Автор Тема: Peugeot 107 1.0  (Прочитано 4386 пати)

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5587
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #75 на: Април 02, 2023, 19:52:05 pm »
Било која продавница за авто делови.

Јас би земал на Манол.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7278
 • Плинаш!!!
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #76 на: Април 02, 2023, 20:06:24 pm »
Потрошувачката намалена на 6.3  ;D
Се јави првиот проблем на колата, на лер работи супер, малце да се додаде гас моторот минимално се затресува ( буквално ова трае 0.1 секунда) истото затресување се пренесува и во кабина и почнува да ме нервира.Држачи на мотор проверени, бомбините проверени останува уште да се извади и исчисти throttle body (не знам како се вика на мк)
Дали имал некој искуство со ова, со што се чисти? Дали може со брејк клинер и слично?
А да провереше/заменеше свеќици прво? Па ако не е до тоа, тогаш чисти.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4125
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #77 на: Април 02, 2023, 20:15:44 pm »
Имаш од Вурт по бензински Тротл боди клинер.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен devourer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 312
 • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #78 на: Април 02, 2023, 20:27:42 pm »
Потрошувачката намалена на 6.3  ;D
Се јави првиот проблем на колата, на лер работи супер, малце да се додаде гас моторот минимално се затресува ( буквално ова трае 0.1 секунда) истото затресување се пренесува и во кабина и почнува да ме нервира.Држачи на мотор проверени, бомбините проверени останува уште да се извади и исчисти throttle body (не знам како се вика на мк)
Дали имал некој искуство со ова, со што се чисти? Дали може со брејк клинер и слично?
А да провереше/заменеше свеќици прво? Па ако не е до тоа, тогаш чисти.
А да прочиташе погоре во темата пред да коментираш?
Ставени се нови свекици :)
Било која продавница за авто делови.

Јас би земал на Манол.
Ќе прашам во пролетер ас  дистрибутери се на манол, фала за инфо  8)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7278
 • Плинаш!!!
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #79 на: Април 02, 2023, 21:30:16 pm »
Потрошувачката намалена на 6.3  ;D
Се јави првиот проблем на колата, на лер работи супер, малце да се додаде гас моторот минимално се затресува ( буквално ова трае 0.1 секунда) истото затресување се пренесува и во кабина и почнува да ме нервира.Држачи на мотор проверени, бомбините проверени останува уште да се извади и исчисти throttle body (не знам како се вика на мк)
Дали имал некој искуство со ова, со што се чисти? Дали може со брејк клинер и слично?
А да провереше/заменеше свеќици прво? Па ако не е до тоа, тогаш чисти.
А да прочиташе погоре во темата пред да коментираш?
Ставени се нови свекици :)
Било која продавница за авто делови.

Јас би земал на Манол.
Ќе прашам во пролетер ас  дистрибутери се на манол, фала за инфо  8)
Од кога пишав, ми текна дека не прочитав погоре да не си сменил свеќици.

Отсутен devourer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 312
 • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #80 на: Април 08, 2023, 21:22:12 pm »
Клапната исчистена, мап сензорот и сензорот за обртај.. проблемот си остана  :( следно да се проверат бомбините и дизните.
Каков клинер за дизни да ставам, да препорачате бренд?

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1218
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #81 на: Април 09, 2023, 00:49:39 am »
Помини да ја средиме колку за едно кафе+сокче да не фрлаш пари по нови делови кои можеби се непотребни.

Отсутен devourer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 312
 • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #82 на: Април 09, 2023, 14:20:59 pm »
Помини да ја средиме колку за едно кафе+сокче да не фрлаш пари по нови делови кои можеби се непотребни.
Колата не вади чек енџин, мирно работи на лер, нема грешка на компјутер
П.с За поминување не е проблем, али од различни градови сме  ;D

Присутен nestor04

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1218
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Peugeot 107 1.0
« Одговори #83 на: Април 09, 2023, 14:29:09 pm »
Не мора секогаш да вади грешка на компјутер.
Не секогаш дијагностика се смета само читање и бришење на грешки, туку и читање на параметри и напон на сензорите и другите компоненти на возилото. ;)