Автор Тема: Mislenje za Fuji Film S2950  (Прочитано 10568 пати)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #15 на: 23 Октомври 2011, 19:10:26 pm »
Abe da ve ebat milion megapikseli.
Ne se karajte dzabe.
Doma ima Canon 7 megapix. ama aparatot e star veke 3 godini.
Nisto ne mu e ama koga vidov slika so 7 megapikseli aparat samo ponov kaj kolegava, nekoj Nikon bese mislam, mi se svrte pametot.
Go vidov ovde vo edna prodavnica dreme aparatov, pa prasav cisto da vidam dali se isplati to est dali e nesto dosta poeftin ili poskap od kaj nas i ako vredi da se zeme.
Inaku ke otidam utre do Efes ovde kaj amerikancite da vidam dali nivnata mila drzavicka im ponudila nesto od ponovata tehnologija po americki ceni minus danok i transport, pa ako ima ke vidams so ima pa ke kazam.

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #16 на: 23 Октомври 2011, 20:05:18 pm »
Jok, preskokni

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #17 на: 23 Октомври 2011, 20:07:57 pm »

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #18 на: 23 Октомври 2011, 21:21:20 pm »
Има многу мал сензор апаратчето, ама па за тие пари... Затоа велам што друго се нуди, иначе е океј. :)

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #19 на: 23 Октомври 2011, 21:29:33 pm »
Ова ти е кросовер апарат, т.е. не е ни идиотче, нити DSLR, односно, значително пофункционално од идиотче, а недоволно професионално (или комплицирано ;)) како DSLR.

Според мене, вреди за тие пари.

S2950HD Key features at a glance:

    14 Megapixel CCD  -- маркетинг ;)
    Fujinon 18x optical zoom (28-504mm)  -- најс
    3.0” LCD screen (230K dot resolution) and EVF (200K dot resolution)  -- убава големина на дисплеј, полесно за користење
    NEW Easy web upload to Facebook & You Tube  -- живи глупости (според мене)
    HD stills (Full HD) and 720p HD movie capture (30 fps)  -- мислам дека е за нијанса преамбициозно, ама ај да не прејудицирам
    HDMI mini port for easy image display on any HDTV  -- ерм... :)
    Up to ISO6400 (at reduced resolution)  -- тешко веројатно. Не верувам дека тој сензор може да се снајде со ISO6400, макар и на пониска резолуција. Таа осетливост е веќе за повисоките класи.
    Face Detection with Blink detection and Smile and shoot mode  -- ерм... (вторпат :))
    SR Auto (Scene Recognition Auto)  -- не би знаел што сака авторот да каже :-\
    Full Manual Controls  -- убаво, само што не ми се верува дека може мануелно да се подесува фокусот.
    Tracking AF  -- најс
    Motion Panorama mode  -- најс
    Image Search function with Photobook assistant  -- најс (веројатно :))
    Auto Rotate -- уау :)
    4 x AA batteries  -- убаво што е на обични батерии.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #20 на: 23 Октомври 2011, 21:44:07 pm »
Веле те поздрави блендата на објективот што го рече најс.

 F3.1 - F6.4

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #21 на: 23 Октомври 2011, 22:05:14 pm »
Е арно де, шо и’ фали? На фиксиран објектив, по цена од 140 евра, или дури и по цената кај нас што е апаратов, да не е слаба понуда случајно?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #22 на: 24 Октомври 2011, 07:47:56 am »
Profi aparat ne mi treba, odman veke ne prakam fotki za ribolovni spisania :)

Mi treba za doma, onaka da vadi ubavi fotki.

Thanks Vele for the nice review.


Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7046
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #23 на: 24 Октомври 2011, 08:31:25 am »
Спортекс ...

У Дубаи кога ке си, отиди до CITY CENTER, на првиот спрат имаш продавничка, од влезот заврти десно, и гледај на левата страна ... Ке најдеш една продавничка која навидум изгледа ептен обично ....
Обично оти се наоѓа до специјализирани продавници за одреден производ, Сони, Самсунг итн...

Све што ке видиш во PX, дечкото го има за цена поефтина од 50 долари па нагоре ...

Збориме за дигиталки, телефони ...

Досега од кај него купив, Nokia N95, 80 долари поефтина од другите продавници, Samsung Omnia 50 долари поефтино, Сони Ериксон w955 80 долари поефтино од кај другите, Nokia N8 40 долари поефтино ...

Се работи перфектно до сега ...

Така да, ако имаш шанса, тој ти е вистинскиот дил за парите ...

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #24 на: 24 Октомври 2011, 19:22:35 pm »
Na aerodrom li...ako mislis na aerodrom koj terminal?

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7046
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #25 на: 25 Октомври 2011, 03:36:23 am »
Не не, не е ова на аеродром, ова е близу Clock Tower aко го имаш шетано Дубаи ....

Се е скапо на аеродромот околу техника ...

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #26 на: 25 Октомври 2011, 08:04:12 am »
Ако е веке гломазно тогаш нека биде (каков таков) ДСЛР. пример Никон 3000. Ако сакаш покомпактно тогаш оди со нешто како Canon SX130 или Fujifilm F300EXP или за повеке пари F550EXP

Отсутен marsher

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3177
  • smchiptuning
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #27 на: 25 Октомври 2011, 08:22:56 am »
Колку што разбрав немаш некои профи потреби.Мислам дека ова што планираш ќе ти брка работа.
« Последно менување: 25 Октомври 2011, 08:37:02 am marsher »

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #28 на: 26 Октомври 2011, 11:41:07 am »
Go zemav gotovo...cinel ne cinel se stori!

Eve dve fotki od soba kako za proba na AUTO MOD.


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29283
  • CARclub.mk
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #29 на: 26 Октомври 2011, 11:56:18 am »
Со здравје да го штракаш!