Автор Тема: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008  (Прочитано 6145 пати)

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1361
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #60 на: Ноември 15, 2021, 15:10:07 pm »
Овие ќе да се горени летно време.
@Mikius  По што примети, по бојата на страничниот ѕид или зум зум па виде некои пукнатини?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7655
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #61 на: Ноември 15, 2021, 16:08:34 pm »
Овие ќе да се горени летно време.
@Mikius  По што примети, по бојата на страничниот ѕид или зум зум па виде некои пукнатини?
Нагазната површина ми се виде чудна, малку зголемив и видов :)

Такви станаа и на Меганот кога одлучив едно лето да ги дотепам пред да ги фрлам.

Отсутен st08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #62 на: Јануари 18, 2022, 15:24:42 pm »
Мал апдејт. Парното дуваше многу слабо, кога ке го ставев на макс дуваше мн малце од отворите за вентилација безразлика према кој излез и да беше наместено да дува.Се слушаше дека дува бучно меѓутоа некаде се губеше воздухот. Мислев дека е некоја клапна, отворивме со стариот клапните си функционираат. Следно отворивме филтерот за полен и што да се види...уште змии да имаше во него. Го сменив филтерот и сега си дува одлично.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7655
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #63 на: Јануари 18, 2022, 15:27:38 pm »
Прва и наједноставна работа е проверка филтер.

Отсутен st08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #64 на: Јануари 18, 2022, 16:54:58 pm »
Прва и наједноставна работа е проверка филтер.
Искрено првично помислив дека е некоја клапна бидејки каде и да свртев да дува дуваше исто од отворите..немаше никаква разлика. И искрено до сега сум немал сличен проблем со пежото ниту пак татко ми имал некаков сличен проблем со колите што ги имал. Филтерот не беше многу стар 8 месеци. За следен пат си знам :) Останува сега уште да залепам шал таблата бидејки во горниот дел веке почнува да пречи на отворите за вентилација...дуваат во неа :(

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7655
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #65 на: Јануари 18, 2022, 17:34:10 pm »
Откако си развив своја шема за менување филтри веќе немам проблеми во поглед на ладење/греење, а ми се случи со греење со Меганот (како тебе) и со ладење со i10, и секогаш беше виновник филтерот за полен (не постар од една година).

Ги менувам некаде во Јуни за кога ќе затреба ладење да бидат нови филтрите, потоа некаде во Ноември пред да фатат појаки студови, ги усисавам од прљавштините што се насобрале за да има подобрен проток на воздух кога ќе треба саглам загревање.
Наместо усисавање може да дојде во предвид и промена :)

Есен и Пролет се најпрљавите годишни времиња за филтрите, колку сакаш полени, лисја, влага...

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #66 на: Јануари 18, 2022, 17:55:01 pm »
Земете по две-три Nipparts филтри за полен, по 200 денари се...

И менувајте почесто. Бар на Кииве е прелесно за менување, 1 минута работа.

Отсутен st08

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #67 на: Јануари 18, 2022, 19:51:56 pm »
Откако си развив своја шема за менување филтри веќе немам проблеми во поглед на ладење/греење, а ми се случи со греење со Меганот (како тебе) и со ладење со i10, и секогаш беше виновник филтерот за полен (не постар од една година).

Ги менувам некаде во Јуни за кога ќе затреба ладење да бидат нови филтрите, потоа некаде во Ноември пред да фатат појаки студови, ги усисавам од прљавштините што се насобрале за да има подобрен проток на воздух кога ќе треба саглам загревање.
Наместо усисавање може да дојде во предвид и промена :)

Есен и Пролет се најпрљавите годишни времиња за филтрите, колку сакаш полени, лисја, влага...

Најверојатно ке морам и јас така со Киава :)

Земете по две-три Nipparts филтри за полен, по 200 денари се...

И менувајте почесто. Бар на Кииве е прелесно за менување, 1 минута работа.
Во ситацијава пошто го земав набрзина друагарот шо ми набавува зема некој си Sardes, Турски е, ме кошташе 300 денари. Така да не е страшно и 4 да треба да купам во годината, дали е добар филтерот или ке треба да се земе некој посаглам :)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4430
Одг: Kia Ceed 1.4 CVVT 2008
« Одговори #68 на: Јануари 18, 2022, 20:19:58 pm »
Било кој филтер да го земеш, ако менуваш на рецимо 3 месеци, е супер филтер.

Пример...