2008/
Чоекот со одлуките и изјавите, треба да биде што побрзо да биде оставен во историјата и заборавен од спортов.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #5 на: Јануари 25, 2017, 21:55:11 pm »
Лелеле, дај и медаља да му даеме на Берни :D :D :D
Да чинел, и ако мислат новите сопственици дека ќе им носи профит - ќе си останел на позиција CEO. Очигледно мислат дека може подобро/попрофитабилно да го водат бизнисот. (И јас го делам нивното мислење)
Берни можеби бил некој со асални идеи пред 20 години, ама последниве 10-15 години, не го води баш најдобро бизнисот.
Колку е зголемена гледаноста повели: http://www.f1fanatic.co.uk/2016/04/20/f1-has-lost-one-third-of-its-tv-audience-since-2008/
Чоекот со одлуките и изјавите, треба да биде што побрзо да биде оставен во историјата и заборавен од спортов.
Да го прочиташе целиот текст наместо само насловот ќе го најдеше ова внатре. ;)

Цитат
The new data means F1 has lost one-third of its worldwide audience since 2008 – around 200 million viewers. How many of those are now watching the sport via other means, legal or not, is unclear. The sport has drawn criticism for moving away from free-to-air broadcasts in favour of television deals.

Гледаноста во ниту еден случај не е опадната! ;)
Скандалозни наслови секаде ќе најдеш, а суштината или реалноста може да биде друга.

Новите сопственици се нарекуваа „свежа крв“, а каква е таа свежа крв кога сите директори имаат над 60 години. :D

Еве живи били па видели. Оваа сезона ќе биде остаток од наследството на Еклстон, а новите појави што ќе ги видите во форма на правила ќе бидат токму од америте. Многу сте сигурни однапред во нив дека ќе го водат „бизнисот“ како што треба, но тука не се прави муабет за бизнис. Кога Рос Браун го облекле во сако + кравата што треба да очекувам!? Абе чоекот е инжињер. :D
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 21786
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #6 на: Јануари 26, 2017, 00:42:10 am »
Него..да почнам да ви навивам за Кими и Ферари па да видите и вие титула конечно?
;D

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #7 на: Јануари 26, 2017, 10:46:32 am »
Како тоа гледаноста не е падната?

Погледај треки пред 10 години и сега трибините не се толку полни како порано, некои патеки си имаат постојано гледачи, како СПА, Абу Даби, Интерлагос, ама другиве немаат гледачи како порано.

МогоГП зошто не губи на гледаност?

Отсутен sinisa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1208
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #8 на: Февруари 17, 2017, 09:22:01 am »
Почнаа.


Мат боја изгледа во мода ќе биде.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #9 на: Февруари 17, 2017, 11:52:56 am »
Пред малце баш читав дека ФИА е под истрага за продажбата http://autoweek.com/article/formula-one/uk-government-launches-investigation-pending-f1-sale-liberty-media
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4167
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #10 на: Февруари 24, 2017, 14:04:35 pm »
Ферари направија караван  :o


Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40106
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #11 на: Февруари 24, 2017, 20:12:51 pm »
Shooting brake! ;)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vasil

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3758
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #12 на: Февруари 26, 2017, 22:13:41 pm »
Отсутен SELECT

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 511
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #13 на: Февруари 27, 2017, 19:43:47 pm »
Зврки ти фале Мекларенот. ;)
Или не ти се допадна бојата. :D

*Рон Денис превртуе очи кога го гледа ова*Прв ден тестирање:

Ferrari International Assistance strikes again....

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40106
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #14 на: Февруари 27, 2017, 20:30:46 pm »
Зврки ти фале Мекларенот. ;)


Vasil<>Zvrki ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.