Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 49961 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #285 на: Јуни 19, 2021, 12:03:11 pm »
нека стои тука, за евиденција...

17.06.2021 - 148.527км

репариран алтернатор (носач на диоди, реглер и четкици)
променети вертикални стабилизатори, лев и десен
сменети четкици на стартер и
автоматче за анласер

сега, ЧАКМАК. :D

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6513
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #286 на: Јуни 19, 2021, 14:38:18 pm »
Ти тропкаше што менуваше стабилизатори? Колку пари се?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #287 на: Јуни 19, 2021, 18:54:20 pm »
Си тропкаше...

Околу 800 и нешто по комад.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6513
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #288 на: Јуни 19, 2021, 21:56:12 pm »
И кај мене тропка нешто ама не сум ја однел на сервис да видам што е а се сомневам во стабилизатор и тропка само на десното тркало. Тропкањето го има по ситни нерамнини и кога го сецкам воланот лево и десно во возење ама не и во стоење. На поголеми дупки нема тропкање.


Цената џабалк!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #289 на: Јуни 19, 2021, 21:57:53 pm »
И кај мене тропка нешто ама не сум ја однел на сервис да видам што е а се сомневам во стабилизатор и тропка само на десното тркало. Тропкањето го има по ситни нерамнини и кога го сецкам воланот лево и десно во возење ама не и во стоење. На поголеми дупки нема тропкање.


Цената џабалк!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Истите симптоми беа и кај мене. Буквално истите.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен ivanxh

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #290 на: Јуни 20, 2021, 12:21:02 pm »
И кај мене тропка нешто ама не сум ја однел на сервис да видам што е а се сомневам во стабилизатор и тропка само на десното тркало. Тропкањето го има по ситни нерамнини и кога го сецкам воланот лево и десно во возење ама не и во стоење. На поголеми дупки нема тропкање.


Цената џабалк!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Истово и на Астрата почна да ми се дешава пред скоро, ко договорени ова Опеливе еј..

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11217
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #291 на: Јуни 20, 2021, 13:08:23 pm »
Стаблизиаторите, најчесто се доста евтини :)

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6513
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #292 на: Јуни 20, 2021, 14:13:05 pm »


И кај мене тропка нешто ама не сум ја однел на сервис да видам што е а се сомневам во стабилизатор и тропка само на десното тркало. Тропкањето го има по ситни нерамнини и кога го сецкам воланот лево и десно во возење ама не и во стоење. На поголеми дупки нема тропкање.


Цената џабалк!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Истите симптоми беа и кај мене. Буквално истите.

Sent from my Mi 10T Pro

Тоа ми беше битно...

И кај мене тропка нешто ама не сум ја однел на сервис да видам што е а се сомневам во стабилизатор и тропка само на десното тркало. Тропкањето го има по ситни нерамнини и кога го сецкам воланот лево и десно во возење ама не и во стоење. На поголеми дупки нема тропкање.


Цената џабалк!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
Истово и на Астрата почна да ми се дешава пред скоро, ко договорени ова Опеливе еј..

Хахахахахха

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9064
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #293 на: Јуни 20, 2021, 16:10:46 pm »
На Опел во мал сервис и стабилизатори спаѓаат 😁

Најскапите се 800 ден парче па не е некој трошок.

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6513
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #294 на: Јуни 20, 2021, 17:43:35 pm »
Абе само што се стопли, почна да тропка хахаха.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1632
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #295 на: Јуни 20, 2021, 23:26:46 pm »
Блазеси ви ако поминувате само со стабилизатори.  ;D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #296 на: Октомври 30, 2021, 21:03:00 pm »
update:

Денес, на 151.154км ставени зимските гуми. Со летните поминато 4.306км. У текот на наредните недела-две ќе се регистрира па за понатака - здравје. :)

Периодов приметив дека тешко пали од прва кога е загреана. Без многу верглање, на втора пали без утка. Ставена на дијагностика, за сега не покажува ништо. Очигледно нешто е у фаза на откажување, кога ќе откаже, ќе мењаме.
« Последно менување: Октомври 30, 2021, 21:18:59 pm KaZaN »

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11217
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #297 на: Октомври 30, 2021, 23:16:56 pm »
Греачи?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3484
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #298 на: Октомври 30, 2021, 23:22:04 pm »
Ако беа греачи, не би требало и на прво палење на ладна кола да иам проблем? Башка проблемов се протега месец дена од прилика... И на повисоки температури беше исто...

Мислам ова по некоја моја логика, можеби и само тресам глупости.

Sent from my Mi 10T Pro


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11217
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #299 на: Октомври 30, 2021, 23:23:11 pm »
А извини обратно сфатив. Тогаш прв предлог би бил сензор на радилица.