Автор Тема: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !  (Прочитано 17854 пати)

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4145
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #75 на: Октомври 25, 2017, 09:18:57 am »
C20XE кај Давид во астрата (мада тој е малку посебен ;D ).

Малку повеќе посебен, 94-95 чичко Панче, бог да го прости, плати 100.000 марки на Barbolini во Италија за да му ја подготват на Ики.
Прегледан, освежен, те. ремонтиран е моторот безброј пати до сега... Од луѓе кои знаеле како се то ради :)

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2653
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deno

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2602
 • Custom made interiors
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #77 на: Октомври 25, 2017, 22:27:47 pm »
И јас имам желба и може да се каже и талент(барем така мислам) за возење трки.
Дали има некаде каде би можел да се пријавам и да учам(тренирам) и да се видат моите можности?

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #78 на: Октомври 25, 2017, 22:44:13 pm »
За жал кај нас нема такво нешто.
На Нирбургринг можеш да тренираш со професионален инструктор и на други патеки низ европските држави.
Во Србија можеш да пробаш на Навак до кај ќе бидеш со времињата, Серес исто е опција...

Виртуелно:
Можеш кај Иџе на симулатори да се пробаш (секоја недела има hotlap со различен мод). Чисто да видиш дали си добар со траектории и слично, со тоа што во живо ќе ти треба фактор "муда" за тоа да го пренесеш.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10358
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #79 на: Октомври 26, 2017, 00:13:37 am »
Хм,...убаво е и да има „школа“ за тоа :) Кај Иџе.

Еве има дечки што сакаат да научат.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5433
 • хаУс мајстор
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #80 на: Октомври 26, 2017, 09:43:47 am »
Не е за учење работата,  ќе дојде некој од мајка роден со талент, гзот ќе ти го попари.
Инаку да, секој почнал од негде и кој успеал, кој не, ама за ова треба стварно да имаш дарба. Како и за се остало у животот.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7301
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #81 на: Октомври 26, 2017, 11:45:01 am »
Па... и да и не... колку и да си талентован не можеш прв пат да седниш во кола и да ги попариш сите шѕо тренирале по 10 год.. А дека си треба дарба си треба.

Отсутен marmlad

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4145
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #82 на: Октомври 26, 2017, 12:05:07 pm »
"Симулатор" и реалност, ништо слично. Ама факт е, ако не те бива (колку толку) на симулатор, во реалност па ич.

Отсутен Mak1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 442
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #83 на: Декември 03, 2017, 20:38:39 pm »
инаку, се виде колку на Скопје му фалат астани од ваков тип

На државава ѝ фалат, не само на Скопје.
Уште некоја година 95% од коливе ќе може да се квалификуваат како олдтајмери. Па ќе биде уште позабавно да се гледаат трки на олдтајмери во нашиов град. :(

Многу ги сакам тркиве, ама џабе, луѓе... Истите коли ко пред 10 и 15  години... 106-ките, југовците, по некоја стара хонда опел... Никој ништо не вложува во спортов. Тапа сме. :(

A izvini ti sto kola vozeshe na kruznata trka vo Skopje? Malce off topic ali eve citam i pisuvam post posle 3-4 godini.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40106
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Кружна Трка Скопје КОНАЧНО !
« Одговори #84 на: Декември 03, 2017, 20:58:43 pm »
A izvini ti sto kola vozeshe na kruznata trka vo Skopje? Malce off topic ali eve citam i pisuvam post posle 3-4 godini.
Изгледа лошо ме разбра. Не беше критика за возачите и оние кои душата ја оставаат во авто-мото спортот. Критиката беше до општо лошата состојба и немањето интерес од општеството за овој спорт.
Јас не сум имал среќа да возам на трки, веројатно ќе остане неостварен сон за мене, а се надевам дека ќе се подобри климата во автомобилскиот спорт во наредните години, за да можам на син ми да му ја пренесам љубовта за трки, како татко ми што ми ја има пренесено мене кога јас сум бил на негова возраст.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.