Автор Тема: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo  (Прочитано 13139 пати)

Отсутен Tawe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 70
Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« на: Август 10, 2016, 19:45:35 pm »
Професионален Chiptuning, DPF/FAP Remove, EGR Remove, Flap/Swirl Off, IMMO Off... на автомобили, комбиња и камиони.

Chiptuning е појачување на снагата на вашето возило, на тој начин што оригиналниот софтвер се модифицира, без притоа да се менуваат физичките делови или компоненти на возилото.

- Појачување на коњските сили
- Појачување на вртежниот момент
- Намалување на потрошувачка

Кај КАМИОНИТЕ намалување на потрошувачката и до 25%.

Софтверско и механичко отстранување на DPF/FAP филтри, софтверско исклучување на EGR, FLAP/SWIRL (клапни), исклучување на код на клуч (Immo Off), сонди...

Зоран, 070/375-348

Соработувам со германска фирма, така да ремапот го прават тие. Цената зависи од типот и начинот на читање на компјутерот, доколку сте заинтересирани подетално за некое возило, пишете ми ПП.

« Последно менување: Август 10, 2016, 19:50:43 pm Tawe »

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #1 на: Август 10, 2016, 20:04:40 pm »
Pravis li ti mapi? I sto oprema imas?  Postoi moznos samo da icitas mapa i da ja vratis?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33057
 • Таков е животот... јебига
Одг:
« Одговори #2 на: Август 10, 2016, 20:44:54 pm »
Постојат ли законски реперкусии поради вадење ДПФ, ремап? Како се менува структурата на издувните гасови? Гаранцијата на возилото се губи ли?

Sent from my Redmi 3 Pro using Tapatalk


Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #3 на: Август 10, 2016, 21:00:23 pm »
Нема во ниедна земја во светот.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tawe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 70
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #4 на: Август 10, 2016, 21:14:56 pm »
Pravis li ti mapi? I sto oprema imas?  Postoi moznos samo da icitas mapa i da ja vratis?
Како што реков, делот со мапите не се врши од моја страна, туку од германска фирма, било дали се работи за ремап, или исклучување на поединечен елемент од возилото.
Што поточно мислиш со тоа дали постои можност да се исчита мапа и да се врати?

Постојат ли законски реперкусии поради вадење ДПФ, ремап? Како се менува структурата на издувните гасови? Гаранцијата на возилото се губи ли?
Се додека возилото ги поминува успешно тестовите за емисија на издувни гасови, се е во ред. Гаранцијата на возилото се губи доколку софтверот на компјутерот е изменет, но секако, доколку некој провери. Но, секогаш постои можноста да се врати фабричката програма на компјутерот само за да се помине гаранцијата како што треба.

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг: Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #5 на: Август 10, 2016, 21:56:12 pm »


Pravis li ti mapi? I sto oprema imas?  Postoi moznos samo da icitas mapa i da ja vratis?
Како што реков, делот со мапите не се врши од моја страна, туку од германска фирма, било дали се работи за ремап, или исклучување на поединечен елемент од возилото.
Што поточно мислиш со тоа дали постои можност да се исчита мапа и да се врати?
 

da ja izvadis org mapa da ja zemam i jas sam  da ja editiram i da se vrati.
Se zavisi sto oprema imas i dali e originalna a ne klon.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #6 на: Август 10, 2016, 22:16:53 pm »
тешко да најдеш не клон. Што сакаш да смениш?

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #7 на: Август 10, 2016, 22:20:38 pm »
Klon imam i jas poentata e ne klon  ;)

Отсутен Tawe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 70
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #8 на: Август 10, 2016, 23:22:28 pm »
Klon imam i jas poentata e ne klon  ;)
Ме интересира за кое возило се работи, поточно за кој компјутер?

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #9 на: Август 10, 2016, 23:26:22 pm »
Edc16 c9

Отсутен Tawe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 70
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #10 на: Август 10, 2016, 23:34:04 pm »
Edc16 c9
Не претставува никаков проблем овој компјутер за читање преку BDM :)

Отсутен TRPEE

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #11 на: Август 11, 2016, 18:14:45 pm »
A Kess galleto mpps ili slicno imas da ne otvarame dzabe.

Отсутен Tawe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 70
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #12 на: Август 11, 2016, 18:56:55 pm »
Galletto v54. И работи без проблем на сите компјутери. Имам работено и EDC16C9/C39 преку BDM, без проблем, EDC17/MED17 преку BDM, Infineon Tricore...

Отсутен Standarden :)

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 2
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #13 на: Октомври 21, 2016, 22:03:23 pm »
Здраво Луѓе, Ме интересира чип тјунирање на Опел Зафира 1.7цдти 125кс дали е можно и кој го прави кај нас ?

Отсутен Tawe

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 70
Одг: Chiptuning, DPF/FAP, EGR, Flap/Swirl, Immo
« Одговори #14 на: Октомври 24, 2016, 20:45:56 pm »
Може да се направи.

Stage1: +20hp (коњски сили) +60nm (обртен момент)
Stage2: +35hp + 75nm

Доколку си заинтересиран пиши ми ПП за повеќе инфо.