Автор Тема: Mislenje za Fuji Film S2950  (Прочитано 10567 пати)

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Mislenje za Fuji Film S2950
« на: 23 Октомври 2011, 14:14:13 pm »
Ajde dajte mislenje za ova http://www.dpreview.com/news/1101/11010507fujifilms2950.asp#press

Mozam da go zemam za 140 EUR...vredi ili ne???

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #1 на: 23 Октомври 2011, 14:18:47 pm »
Што друго моеш да земеш, па да споредиме кое е бољи?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11709
 • Архитект
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #2 на: 23 Октомври 2011, 15:33:37 pm »
Убаво вика Дени, стави што друго имаш на лагер, па да ти препорачаме кој е подобар.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #3 на: 23 Октомври 2011, 15:47:51 pm »
За 140 евра пред две години можеше да се земе 5 мегапикселен дигитален фотоапарат. Ја мислам земај.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11709
 • Архитект
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #4 на: 23 Октомври 2011, 15:57:41 pm »
За 140 евра пред две години можеше да се земе 5 мегапикселен дигитален фотоапарат. Ја мислам земај.
Ама сега и ти колку истреска...
Сега имаш за 5000 ден апарат од 12-14мега пиксели. Мегапикселите ама баш ништо не ти означуваат. Маркетиншка финта само...

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #5 на: 23 Октомври 2011, 16:11:21 pm »
Mislev na Value for money odnos a ne sporedbeno eden so drug.
Cisto onaka go vidov ovde o edna prodavnica, proveriv cena na net pa da vidam so mislite?


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11709
 • Архитект
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #6 на: 23 Октомври 2011, 16:22:07 pm »
Види кај нас без попуст без ништо ти е 12 000ден.
Така да вреди за 140€ тој.
Ама ако имаш никонче или канонче за тие пари, тоа повеќе вреди. Ама оваа големина и класа да е.

Види од canon G серија и Nikon P серија (P-100, P-500)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #7 на: 23 Октомври 2011, 16:38:28 pm »
За 140 евра пред две години можеше да се земе 5 мегапикселен дигитален фотоапарат. Ја мислам земај.
Ама сега и ти колку истреска...
Сега имаш за 5000 ден апарат од 12-14мега пиксели. Мегапикселите ама баш ништо не ти означуваат. Маркетиншка финта само...


Е што истрескав, овде кај нас беа Панасоник и Самсунг килави дигиталци за 200 еура. На сестра ми во US и најдов Olympus Stylus 7000 (исто дигиталец) со 12 мегапиксели, 3 инчи екран, 7x оптички за $230. Еве го дома сеа, уште се држи со дигиталците што се на понуда моментално.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9498
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #8 на: 23 Октомври 2011, 16:56:11 pm »
@Martin
Земи пример Nikon d3000 кој има 10.5 мегапиксели, и спореди ја сликата со твојот 12 мегапикселен   дигиталец...

Во контекст на темава на спортекс, и јас мислам дека вреди апаратов за тие пари.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #9 на: 23 Октомври 2011, 17:06:48 pm »
Нормално де, ја не викам дека е нешто ептен јак, ама не е ни толку слаб. Полу-професионален и професионален дигиталец нема никаква допирна точка со ова ја што го имам...

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3469
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #10 на: 23 Октомври 2011, 17:18:43 pm »
Еве ти цена од Пикс+ па размисли дали ти се исплати!
Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11709
 • Архитект
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #11 на: 23 Октомври 2011, 17:22:12 pm »
Аце........ ацеее........ цената е од пикс + од мене постирана....

ахххх........

Мартин тој твојот не е ни блиску до полупрофесионален.
Тој што ти го спомна Игор се води како полупрофесионален.

Јас ти реков дека истреска дека спомна пред 2год за тие пари се земаше 5мегапикс, како демек овај со 12/14 е УХАААААА..... Само ти напоменав дека не е се до мегапикселите.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3469
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #12 на: 23 Октомври 2011, 17:25:06 pm »
Не го ни прочитав твојот коментар!
Извини седмица8 :D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #13 на: 23 Октомври 2011, 17:28:26 pm »
Не спомињајте мегапиксели ве молам... Мислам, да правиме некој корисен муабет сепак. ОК е апаратчето зашто заштедуваш 60 еур.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Mislenje za Fuji Film S2950
« Одговори #14 на: 23 Октомври 2011, 17:59:34 pm »
[1] Мартин тој твојот не е ни блиску до полупрофесионален.
Тој што ти го спомна Игор се води како полупрофесионален.

[2]Јас ти реков дека истреска дека спомна пред 2год за тие пари се земаше 5мегапикс, како демек овај со 12/14 е УХАААААА..... Само ти напоменав дека не е се до мегапикселите.

[1] Не реков ни јас.
[2] Мислам дека ги оправдува тие 12 mp, сликата освен што ја има таа резолуција, не е матна кога ќе ја зумираш на конфљутер, и така натаму. Ќе ти го дадам, спореди сам со други 12 mp дигиталци.