Автор Тема: Автономни автомобили  (Прочитано 29559 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27834
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #45 на: Јануари 26, 2017, 17:08:05 pm »
Мислам дека го зборевме одамна, барем месец дена има како е оперативно. Комбинира податоци од повеќе извори меѓу кои се мобилни телефони.

Ја го буричкав на телефон, и брка работа. Не ми текнало да го отворам на конфјутер.

Користи во голема мерка информации од ГПС од андриод уреди.

Дап, примарно е тоа. И да е исклучен GPS, прави некаква триангулација за да апроксимира, и после тоа мери концентрација на андроид уреди што „стојат во место“. У кратки црти. :)

--

EDIT: Ако имате активирано Location History (мене ми е деактивирано, параноја, што знам), после некое време ви ги учи навиките на движење и почнува да праќа препораки. Тоа е више стварно многу кул.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6626
Одг:
« Одговори #46 на: Јануари 26, 2017, 17:35:25 pm »
Не е точно ова, навечер во четири пак дава застој на многу места.

Sent from my Huawei P9


Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16431
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #47 на: Јануари 26, 2017, 19:43:44 pm »
Кај Соборна поради Океаник е застојот ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41878
 • Il Moderatore
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #48 на: Јануари 26, 2017, 19:53:13 pm »
На телефон доста солидно покажува која рута треба да ја фатиш за да стигнеш до другиот дел на градот. Прилично прецизно е.
Инаку за Скопје, работи сигурно повеќе од 3 месеци.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20342
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #49 на: Јануари 26, 2017, 23:14:59 pm »
Јас тука го користам извесно време, одлична ствар.

Исто така и Waze е доста корисна апликација, само шо мислам дека у МК не работи, или па некои функционалности не работат, не сум сигурен.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zlatkoa

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3099
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #50 на: Јануари 26, 2017, 23:19:50 pm »
Еве каква е моментално ситуацијата. Работи изгледа прецизно системов.


Отсутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8419
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #51 на: Јануари 27, 2017, 00:00:58 am »
E da zna ko ke voza da go iskluca telefonov da go zeza sistemov hehhe

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6554
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #52 на: Јануари 27, 2017, 11:19:00 am »
Да работи како што треба, Цветан Димов треба да е нон-стоп во црвена боја ;D

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41878
 • Il Moderatore
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #53 на: Март 26, 2017, 13:43:41 pm »
Сепак рано е уште...

Uber suspends self-driving car program after Arizona crashhttps://venturebeat.com/2017/03/25/uber-suspends-self-driving-car-program-after-arizona-crash/

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #54 на: Март 26, 2017, 13:50:07 pm »
The first of many! :D
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41878
 • Il Moderatore
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #55 на: Март 26, 2017, 14:11:33 pm »
Не се толку "many" и не е "the first".
Со оглед на тоа колку ич ги нема автономните возила,  многу сообраќајки праат :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mkm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1178
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #56 на: Март 28, 2017, 20:46:12 pm »
У принцип не сакам да ме возат. Толку за автономните автомобили.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #57 на: Март 28, 2017, 21:05:37 pm »
Кој не сака да вози, нека си иде со такси/автобус. Не гледам никаква потреба од автономни автомобили.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2980
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #58 на: Март 28, 2017, 21:27:26 pm »
А шо потреба имам јас да возам во тргни застани сообраќај или на некој досаден автопат кога можам да одморам
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Автономни автомобили
« Одговори #59 на: Март 28, 2017, 21:31:18 pm »
Качи си се во автобус тогаш
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата